Транзит газу: як виконуються домовленості України, Росії та ЄС за добу до закінчення терміну

28 грудня 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

У п'ятницю "Газпром" нарешті виплатив "Нафтогазу" гроші, присуджені Стокгольмським арбітражем

До закінчення терміну дії україно-російського договору про транзит газу до Європи залишається все менше часу. Він закінчується 31 грудня 2019 року, або точніше – о 10 годині ранку 1 січня 2020 року. Але, схоже, всі три сторони газових переговорів – Україна, РФ і ЄС – налаштовані остаточно врегулювати питання про продовження поставок ще до закінчення цього терміну. Одним з вагомих аргументів на користь цього припущення стало повернення російським "Газпромом" боргу "Нафтогазу" в розмірі 2,9 млрд доларів, отримання якого в п'ятницю ввечері НАК підтвердив повідомленням на своїй сторінці в Facebook.

Реклама

Повернення Росією боргу стало ще одним кроком на шляху виконання плану дій щодо продовження транзиту російського газу в Європу через територію України. Попередні домовленості, нагадаємо, були досягнуті 19 грудня в Берліні. текст протоколу тієї зустрічі Кабмін опублікував 21 грудня.

Згідно з цим документом, для продовження безперебійного транзиту російського газу через територію України російські та українські газові компанії повинні були виконати низку завдань, які б зняли юридичні протиріччя між ними і, відповідно, перешкоди для підписання нової транзитної угоди.

Виплата російським "Газпромом" 2,9 млрд доларів "Нафтогазу" значилася першим пунктом протоколу тристоронньої зустрічі в Берліні. Гроші на рахунку української компанії повинні були надійти до 29 грудня.

Реклама

Тепер, очевидно, повинен послідувати крок "Нафтогазу". Наступним пунктом берлінських домовленостей значиться відгук "Нафтогазом" і "Газпромом" всіх арбітражних і судових позовів один проти одного. А також зняття арештів з майна, активів і грошових коштів "Газпрому". І відмова в майбутньому від усіх можливих претензій та позовів за контрактами на поставку і транзит газу 2009 року. Однак з коментаря "Нафтогазу" до вчорашнього повідомленням одного з російських сайтів про те, що Росія і Україна домовилися обнулити взаємні претензії з 1 січня, фактично випливає, що обнулення поки не відбулося. Хоча в протоколі терміном виконання цього пункту також значиться 29 грудня. Мало того, судячи з того, що такий коментар вважали за потрібне опублікувати також керівники "Нафтогазу", можна припустити, що суперечності з цього пункту зняти поки не вдалося.

А ще до 29 грудня мають бути зняті взаємні претензії і укладено безвідкличну мирову угоду у справі "Газпром" проти України", яку наразі розглядає арбітражний суд м. Женеви.

Інші пункти протоколу стосуються безпосередньо підготовки до укладення нового контракту. ЄС в якості "домашнього завдання" повинен був до 27 грудня гарантувати і письмово підтвердити сертифікацію ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" відповідно до норм ЄС. Крім того, Євросоюз повинен був підтвердити, що вимогам ЄС відповідає українське законодавство, що стосується транспортування газу.

Про сертифікаціюї ТОВ "Оператор ГТС" вчора у своєму Твіттері написав віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович.

Реклама

В тренді
Долар припинив дорожчати, а євро рветься вгору: офіційний курс

Щодо українського законодавства повідомлень від нього в останні дні не було.

Власне, угоди про транспортування газу з Росії до Європи повинні бути підписані між "Газпромом" і "Нафтогазом" – про організацію транспортування. Організатором, відповідно до попередніх домовленостей, буде виступати "Нафтогаз". Також має бути підписано операторську угоду між "Газпромом" і ТОВ "Оператор ГТС". А два пункти стосуються взаємин українських компаній – "Нафтогазу" і "Оператора ГТС".

Так, передбачається, що "Нафтогаз" і "Оператор ГТС" укладуть між собою транспортну угоду – контракт на транзит газу. А протягом 2020 року – після того, як НКРЕКУ підготує відповідний типовий договір, – підпишуть її, вказавши ті ж терміни, обсяги і тарифи на транзит газу, що і в договорах з Росією. При цьому штрафні санкції для українських компаній за порушення цього договору не будуть передбачені.

Реклама

Крім того, "Нафтогаз" повинен забронювати у "Оператора ГТС" потужності для прокачування такої кількості російського газу: у 2020 році – 65 млрд куб. м, в 2012-2024 роках – по 40 млрд куб. м. За умови, що до моменту бронювання НКРЕКУ встановить конкурентний тариф, який буде влаштовувати "Нафтогаз" і який буде відповідати тарифам в Західній і Центральній Європі.

При цьому про зобов'язання Росії забезпечити транзит газу по території України в таких обсягах в тексті угоди не згадується. Хоча є надія, що це буде обумовлено в угодах, підписаних українськими компаніями з "Газпромом". Про прямі поставки газу в Україну в протоколі також не йдеться.

З 26 грудня у Відні тривають україно-російські переговори по газу, в результаті яких планується остаточно узгодити і до 29 грудня підписати тексти договорів. Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко в коментарі ЗМІ висловлював надію, що вирішити всі питання за договорами вдасться 27 грудня, але за станом на вечір п'ятниці переговори ще тривали.

Якими будуть фінальні домовленості, стане відомо найближчими днями. Однак уже зрозуміло, що анбандлінг "Нафтогазу" не допоміг уникнути подальшого прямого співробітництва "Нафтогазу" і "Газпрому", як передбачалося раніше. Незважаючи на створення компанії "Оператор ГТС", "Нафтогаз" як і раніше буде виступати стороною домовленостей щодо транзиту.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти