Країни Митного союзу стали менше торгувати один з одним

19 травня 2014, 09:18

Найбільшу вигоду від взаємної торгівлі отримують білоруські виробники

За рік обсяг взаємної торгівлі країн Митного союзу Росії, Казахстану і Білорусі скоротився майже на 13%. Чиновники Євразійської економічної комісії (ЄЕК) пояснюють це зниженням цін на нафту, зростанням енергоефективності та локалізацією машинобудування в Казахстані, очікуючи, що за підсумками року "ситуація буде іншою", пише російський "Коммерсант".

Реклама

За даними ЄЕК, в першому кварталі 2014 вартісний обсяг торгівлі товарами між країнами Митного союзу (МС) у річному вираженні скоротився на 12,6%. Без обліку паливно-енергетичних товарів, на частку яких припадає 32,9%, показник зменшився на 9,2%. Взаємна торгівля між Росією, Казахстаном і Білоруссю просіла помітно сильніше, ніж із зовнішнім світом (-2,1%). При цьому темпи її падіння виявилися вищими, ніж у першому кварталі 2013 року (-5,5%).

Як відзначає видання, з моменту запуску в липні 2011 року єдиного митного простору, що означало зняття більшості митних бар'єрів і уніфікацію торговельних правил, бурхливе зростання товарообігу між країнами МС спостерігалося лише в першому кварталі 2012 року – на 21%, забезпечивши 7,5% за підсумками року. Але воно було компенсовано майже дворічним падінням: порівняно з першим кварталом 2011 року обсяг взаємної торгівлі в першому кварталі 2014 скоротився на 0,03%.

Провал у взаємних операціях у першому кварталі 2014 може частково пояснюватися загальним падінням інвестиційного та споживчого попиту в РФ. Статистика ЄЕК демонструє: у першому кварталі росли лише взаємні поставки між Білоруссю і Казахстаном – на 12,8%, проте їх частка в загальній торгівлі всередині МС становила всього 1,5%. Торгівля ж між Казахстаном і РФ просіла на 13% (її частка 30,8%), а РФ і Білорусі – на 7,3% (частка 67,7%).

У першу чергу падіння забезпечили нафту і нафтопродукти, обсяг їх поставок з РФ в Казахстан зменшився в 3,2 рази, в Білорусь – на 7,1%. У ЄЕК це пояснили скороченням вартості цих товарів, хоча ціни на нафту Urals в першому кварталі скоротилися лише на 3,8% в річному вираженні.

В тренді
Кредит під 7% дадуть не на будь-яку квартиру: список обмежень
Реклама

Інший значущий фактор, на думку євразійських чиновників, зростання енергоефективності виробництв всередині МС, але вона явно зросла незначно. Тим часом падіння поставок нафти з Росії може пояснюватися вирішенням проблеми реекспорту російської нафти через Казахстан до Китаю. Ще один фактор – падіння взаємних поставок металу і виробів з них на 25,7%, що в ЄЕК пояснюють "розвитком машинобудівного виробництва на місцях". Це ж позначається на скороченні торгівлі машинами, устаткуванням і транспортом на 8,8%: у Казахстані, на відміну від Росії, завдяки спільним проектам у рамках єдиного економічного простору "виробництво автотранспортних засобів, трейлерів і напівпричепів збільшилася на 17,5%", повідомили в ЄЕК. Крім цього "вирівнювання умов торгівлі товарами третіх країн" дозволило скоротити в 5,1 рази реекспорт легкових автомобілів з Білорусі до Росії.

Докладний аналіз даних про взаємну торгівлю в рамках МС дозволяє зробити висновок, що основні вигоди від освіти поки припадають на білоруських постачальників техніки та обладнання, продовольства та меблів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти