Тепла зима і нестача вологи: Україні загрожують проблеми з урожаєм

2 лютого 2020, 07:23

Віталій Андронік Віталій Андронік

Без морозу та достатньої кількості опадів урожай може постраждати, впевнені експерти

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

З осені відразу у весну. Зима в Україні так і не прийшла, говорять метеорологи. А перезимівля – важливий період для рослин. Відсутність снігу і морозу, безумовно, вплине на український урожай, впевнені експерти.

Зима в Україні досі не настала

Реклама

Кожна зима в Україні тепліша за попередню. За сто років спостережень середньорічна температура в Україні зросла на 2°C. А поточного року зима досі не настала, говорить Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру України.

"На сьогодні зима в Україні так і не настала. Метеорологічна зима – це тривалий період з мінусовою середньодобовою температурою. Окремі дні з незначною мінусовою температурою, які були у грудні, перекривалися плюсовою. А зараз спостерігається тільки температура вище нуля", – говорить Адаменко.

/ Фото: Facebook

Останній місяць зими також буде теплим. У першій половині лютого буде незначне похолодання, проте заморозками його назвати не можна, говорить Адаменко. Друга половина місяця буде теплішою, але з досить великими опадами у вигляді дощу та мокрого снігу.

"Заморозки перетворюються на екзотику"

Реклама

Перезимівля – це важливий період для рослин і для формування майбутнього врожаю, зазначає Тетяна Адаменко. Однак цієї зими жодних ризиків для озимих культур не виникало.

"Головний ризик – це вимерзання. А через потепління, яке спостерігається вже тридцятий рік, подібні ризики перетворюються на екзотику і стають все рідшими. Тим паче цієї зими взагалі не було тривалих заморозків. На сьогодні все, що посіяли на полях – залишилося, нічого не зникло", – говорить Адаменко.

А якщо у лютому й будуть морози, то озимі культури здатні витримувати досить низькі температури. Це залежить від рослини – від того, наскільки вона накопичила поживних речовин, щоб пережити зиму.

"Ми очікуємо похолодання до 9-10 лютого у північній частині України, але його не можна назвати морозами для нашого клімату, і воно буде короткочасним. Можна сказати, воно жодним чином не вплине", – зазначає Тетяна Адаменко.

Однак є інші ризики. Морози вбивають збудників хвороб і шкідників. А якщо їх немає, можна очікувати більше гризунів та хвороб рослин. Хвороби і грибок можуть вразити не тільки посіви, а й фруктові дерева, говорить Данило Левченко, директор фермерського господарства "САД".

"Не так страшно, що певні дерева рано зацвітуть через раннє тепло, як грибок, який може завдати набагато більшої шкоди. Не від усіх його видів можна позбутися. Поки складно сказати, що буде з врожаєм фруктових, це буде зрозуміло ближче до квітня"- говорить Данило Левченко.

Рослинам не вистачає вологи

Реклама

Друга половина 2019 року була посушливою, говорить Адаменко. У грунті вже тривалий час спостерігається дефіцит води. Це також може негативно вплинути на ріст рослин.

"У нас попереду ще лютий і березень – два місяці холодного періоду. Якщо за цей час в Україну прийдуть істотні опади, то ризик знімається. Але на сьогодні такої впевненості немає. Половина лютого, за прогнозами, буде з недостатніми опадами, щоб компенсувати дефіцит, який з'явився наприкінці осені. А в березні може бути будь-що. Були роки, коли випадало 1,5-2 норми", – зазначає Тетяна Адаменко.

Фото: REUTERS/Regis Duvignau

Фото: REUTERS/Regis Duvignau

Про катастрофічний брак опадів також говорять екологи. Протягом останніх чотирьох років водойми наповнюються на 70% від норми, говорить Олександр Чистяков, голова Національної Екологічного ради України. Це порушує гідрологічний цикл, водойми більше забруднюються. З 1991 року в Україні зникли 10 тис. малих річок. Тому рослини недоотримують вологи.

"Вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку підрахували, що в майбутньому тривалі теплові хвилі можуть охоплювати всі найбільші продовольчі регіони одночасно. Україна серед найбільш уразливих країн. Ризик зростання кількості аномально спекотних днів вже в 20 раз більший. Це вплине на врожайність і взагалі загрожує продовольчій безпеці не тільки України, а й світу загалом", – говорить Наталя Гозак, генеральний директор ГО "Екодім".

Раніше новини "Сьогодні" розповідали, яку погоду навесні спрогнозував бабак Тимко. Подробиці – у сюжеті.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти