Нова пенсійна реформа: ТОП-5 нововведень для пенсіонерів

31 травня 2020, 07:49

Олександра Романюк Олександра Романюк

Міністерство соцполітики готує нову пенсійну реформу – що вже відомо

Поточного року весна виявилася неспокійною для українських пенсіонерів. На початку тривалий час ніяк не вирішувалося питання про індексацію пенсій. Потім вибухнула коронавірусна криза, і багато пенсіонерів отримали з бюджету непередбачену допомогу – "карантинну тисячу". Ймовірно, саме завдяки кризі індексацію таки провели – у травні. Але на цьому зміни, які готуються для пенсіонерів, не вичерпуються.

Реклама

2020 і 2021 років в Україні планується впровадити низку нововведень, які стосуватимуться зокрема пенсійних виплат. Оскільки, як говорив на нещодавній пресконференції президент України Володимир Зеленський, найближчим часом міністр соціальної політики Марина Лазебна мусить представити нову пенсійну реформу. Про деякі її нововведення президент згадав. Дещо про зміни в нарахуванні пенсій розповідала також ЗМІ Марина Лазебна.

Сайт "Сьогодні" зібрав відому на сьогодні інформацію, щодо лише основних змін в питаннях нарахування пенсій, які відбуваються чи мають відбутися незабаром.

1. Індексація пенсій

Як уже згадувалося, в травні більшість українських пенсіонерів отримали проіндексовані пенсії. За даними Мінсоцполітики, пенсії були підвищені для 8,4 млн пенсіонерів з майже 11,3 млн осіб. Щоправда, через низьку інфляцію 2019 року та відносно невелике підвищення середньої зарплати, які є базовими показниками для розміру індексації, підвищення пенсій виявилося менш відчутним, ніж 2019 року. Загалом пенсії були підвищені на 259,41 грн, однак для 45% пенсіонерів пенсії зросли лише на 100 грн.

Загалом щомісячні витрати Пенсійного фонду через індексації виросли майже на 2,7 млрд грн. Якщо для виплати березневих пенсій з Фонду було направлено 36,04 млрд грн, то для травневих – 38,7 млрд.

Реклама

У планах Мінсоцполітики – на рівні законодавства чітко закріпити конкретну дату проведення індексацій. Якщо це буде зроблено, ситуація поточного року, коли пенсіонери чекали підвищені виплати в березні, а отримали їх лише два місяці потому, більше не повториться.

2. Підвищення пенсій для окремих категорій

Як повідомила в ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики, серед планів уряду – розширити положення про індексацію пенсій на ті категорії пенсіонерів, які отримують виплати на підставі окремих законів. Зокрема, йдеться про пенсіонерів – працівників місцевого самоврядування, науковців, журналістів тощо.

Також йшлося про те, що можуть бути підвищені пенсії для людей, що мають 40 років стажу, але отримують невеликі пенсії.

3. Доплати для українців старших 75 років

З 1 квітня 2020 року спеціальні доплати почали отримувати українські пенсіонери старші 80 років. Згідно з постановою Кабміну №251 від 1 квітня, доплата припадає усім пенсіонерам старшим 80 років, якщо їхня пенсія з урахуванням усіх надбавок і доплат не досягає розміру середньої зарплати, яка служить підставою для розрахунку пенсій за 2019 рік, тобто менше 9205 грн.

Щомісячна доплата для пенсіонерів старших 80 років становить 500 грн. Якщо пенсія з доплатою вийде більшою 9205 грн, розмір доплати зменшиться, щоб сума не перевищувала 9205 грн. Якщо пенсія з доплатою виявиться меншою 2600 грн, доплата збільшиться, щоб дотягнути загальної суми до 2600 грн.

Реклама

Ті, кому 80 років виповниться вже після виходу урядової постанови, отримуватимуть 500 грн з дня свого 80-річчя.

Наступного року подібні доплати планується здійснювати до пенсій усіх пенсіонерів, починаючи з 75 років. Тобто на них зможуть претендувати ті, кому зараз 74 роки, 75, 76 та ін.

В тренді
Більше не "Укрпошта": пенсії в Україні будуть доставляти по-новому

За підрахунками Мінсоцполітики, 2020 року доплати за віком почали отримувати близько 1,5 млн осіб. Наступного року, коли виплати "помолодшають", на них зможуть претендувати ще 1,1 млн осіб.

4. Підвищення мінімальних пенсій

Поточного року мінімальні пенсії підвищаться ще двічі: з 1 липня і з 1 грудня. Підстава для підвищень традиційна: збільшення прожиткового мінімуму.

Сьогодні прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становить 1638 грн. Саме такий розмір мінімальної пенсії. Уже через місяць, з 1 липня, прожитковий мінімум зросте до 1712 грн. Відповідно, на 74 грн виростуть також мінімальні пенсії в липні.

Реклама

З 1 грудня прожитковий мінімум і мінімальні пенсії зростуть до 1769 грн. Таким чином, грудневе підвищення пенсій складе 57 грн.

Ці підвищення торкнуться насамперед тих пенсіонерів, у яких офіційний стаж менший необхідного мінімуму. Таких в Україні налічується близько 80 тис. осіб.

5. "Карантинна тисяча"

У квітні матеріальну допомогу через карантин, за даними Мінсоцполітики, отримали близько 10 млн пенсіонерів з 11,3 млн. Витрати Пенсійного фонду поточного місяця зросли на 10 млрд грн (до 47 млрд грн). Багато пенсіонерів очікували аналогічної допомоги також у травні. Однак, на відміну від більшості інших "карантинних" видів соціальної допомоги (допомоги з безробіття, виплат на дітей підприємців тощо), виплата 1000 грн для пенсіонерів була одноразовою.

У постанові Кабміну №251, про яку вже згадувалося, записано: "... забезпечити проведення в квітні 2020 року ... виплату одноразової грошової допомоги ...".

Однак в одному зі своїх виступів на телеканалі міністр соцполітики Марина Лазебна зізналася, що уряд шукає можливість продовження подібних виплат. Сьогодні на них просто не вистачає грошей ні у ПФУ, ні в бюджеті. Якщо ситуація зміниться (а це можливо після надходження міжнародної фінансової допомоги в Україну), виплати можуть продовжитися. Щоправда, зі слів міністра, "ймовірно, це буде не тисяча".


Детальніше про ініціативи уряду щодо реформування пенсійної системи дивіться на відео:

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти