Ринок пального: ціни приготувалися до стрибка

26 січня 2021 7:40

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що подорожчання бензину відновиться, а газу – закінчиться

Минулого тижня середні по Україні ціни на бензин і дизпальне практично зупинилися. А ось газ, навпаки, істотно подорожчав.

Реклама

Чому виник такий парадокс, і які тенденції очікувати в останній тиждень січня, розповіли наші експерти: директор "Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев й аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Читайте також: Бензин в Україні подорожчав через нафту. 5 головних тез

Що змінилося за тиждень

Минулого тижня скраплений газ залишився головним ціновим ньюзмейкером. Ціни на нього в роздробі півмісяця йдуть угору. Подорожчання вже досягло загалом по Україні 50 коп./л або 4%.

За вартістю бензинів і дизеля картина залишається строкатою. В одних областях пальне подорожчало символічно, на 1-5 коп./л, в інших – помітніше, на 10-15 коп./л. У шести областях ціни на бензин і ДП не змінилися, а на Закарпатті та Миколаївщині статистика побачила їхнє зниження на 1 коп./л.

Реклама

Найвищі ціни в Луганській області, найнижчі – в Сумській (див. інфографіки).

А автогаз подорожчав набагато більше, ніж бензини і дизель. Мінімальне зростання цін склало за тиждень 20 коп./л (Тернопільська область), максимальне 69 коп./л (Київ). У більшості областей газ подорожчав на 30-47 коп./л.

Найдорожчий газ в Одеській області -13,37 грн/л, найдешевший у Чернігівській – 12,67 грн/л.

Діапазон цін зменшився за всіма видами пального. За А-92 діапазон становить 19,5% (4,43 грн/л), було 20,2%, за А-95 – 17,9% (4,25 грн/л), було 19,9%, за дизелем – 17,5% (4,06 грн/л), було 17,8%, за автогазом – 5,5% (0,70 грн/л), було 6,3%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 24,33 грн/л

Реклама

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 25,35 грн/л

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 24,75 грн/л

Ціни на LPG

Реклама

Середня ціна по Україні – 12,98 грн/л

Аналіз ситуації на ринку

Геннадій Рябцев зазначив, що темпи зростання цін в опті на бензин і дизпальне за тиждень знизилися з 5% до 1%. При цьому продажі в роздрібних мережах скоротилися через локдаун. Тому й нафтопродукти помітно дорожчали не скрізь, а лише в окремих мережах і не в усіх областях.

Експерт визнає, що потенціал подорожчання пального приблизно на 1,5 грн/л зберігся. І найближчим часом буде реалізований.

Детальніше про це розповів Сергій Куюн.

"Аналітики "А-95" підрахували: з 7500 українських АЗС майже 4300 або близько 60%, торгують зараз бензином і ДП в нуль, або ж збитково, – говорить Сергій Куюн. – Насамперед це мережі -дискаунтери, які мають найнижчі ціни – "Авантаж", БРСМ. Прибуткові лише брендові АЗС і АЗС середнього цінового сегменту – ОККО, WOG, Glusco, KLO і ще декілька".

"Якорем" ринку, за словами Сергія Куюна, є українська мережа "Приват", яка понад три місяці тримає стабільні ціни, хоча нафта за цей час подорожчала майже в 1,5 рази. Конкуренція дуже жорстка, ніхто не хоче втрачати клієнтів, навіть готові певний час торгувати збитково. Саме тому ціни поки стоять, стверджує експерт.

Артем Куюн повідомив, що оптова вартість скрапленого газу на умовах самовивозу з 4 по 22 січня зросла на 1 650 грн/т (8,8%), до 20 350 грн/т. Саме цим пояснюється безперервне зростання цін, в окремих мережах він дійшов до 1,5 грн/л (понад 15%).

"Тільки за 22-25 січня середня ціна на автогаз в мережах АЗС зросла на 9 коп./л, до 12,98 грн/л, – говорить Артем Куюн. – У мережі WOG продукт подорожчав на 18 коп./л, до 13,79 грн/л. Glusco і "Фактор" підняли ціни на 30 коп./л, до 13,21 і 12,50 грн/л відповідно. Мережа "Приват" загалом підвищила ціни на 6-10 коп./л, до 12,30-12,31 грн/л. Найбільше підвищення цін в цій мережі – в Одеській області, на 60 коп./л, до 12,85 грн/л. KLO й "Авантаж 7" підняли ціни на 15 і 10 коп./л, до 13,39 і 12,22 грн/л відповідно. Ще низка мереж збільшила цифри цінників на автогаз на 5-20 коп./л".

Що може змінитися за тиждень

Геннадій Рябцев і Сергій Куюн поки дають обережні прогнози. На їхню думку, все залежатиме від дій менеджменту групи "Приват". Якщо вони зрушать ціни вгору – пропорційно за ними піде також весь ринок.

Але Рябцев упевнений: до кінця січня "Приват" міняти ціни не буде. Тому ринок бензину і дизеля чекає ще тиждень відносної стабільності.

"Імовірні коригування цін в окремих, не брендових мережах", – уточнив Геннадій Рябцев.

Сергій Куюн говорить, що ситуація важко прогнозована, хоча потенціал зростання досяг вже 2 грн/л, "цінова пружина" стиснулася вкрай.

"Економічні розрахунки показують: бензин уже має бути дорожчим на 2 грн/л, дизпальне – на 1 грн/л, – аналізує Сергій Куюн. – Ситуація деформована, найбільший гравець ринку тримає ціни, не коментуючи свою цінову політику. Тому в будь-який момент можна очікувати, що ціни "прорве". Станеться це в січні чи вже на початку лютого, поки неясно".

Артем Куюн конкретніший за інших експертів. За його розрахунками, потенціал подорожчання газу вичерпаний.

"Ймовірно, окремі мережі "наздоженуть" колег, але не більше. Ресурс дешевшає, ціна скрапленого газу 25 січня на торгах знизилася до 19390-19620 грн/т, це на 170-240 грн/т нижче, ніж на минулих торгах. Прийдешній тиждень буде спокійним, а під вихідні може початися падіння у дискаунтерів", – підсумував Артем Куюн.

Чому АЗС піднімають ціни на пальне, і як це може вплинути на вартість проїзду і ціну продуктів, дивіться в сюжеті

Відео: Сьогодні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти