Тимченко: Європейських партнерів турбує тема газу та енергетичної безпеки України

Генеральний директор ДТЕК розповів про підсумки зустрічі з віце-президентом Єврокомісії

Генеральний директор енергокомпанії ДТЕК Максим Тимченко за підсумками зустрічі з віце-президентом Єврокомісії Марошем Шефчовичем на цьому тижні в Брюсселі розповів в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", що основні очікування європейських партнерів щодо України пов'язані зі якнайшвидшої реформою енергоринку та прийняттям законів про ринок електроенергії та національного регулятора, а також продовженням реформи газового ринку.

Хто був ініціатором зустрічі? Що послужило її приводом? Які основні теми на ній обговорювалися? Які її результати?

Реклама

- Це була не перша зустріч з паном Марошем Шефчовичем, подібні зустрічі проходять відносно регулярно, незалежно від поточного порядку денного. Так у вересні минулого року я зустрічався в єврокомісаром з енергетики та клімату Аріас Каньєте. Крім того, ДТЕК є членом європейських галузевих асоціацій Еuracoal і Eurelectric і бере активну участь в їх роботі.

Українська енергосистема є важливим елементом енергетичної безпеки всього європейського континенту, тому регулярний обмін думками про ситуацію і майбутнє української енергетики корисний як великим стратегічним гравцям ринку, яким є ДТЕК, так і нашим європейським партнерам.

В ході зустрічі ми обговорили досить широке коло питань: від функціонування ринку газу до розвитку відновлюваної енергетики та підвищення енергоефективності. Поговорили навіть про розвиток так званих "розумних міст".

Реклама

Все це свідчить про інтерес до всього що відбувається в Україні і готовності допомогти нашій країні побудувати енергетику нового, європейського якості.

Що з того, що відбувається в українській енергетиці найбільше цікавить Єврокомісію крім традиційних тем закупівлі і транспортування газу? Чи обговорювалися більш детально питання електроенергетики?

- Зараз одним з ключових пріоритетів Європейської комісії є розробка і впровадження нової моделі ринку електроенергії. Також Комісія пильно стежить за долею законопроекту про регулятора. Для всієї української енергетики важливо, щоб відповідна законодавча база була прийнята і запрацювала якомога швидше. Якщо прийняття законів станеться до кінця червня, то, переконаний, до кінця року ми зможемо досягти такого ж істотного прогресу на ринку електроенергії, як і щодо ринку газу.

Реклама

Моє відчуття, що для колег з Брюсселя дуже важливе розуміння і впевненість в тому, що процес реформ є незворотним і не буде сповільнюватися.

Крім того, не слід забувати, що реформа ринку є умовою надання Україні макрофінансової допомоги. Це ще два транші по 600 млн євро. Не кажучи вже про те, що прозора і зрозуміла система тарифоутворення і вільний ринок електроенергії потрібні, перш за все, самій Україні.

Також ми обговорювали питання надійності роботи теплової генерації в майбутній осінньо-зимовий період, стабільності поставок антрациту з неконтрольованих територій. Зараз ситуація, на жаль, ускладнюється тим, що відсутні механізми для виплат зарплат співробітникам "Укралізниці", які знаходяться і забезпечують роботу залізниці на неконтрольованої території. Якщо питання з роботою залізницею буде вирішене, то теплова генерація України буде забезпечена необхідними запасами антрациту.

Наших європейських партнерів дуже турбує традиційна тема газу та енергетичної безпеки України. Мій основний меседж залишається незмінним: Україна в найближчій перспективі зможе повністю забезпечити свої потреби в газі за рахунок власного видобутку. Основні умови – прозорі і рівні для всіх гравців правила на ринку газу, професіоналізм команди, інвестиції із застосуванням сучасних технологій. ДТЕК зміг за останні два з половиною роки збільшити видобуток газу майже в три рази. До кінця цього року ми плануємо видобути понад 1,5 млрд куб. м. Упевнений, що при виконанні перерахованих умов Україна через п'ять років повністю забезпечить себе власним газом.

Прозвучала вже якась реакція Єврокомісії на програму діяльності Міненерго, очікування від роботи нового міністра? Що повинно стати головним пріоритетом найближчим часом?

- Більше деталей буде відомо після того, як віце-президент Єврокомісії та профільний міністр зустрінуться особисто. Щось коментувати до цього з мого боку було б некоректно. Безумовний позитив – прогрес щодо реформування ринку газу. А що стосується очікувань, то це в першу чергу реформа ринку електроенергії.

Ми повинні показати свою здатність виконувати взяті на себе зобов'язання, створити прозорі правила гри на нашому енергетичному ринку. Це послужить дуже важливим сигналом для міжнародних фінансових інституцій, західних енергокомпаній, фінансових інвесторів.

Перш за все, це необхідно самій Україні. Запозичуючи фразу пана Мароша Шефчовича: "We need good stories coming from Ukraine". З ним важко не погодитися – нам всім потрібні хороші новини!

Як М.Шефчович, Єврокомісія оцінює хід роботи над новим Меморандумом про взаєморозуміння в енергетичній сфері?

- Зараз мова йде не просто про оновлення документа, який визначав би основні напрямки співпраці в енергетичній сфері за останні десять років. У новому меморандумі закріплюється статус стратегічної співпраці і, що особливо підкреслювалося, в тому ж самому форматі, що і п'ять основних напрямків, закладених в стратегію Енергетичного союзу: енергобезпека, інтегрований ринок електроенергії, енергоефективність, захист навколишнього середовища, дослідження та інновації.

У цьому контексті нам найближчим часом необхідно оновити Енергетичну стратегію України та відобразити в ній реалії сьогоднішнього дня в енергобалансі країни, дати стратегічні орієнтири для всіх учасників ринку і вписати в нову модель енергосистеми Європи.

Зараз багато експертів обговорюють нову методику ціноутворення на вугілля. Як Єврокомісія оцінює цю ініціативу НКРЕКП?

- Ми говорили в цілому про реформи в енергетиці, не вдаючись у деталі окремих методик або правил. Можу лише додати, що реакція деяких коментаторів цієї теми не враховує реального стану справ в галузі і дискусія багато в чому ведеться в політичній, а не в економічній площині.

По-перше, твердження методик або формул, які прив'язані до міжнародних ринкових індексів – це безумовно правильне рішення. Раніше це робилося вручну, непрозоро, що давало масу можливостей для адміністративного чи політичного втручання і зловживань. Сьогодні складно сперечатися з об'єктивністю європейського індексу ціни вугілля (API2), за яким здійснюються практично всі угоди щодо постачання енергетичного вугілля в Європу.

По-друге, наявність методики – це реальний крок в реформуванні ринку електроенергії. З 2013 року, коли був прийнятий закон про ринок електроенергії на базі європейських принципів, ми ніяк не просунулися в його імплементації. Вирішили брати новий закон, і це триває вже два роки, потім ще два роки для впровадження. Весь цей час на енергоринку відсутня будь-яка передбачуваність, і ми живемо в постійному пошуку правди – в цінах на газ, на вугілля, в тарифах. Вся країна стала заручником цього пошуку, а популісти заробляють короткострокові дивіденди, руйнуючи залишки економіки.

Як ви знаєте, у нас майже два роки ведеться непростий діалог з регулятором з багатьох питань, досить часто ми зустрічаємося в судах – і це ненормально для ключового сектора економіки. Ми завжди вимагали одного – правил роботи, ринкових і рівних для всіх. Методика ціноутворення на вугілля – це правила. Хороші чи ні – можна нескінченно обговорювати, головне, що ці правила засновані на ринкових індикаторах і вплив "політичної доцільності" у встановленні цін значно знижується.

Також дивно звучать гасла нібито експертів про надприбутковості ДТЕК у зв'язку з переходом на нову формулу ОРЦ. Це приклад непрофесійної і політично ангажованої дискусії. За два останні роки за багатьма зовнішніх і внутрішніх чинників, включаючи недалекоглядну політику профільного міністерства, ми отримали зруйновану вугільну галузь, аномальний рівень аварійності на атомних станціях і теплову генерацію в стані банкрутства. Щоб відновити цю розруху, потрібна передбачуваність і розумна інвестиційна політика, а не режим виживання з місяця в місяць. Україна в перспективі найближчих 20 років не зможе відмовитися ні від власного вугілля, ні від теплової генерації. За останні 10 років ДТЕК інвестував в ці галузі більше $5 млрд, що дало певний запас міцності. Сьогодні він вичерпаний, і ні ми, ні будь-який інший інвестор не буде вкладати в українську енергетику без стійких ринкових правил. Тому нова методика дає якусь надію, що ситуація зміниться.

Поки економічний ефект від цієї методики ми не відчуваємо, анонсований окремими експертами зростання нашого тарифу на 20-30% не відбувся: в квітні він був 116 копійок, а в травні знизився до 106 копійок, в середньому за 5 місяців склав 100 копійок, що на 10% вище ніж за аналогічний період минулого року при інфляції 50%. При цьому борг "Енергоринку" тільки перед ДТЕК зріс більш ніж на 1 млрд грн в 2016 р. Нехай при таких цифрах популісти навчать нас і інших гравців якомога нормально працювати, забезпечувати сотні тисяч робочих місць і інвестувати в майбутнє української енергетики.

Критика і громадський контроль – необхідні і важливі. Але критика повинна бути конструктивною, професійною, пропонувати альтернативні рішення, які будуть працювати в довгостроковій перспективі.

Але єврооблігації ДТЕК в останні тижні істотно подорожчали, що пов'язують саме з новою методикою і підвищенням цін на електроенергію, вироблену ДТЕК і іншими теплоелектростанціями. Як ви прокоментуєте цю інформацію?

- Дані матеріали є яскравим прикладом ситуації, коли дискусія ведеться не в економічній, а в політичній площині, і факти спотворюються в політичних цілях. Зростання котирувань українських компаній, які торгуються на зовнішніх ринках, – це найкраще, що може бути зараз для України! Це потужний позитивний сигнал для міжнародних партнерів, інвесторів, в цілому для зовнішнього ринку капіталів. І цьому треба радіти всім, хто бажає відновлення економіки і країни в цілому, а не придумувати різні теорії.

Відносно ДТЕК, я вважаю, що причиною зростання котирувань стали перші ознаки відновлення промислового виробництва в країні, і, відповідно, збільшення споживання електроенергії. Ми відновили нормальні обсяги видобутку вугілля в першому кварталі. Плюс в кінці квітня ми відновили виплати по купонним платежам.

Також вступило в силу рішення власників єврооблігацій про надання компанії шести місяців на врегулювання питання щодо реструктуризації кредитного портфеля. 18 травня агентство Moody's підтвердило корпоративні рейтинги ДТЕК і DTEK Finance Plc's на рівні "Ca". У нас ведеться конструктивний діалог з кредиторами і, я сподіваюся, незабаром ми зможемо підписати глобальний план реструктуризації боргових зобов'язань.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
35,99
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,48
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,45
51,22
35,14
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

38724.01

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2085.66

Litecoin (LTC)

71.47

Ripple (XRP)

0.61

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти