Поради підприємцям-початківцям: як правильно купити бізнес

9 вересня 2018, 05:00

Христина Коновалова

Економісти вважають, що перед покупкою важливо звірити реєстраційні дані компанії

Частоукраїнці,замислюючисьнадвласною справою,починаютьвивчативаріантипокупкиготовогобізнесу.Алемалохтооцінюєризикиугодівпідсумкуможевтратитигроші,оскількипотрапляєнашахраїв.Про те,якперевірятибізнеспередпокупкою,намрозповівекономістІванХохлов.

ПЕРЕВІРЯЄМО

Реклама

Здійснювати перевірку (due diligence) об'єкта, що здобувається, компанії або ліцензії на "чистоту" треба незалежно від того, ким є продавець – іншому або сторонньою людиною. "Іноді власник бізнесу може не знати всієї інформації про ситуацію в компанії або ж не надавати значення таким фактам", – пояснює Хохлов. За його словами, зараз таку перевірку можна організувати швидко і дешево, адже Мін'юст зробив відкритим доступ до багатьох електронних баз даних. Можна також скористатися сервісами YouControl або OpenDataBot, але їхні послуги будуть коштувати грошей.
Оформляти договори передачі прав на бізнес треба через юриста. "Без цього нікуди: навіть випадкова помилка в документах (наприклад, помилка в графі, ким був виданий паспорт) призведе до того, що інша сторона зможе оскаржити дійсність документів і забрати майно назад", – уточнює Хохлов.

ШУКАЄМО

Щопотрібноперевірятипередпокупкоюбізнесу?Важливозвіритиреєстраційніданікомпанії.Йдетьсяпро вивченнядокументівіданихвдержреєстрах."Можевиявитися,щотакої фірмине існуєабопідцією назвоюдієіншакомпанія,апродавець немаєдо неїніякого відношення",-говоритьекономіст.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Також потрібно досліджувати статус компанії – чи не знаходиться вона в стадії банкрутства або ліквідації, чи немає арешту її майна. "Якщо компанія в стадії банкрутства, майбутній власник не зможе нічого зробити з бізнесом", – уточнює Хохлов. Не можна обійти увагою кредитну історію компанії: кредит майже завжди видається юрособі під заставу майна фірми або його власників. "Потрібно перевірити в реєстрах, чи немає обтяжень на майно компанії з боку фінустанов", – радить експерт.
Важливо розібратися в питанні можливих судових розглядів щодо компанії або її власників. "Потрібно перевірити, чи немає діючих судових спорів з компанії, чи немає вступили в силу рішень суду щодо стягнення майна компанії. Може виявитися, що на право володіти бізнесом або власністю претендують інші особи, або ж майно компанії буде реалізовано для задоволення претензій до діючого власнику", – рекомендує Хохлов.

Ще варто вивчити всі дані прав власності та земкадастру – тобто все, що пов'язано з майном фірми. "Особливо це актуально, якщо основним активом бізнесу є нерухомість", – акцентує економіст.
Не завадить вивчити історію відносин компанії з її контрагентами. Для цього необхідно зажадати весь перелік договорів і перевірити суми дебіторської, кредиторської заборгованості. "Можливо, компанія винна багато грошей контрагентам і вони планують подавати до суду", – зазначає Хохлов. Якщо ж компанія займається бізнесом, що вимагає наявності ліцензії, – варто перевірити статус цих ліцензій, терміни їх дій
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти