Стокгольмський арбітраж щодо газу: Вітренко розповів про сценарії перемоги чи поразки "Нафтогазу" в суді

6 березня 2017, 16:26

У разі рішення на користь України ціна на газ для споживачів може знизитися на 40%, прогнозує комерційний директор "Нафтогазу"

УСтокгольмськомуарбітражійдесудовийпроцесза двома контрактамиукраїнського"Нафтогазу"іросійського"Газпрому",ірішенняочікуєтьсявжев2017 році.Головнийкомерційнийдиректоргрупи"Нафтогаз"ЮрійВітренковінтерв'ю "РБК-Україна" розповів, щочекаєУкріаневразіприйняттярішенняна користь"Нафтогазу",ідо чогоготуватися,якщоарбітражзадовольнитьпозовнівимоги"Газпрому".

За словами Вітренка, рішення по транзитному позову очікується в кінці червня, рішення за позовом, яким "Нафтогаз" оскаржить ціну газу, може бути вже в квітні 2017 року.

При цьому, як зазначив комерційний директор "Нафтогазу", по суті сторони не можуть оскаржити результати арбітражу, в їх силах тільки подати апеляцію в Стокгольмський апеляційний суд, "якщо вважають, що в ході розгляду справи арбітраж допустив будь-які процесуальні порушення".

Однак, апеляція не зупиняє виконання рішення трибуналу, "крім виняткових випадків", додав Вітренко.

Чим Україні загрожує перемога "Газпрому"

Якрозповівголовнийкомерційнийдиректор"Нафтогазу",якщорішенняарбітражубудепообомпозовамине на користьУкраїни,тоцебудеозначати,по-перше,необхідністьвиплатити"Газпрому"за контрактомнапокупкугазуприблизно50 млрддоларівСША,зурахуваннямвсіхштрафівіпені.

Крімтого,вразізадоволенняпозовнихвимог"Газпрому",до 2020 рокуповиннібудутьзастосовуватисяумовипункту"бериабоплати".По цьому пункту"Нафтогаз"в 2009 роцізобов'язавсясплатитипевнучастинузаконтрактованихобсягів,незалежновідтого,чи потрібенцейобсяггазуУкраїні.

Відповідно,якщорішеннябудене на користь"Нафтогазу",Українаповиннабудене тількивнаступнітри рокикупуватиуРосіїгаз,алеівиконуватицю умову.
Реклама

"Длярозуміння,тількизатри квартали2016роки нам "Газпром" направиврахунокна5,3 млрддоларів.Такийжерахунок,інавітьбільше,миотримаємоза2017 рік.Томувданомусценаріїіншого рішення,крімбанкрутства "НафтогазуУкраїни",не існує",-пояснивВітренко.

Що буде, якщо позови виграє "Нафтогаз"

Якщорішенняарбітражубудена користь"НафтогазуУкраїни"за обомаконтрактами,то,по-перше,Українаотримаєтакзвану"ретроактивнукомпенсацію"запереплатиза контрактомкупівлі-продажугазуз 2009 рокуізанедоплатиз боку"Газпрому"потранзитному контракту.

"До моменту винесення рішення Стокгольмського трибуналом ця сума (компенсації – Ред.) може перевищити 30 млрд доларів", – зазначив главгий комерційний директор "Нафтогазу".

По-друге, Україна може домогтися зниження ціни до рівня "хаб мінус транспорт", за якою "Газпром" буде зобов'язаний продавати нам газ. Як зазначив Вітренко, за таким сценарієм оптова ціна на газ може впасти більш, ніж в два рази.

"У такому випадку, роздрібна ціна на газ, за нашими розрахунками, може бути на 40% менша від тієї, що зараз", – додав комерційний директор.

По-третє, в разі прийняття рішення на користь України по транзитному контракту, до закінчення терміну його дії, Україна буде отримувати від РФ не два, а шість млрд доларів на рік.

Вітренко зазначив, що існує також безліч проміжних варіантів рішень Стокгольмського арбітражу по даних позовах.

"Можливі будь-які варіанти. Прогнозувати не візьмуся, не хочу, щоб це прозвучало, як тиск на суд", – резюмував головний комерційний директор "Нафтогазу.

Як повідомлялося, "Газпром" 17 січня 2017 року повідомив
, що компанія виставила "Нафтогазу" за 2016 рік рахунок на суму 5,3 млрд доларів занедобіргазув II-IVкварталах,згідно з умовою"бери-або-плати".Упершомукварталі2016рокуумова"бери-або-плати"не застосовувалосядля"НафтогазуУкраїни"відповідно дотристоронніх"зимовимпакетом".

Нагадаємо, Україна не згодназвимогою"бери-або-плати",прописаноювконтрактівід 2009 року,ізаперечуєцейпунктвСтокгольмськомуарбітражі.Більштого,"Нафтогаз"більшерокутомувідмовивсявідзакупівельгазуу"Газпрому" – газ з території РФ Україна не купує з 25 листопада 2015 року.

В тренді
Гривня зміцніла: скільки коштують долар і євро в Україні
"Газпром"і"Нафтогаз"судятьсявСтокгольмськомуарбітражізчервня 2014 року.Кожензучасниківпроцесузможеопротестуватирішеннясуду.

Всі подробиці в спецтемі Тарифи на газ

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти