Торговий розрив з Росією позбавив Україну $17 млрд (Офіційна доповідь)

4 червня 2015, 14:34

Обсяги експорту до РФ скоротилися вдвічі, а повністю компенсувати втрати не вдалося

Товарний експорт України змінює географічну структуру – російський напрямок припинило домінувати. Про це йдеться в аналітичній доповіді до щорічного послання президента України до Верховної ради. Документ, підготовлений Національним інститутом стратегічних досліджень, був розданий депутатам у ВР.

Реклама

РФ послідовно втрачає роль ключового торгового партнера України. Так, частка ринку РФ в українському експорті товарів зменшилася з 29% у 2011р. до 18,2% в 2014 р

Географічна структура вітчизняних експортних поставок 2014 свідчить про підвищення важливості країн ЄС (в 2014 р їх частка зросла до 31,5% проти 26,2% в 2011 р) І країн Азії (з 24,8% до 27,1 %) на тлі зниження ролі країн СНД (частка зменшилася до 28,5% з 39,2% в 2011 г).

При цьому зберігається висока концентрація зовнішньоторговельної діяльності України (більше 70% збуту вітчизняних товарів забезпечують всього 18 країн, і більше 80% імпорту надходить також з 18 країн), існує значний нереалізований потенціал розширення географії торгівлі, говориться в доповіді.

"У той же час продовжується обмежувальна торгова політика Російської Федерації щодо українського експорту. Протягом 2011-2014 рр. експорт України в РФ скоротився вдвічі (до $ 9,8 млрд), а недоотриманий виручка оцінюється в $17 млрд. До цього слід додати втрати експортних поставок з України до країн СНД, які знаходяться в орбіті РФ, внаслідок скоординованих російською стороною дій з витіснення українського експорту з їх національних ринків. У підсумку частка експорту України в країни СНД (включаючи РФ) знизилася з 39,2% в 2011 р. до 28,5% в 2014 р.", – говориться в доповіді.

За даними аналітиків, провідні вітчизняні експортоорієнтовані галузі зазнали значних збитків внаслідок згортання зовнішньоторговельних відносин з РФ, які не змогли компенсувати за рахунок ринків інших країн.

Реклама

"Сьогодні основу експорту в РФ становлять продукція машинобудування, недорогоцінні метали, мінеральні продукти, продовольчі товари та сільськогосподарську сировину. За підсумками 2014-го виручка від їх експорту в РФ знизилася в 2,4 рази до $7 млрд. Скоротився експорт в РФ української високотехнологічної продукції (в 2014 на ринок РФ припадало 27,8%) і середньо-високотехнологічних товарів (залежність від ринку РФ в окремі роки досягала 50%). Ринок РФ залишається найбільшим ринком збуту вітчизняних товарів кінцевого споживання (в 2014-му на РФ припадало 30,3% експорту таких товарів)", – підкреслюють автори документа.

Також в РФ продовжує експортуватися найбільша частка української продукції з високою доданою вартістю, тому пошук альтернативних ринків збуту для вітчизняної продукції, на думку аналітоков, є пріоритетним завданням.

"Позитивним моментом у цій складній ситуації є те, що українська економіка змушена сформувати принципово нову експортну модель, яка повинна забезпечити належну диверсифікацію зовнішньої торгівлі, широку інтеграцію в міжнародний поділ праці і врахувати критерії економічної безпеки держави", – резюмують автори документа.

Вони відзначають, що перші результати на цьому шляху вже є – недружні торгові дії РФ зумовили повномасштабну диверсифікацію імпорту енергетичних товарів. Україна істотно знизила залежність від РФ в поставках мінеральних продуктів, в результаті чого частка РФ в українському імпорті мінеральних продуктів зменшилася в 2014-му до 39,2% (частка СНД – 63,8%), тоді як ще в 2011 р У РФ припадало 70 , 9% (частка СНД – 87%) таких поставок.

Нагадаємо, у доповіді також наголошується, що в цілому ситуація з українським експортом знаходиться у важкому стані, країна в найближчому майбутньому не зможе повернутися до "довоєнних" обсягів експорту.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти