У нової Ради буде півроку на реформи, і вони будуть болючими

24 вересня 2014, 07:15

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Політики розповіли, як можна допомогти економіці України

Новому українському парламенту, який буде обраний 26 жовтня, вже приписали роль "парламенту реформ". Зокрема, важливість майбутнього реформування, за словами політиків, укладена в створенні в Україні привабливого майданчика для іноземних інвестицій, які можуть допомогти стабілізувати розхитану економіку країни. Представники низки політичних сил розповіли Сегодня.ua про те, як бачать стабілізацію економічної ситуації в Україні.

Реклама

Реформи потрібні, і вони будуть непопулярними і болючими

Основне, що варто зараз усвідомлювати, це те, що швидкої стабілізації економічного стану України не буде, впевнений народний депутат від фракції "Батьківщина" Володимир Ар'єв. Економіка, яка планомірно розвалювалася протягом багатьох років, зможе відновитися лише після болючих глибинних реформ і за тривалий час, адже навіть на прояв перших результатів реформування необхідно мінімум три роки, впевнений політик.

"Сказати "Економіка-стоп!" і обіцяти за півроку-рік налагодити ситуацію може тільки відвертий брехун або популіст... Нам потрібні глибинні реформи. Розумієте, це як людина, у якої є серйозна хвороба... Нам доведеться пройти через важкі кроки, але, перш за все, потрібно лікувати... Як при менінгіті – можна лікувати головний біль, а можна лікувати інфекцію, яка його викликає. Нам сьогодні потрібно лікувати цю інфекцію. Інфекція – це наша судова система, наша правоохоронна система, наш державний апарат. Глибинні реформи", – вважає Ар'єв.

За словами депутата, ці реформи очікувано будуть і непопулярними, і болючими, але це єдиний спосіб залучити в українську економіку інвестиції. Та й процес реформування буде досить тривалим. Мінімум три роки, на думку народного депутата, потрібно, щоб з'явився ефект.

Реклама

Крім того, Ар'єв наголошує, що запустити цей процес можна лише після обрання нового парламенту. На думку нардепа, те основне, що необхідно для проведення реформ – політична воля – в розпущеному парламенті сьомого скликання була відсутня.

Має сенс тільки одночасне проведення комплексних реформ

На думку народного депутата від фракції "УДАР" Павла Розенка, на стан економіки України сьогодні впливають кілька факторів. Перш за все, це військове протистояння на Сході, яке, з одного боку зачіпає економічні процеси двох регіонів, тимчасово контрольованих бойовиками, а з іншого – відштовхує від України іноземні інвестиції.

"А інвестиції – це чи не єдиний механізм, який реально може запустити економіку, тому що внутрішніх ресурсів для підняття економіки в України немає", – говорить Розенко.

Друга гостра проблема сьогодні – це відсутність реформ в країні. На думку депутата, Україна вже втратила півроку, за які могла багато чого досягти в питанні реформування.

Реклама

"Я повністю підтримую слова Президента про те, що військові дії не є причиною відсутності реформування. Це необхідно робити і завдання наступного парламенту України, який буде сформований вже новою коаліцією в новій Верховній Раді України, питанням номер один буде проведення системних реформ", – вважає він.

Водночас політик підкреслює, що парламент – це тільки інструмент, який може законодавчо затверджувати або реалізовувати реформи, а ініціатива щодо їх проведення, визначення конкретних напрямів і конкретних пропозицій лежить на Кабінеті міністрів України. Більш того, тільки в уряду є можливість розробити і впровадити реформи на всіх рівнях, вважає Розенко.

"Я думаю, що має сенс тільки одночасне проведення комплексних реформ. Поступовість реформ, як правило, дуже сильно шкодить реформам, тому що, як правило, це непопулярні заходи, і перші реформи призводять до того, що потім проводити подальші реформи буде надзвичайно складно", – сказав політик.

Нардеп зазначив, що після низки проведених раніше реформ в країні, навіть саме слово "реформа" вже дискредитоване в очах українців.

"Я шанувальник одночасного проведення реформ у соціальній, економічній сферах, в системі судоустрою, місцевого самоврядування, і т.д. І знову кажу, що в уряду є необхідні ресурси для того щоб забезпечити розробку і проведення цих реформ, тим більше, що є в уряду підтримка і з боку Президента України, про що він неодноразово говорив, і буде необхідна підтримка у Верховній Раді", – додав він.

Реклама

На думку Розенка, в ситуації, що склалася, у парламенту нового скликання є приблизно півроку для того, щоб законодавчо закріпити кроки в цьому напрямку.

"За наявності політичної волі вигадувати нічого нового не потрібно. Є моделі, які працюють у всьому світі, і є розуміння, як це потрібно робити. Просто потрібно мати політичну волю і потрібно мати команду, яка здатна це зробити. Я думаю, після виборів всі ці фактори будуть акумульовані, у нас буде і працездатна Верховна Рада, і працездатний уряд", – сказав він.

В тренді
ФОПам повернули карантинні 8000: закон про виплати набув чинності

За словами політика, в українського суспільства на сьогодні дуже високі очікування від роботи нового парламенту, а відсутність результату роботи команди, яка буде обрана в жовтні, може ще більше загострити ситуацію.

"Безумовно, реформи триватимуть два, три, можливо, чотири роки. Але на рівні законодавства ми повинні врегулювати протягом півроку, щоб вже з середини 2015 або вже з першого січня 2016 р. Україна жила за новою законодавчою базою, а потім упродовж дії реформи, виходячи з розвитку ситуації, ми можемо коригувати ці речі", – сказав він.

Необхідний корпус реформ і цей корпус реформ повинен носити стратегічний характер

На думку народного депутата від ВО "Свобода" Юрія Сиротюка, економічна ситуація в країні була спричинена попереднім урядом і початком військової агресії на Сході. Однак політик упевнений, що ще рано називати її катастрофічною.

"Я б не сказав, що ми переживаємо катастрофу. Багато країн світу в цих умови давно вже оголосили б дефолт і збанкрутували. Країні вдається утримуватися. Ми маємо справу з третьою в світі військовою міццю, із серйозною фінансовою країною, тому у нас складна економічна ситуація, але я не назвав би її катастрофічною. Будь-яку хворобу можна використовувати як шанс для одужання", – сказав Сиротюк.

Депутат бачить вирішення ситуації у декількох кроках. Перш за все, необхідно радикально скоротити чиновницький апарат і функції його впливу на життя країни. На думку Сиротюка, також необхідно радикально переглянути зарплати решти чиновників у бік збільшення, з метою виключити необхідність хабарництва. Стосовно ж самої корупції, то парламент повинен одночасно з іншими заходами значно посилити відповідальність за неї. Ще одним кроком є рівні умови для всіх учасників економічного процесу, а також демонополізація, вважає Сиротюк.

"Найбільшою проблемою в Україні було те, що був несправедливий розподіл національного продукту. У нас велику частину продукту використовували олігархи і менша частина залишалася в державному бюджеті для соціально незахищених верств... Коли буде більш широка база оподаткування, тоді, звичайно, буде більше можливостей у країни для забезпечення оборонного бюджету, для фінансування соціальних виплат і т.д. ... Не потрібно вигадувати велосипед: скоротити чиновницький апарат, скоротити сферу їх можливого впливу, збільшити їхні зарплати і збільшити корупційну відповідальність, розширити базу оподаткування для багатих, тобто, чим більше вони отримують, тим більше податків вони платять. І, звичайно, ключовий момент, на якому побудована економіка всієї Європи, – це стимулювання середнього бізнесу", – вважає нардеп.

Водночас Сиротюк висловив сумнів, що обраний восени парламент дійсно зможе вирішити всі ці питання.

"Я бачу дуже сумнівні можливості в, по-перше, компетенційній складовій наступного парламенту, тобто в його компетентності. Є така річ, як компетентність, як здатність до стратегічного аналізу та планування концепцій стратегічних реформ", – вважає він.

Щодо проведення реформ політик упевнений, що для початку необхідно чітко визначити стратегію розвитку країни.

"Те, що реформи потрібні – це так. Для того, щоб були реформи – потрібен план реформ... Потрібно розуміти, яку економічну модель ми вибираємо... Спочатку необхідно вибрати стратегію. Очевидно, що необхідний корпус реформ і цей корпус реформ повинен носити стратегічний характер. Якщо це буде просто набір реформ, які одна з іншою не узгоджуються, то будуть проблеми... Потрібен парламент, у якого є воля ці реформи приймати, потрібен уряд і компетенція їх розробляти, потрібний уряд, який, знову-таки, має волю їх виконувати... І потрібна концентрація всіх ресурсів", – вважає Сиротюк.

При цьому політик упевнений, що на сьогодні не можна стверджувати, що тільки приплив іноземних інвестицій зможе врятувати Українську економіку. Україна є унікальною країною з точки зору внутрішніх ресурсів, тому думати, що тільки зовнішні інвестиції врятують її економіку – трохи "апокаліптично", впевнений Сиротюк.

"Володіючи надлишковими ресурсами, тими речами, які необхідні в світі, в принципі ми можемо частину реформ здійснювати за власних рахунок", – заявив Сиротюк.

На думку політика, зараз не варто боятися складних часів. Основне – це вибрати шлях розвитку країни і цілеспрямовано до нього рухатися, а українське суспільство сьогодні готове до складного періоду.

"Люди готові терпіти, вони хочуть, щоб все було справедливо, вони хочуть бачити якусь перспективу", – сказав він.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти