Україна не має гострої потреби в новому кредиті МВФ – експерт

31 серпня 2018 13:04

Дмитро Дубенський

Можливий провал переговорів з Фондом не буде критичним для країни, вважає економіст

На сьогодні Україна в принципі може обійтися без чергового траншу макроекономічної фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду (МВФ), якщо візит місії у вересні 2018 року буде безрезультатним, а переговори щодо продовження фінансування не увінчаються успіхом. В такому випадку відновлення кредитування Києва не буде критичним для економіки країни. Про це в коментарі сайту "Сьогодні" розповів керівник Центру антикризових досліджень, доктор економічних наук Ярослав Жалило. 

Реклама

За його словами, останнім часом Україна показала готовність і здатність обговорювати умови МВФ, а не просто їх беззастережно приймати, як це було раніше.

"З іншого боку і сам Фонд теж розуміє, що зараз Україна втягується в складний передвиборний період, коли навряд чи можна очікувати проведення якихось непопулярних реформ, непопулярних змін. Це, власне, стосується і тарифної політики, і земельної реформи, про яку в МВФ говорили, але домовленості щодо цих умов не досягали", – зазначив експерт.

Жаліло також додав, що в переговорному процесі з МВФ українська сторона вже має "підстави для пошуку компромісу".

"З іншого боку, все залежить від того, наскільки Україна гостро потребує цих коштів. Зараз ми бачимо, що Україна успішно вийшла на зовнішні ринки запозичень. Це означає, що Україна сьогодні може закривати свої зовнішні фінансові розриви і без грошей Фонду. Але вартість цього запозичення, на думку експертів, є досить високою, а кошти МВФ, природно, значно дешевші і можуть відкривати шлях для більш дешевих запозичень з інших джерел", – пояснив він.

Тому, на думку голови Центру антикризових досліджень, потрібно розглядати нову фіндопомогу від МВФ "не як спосіб заповнити фінансові" дірки" (що можна зробити), а все-таки як фактор підтримки динаміки реформ навіть у складних передвиборчих умовах".

"Це певний стимул для української влади і для суспільства в цілому, яке погано сприймає непопулярні рішення. Але уряд має якийсь шанс сказати, мовляв, ми хотіли інакше, однак МВФ наполягає на тих чи інших умовах. В такому випадку це свого роду ідеологічна підтримка для Кабміну. Реформи ж проводити потрібно. В цьому ракурсі, думаю, Україні потрібно було б продовжити співпрацю з Фондом. Однак за умови обговорення "критичних точок". Наприклад, підвищення тарифів на газ для населення на початку опалювального сезону має бути компенсовано через систему субсидій і т.д.", – сказав економіст.

Резюмуючи, експерт також підкреслив:

"Допускаю, що оскільки гострої фінансової потреби в новому транші МВФ Україна не має, сам Фонд не поспішатиме йти на компроміси. Однак Україні необхідно в переговорах доводити свою позицію і шукати компроміси".

Реклама

Нагадаємо, в 2015 році МВФ схвалив для України чотирирічну програму розширеного фінансування (EFF) загальним обсягом близько 17,5 млрд доларів. Спочатку програма передбачала щоквартальний перегляд програми. Перший транш склав 5 млрд доларів. Україна змогла майже в термін отримати другий транш на 1,7 млрд доларів на початку серпня 2015 року, після чого виникла тривала пауза в просуванні по програмі. У 2016 році переговори поновилися, і МВФ вирішив виділити третій транш – 1 млрд доларів – в середині вересня 2016, а четвертий – 3 квітня 2017 року. 

У свою чергу в Нацбанку спрогнозували, що черговий транш фінансової допомоги від МВФ Україна зможе отримативосени 2018 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама