Поради підприємцям-початківцям: як захистити бізнес від розумних рейдерів

Про те, як правильно захистити бізнес, посиливши захист інтелектуальної власності (ІВ), розповідає директор юркомпанії IPStyle Марія Ортинська

В Україні люди асоціюють рейдерів з озброєними молодчиками "спортивної зовнішності", які силою встановлюють контроль над бізнесом, прикриваючись якимись рішеннями судів. Але зараз методи захоплення стають витонченішими, адже найцінніший актив навіть не гроші, а інформація. Про те, як правильно захистити бізнес, посиливши захист інтелектуальної власності (ІВ), розповідає директор юркомпанії IPStyle Марія Ортинська.

Атаку на ІС можуть призвести екс- і нинішні співробітники – наприклад, вони привласнюють права на службові винаходи, створені під час роботи в компанії. "Тому, щоб уникнути проблем, пов'язаних зі суперечками з прав ІВ, за 4 місяці з дати одержання від винахідника повідомлення роботодавець повинен подати заявку на отримання патенту, або передати право на його одержання іншій особі, або зберегти дані про винахід конфіденційними", – роз'яснює Ортинська. Тоді ж роботодавець повинен укласти з винахідником письмовий договір щодо розміру та умов винагороди. "Якщо роботодавець не виконав цих вимог, право на одержання патенту на службовий винахід переходить до винахідника", – уточнює адвокат. При цьому Ортинська акцентує: "При прийомі співробітників укладайте договір, де вказується, що всі винаходи, створені під час роботи в компанії, належать їй. Треба прописати і винагороду – наприклад, 1000 грн".

Реклама

Директор може привласнити бізнес, зареєструвавши на своє ім'я торговельну марку або винахід, або передавши іншим особам права на об'єкти ІВ. Також, як і IT-фахівець, директор може оформити на своє ім'я домен або акаунти в соцмережах – і компанія втрачає на них права.

Засновники та партнери теж можуть реєструвати права на об'єкти ІВ на своє ім'я. "Взаємовідносини при використанні знака, свідоцтво на який належить кільком особам, визначається угодою. У разі її відсутності, кожен власник свідоцтва може використовувати знак на свій розсуд, але не має права дозволяти використання знака та передавати право власності без згоди інших власників свідоцтва", – роз'яснює Ортинська.

Кіберсквотери (означає "самовільне поселення") спеціально реєструють на себе різні домени. Коли власник компанії хоче зареєструвати свій сайт – виявляється, він "зайнятий". Щоб його отримати, треба платити сквоттеру. "Зловмисники моніторять появу нових компаній або світових брендів, не представлених в країні, і реєструють права на домен. Щоб випередити їх, потрібно швидко оформити свій домен", – говорить вона.

Реклама

Існують також "патентні тролі" – вони патентують все, що завгодно, навіть не будучи виробниками продукції. "В Україні є приклади патентів вішалок для одягу або шурупів. Реальний виробник може зіткнутися із забороною на виробництво своєї продукції. Тоді доведеться через суд визнати недійсним патент, або викуповувати патент у троля", – говорить Ортинська. Тому краще відразу патентувати напрацювання і виробляти патентний пошук на предмет непорушення патентів.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти