Соломонове рішення МВФ по "кредитом Януковича": реакція сторін, оцінки і прогнози експертів

18 грудня 2015, 07:49

Денис Беспалов Денис Беспалов

Як зазначають економісти, Фонд, фактично, зняв один з найбільш проблемних питань у борговому суперечці Києва і Москви і підштовхує сторони до компромісу

МВФ визнав офіційний статус "кредиту Януковича", але при цьому нові правила Фонду дозволяють Україні поки не платить Росії 3 млрд. дол.

Реклама

У середу, 16 грудня 2015 року, Фонд нарешті визначився зі статусом боргу України перед РФ на суму в 3 млрд. дол.

Як відомо, 17 грудня 2013 року на засіданні українсько-російської міждержавної комісії в Москві екс-президент України Віктор Янукович домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про кредит на суму 15 млрд. дол. Отримати Україна встигла 3 млрд. З цих грошей. Купон по єврооблігаціях України, випущеним в забезпечення боргу, склав 5% річних. Покупцем облігацій виступив Фонд національного добробуту Росії. Погашення облігацій заплановане на 20 грудня 2015 року.

З усіма іншими кредиторами України в рамках програми співпраці з МВФ вже домовилася про реструктуризацію, однак РФ відмовилася йти на реструктуризацію на загальних умовах, стверджуючи, що її обов'язок є не комерційним (як в інших кредиторів), а офіційним.

Як відзначали деякі експерти, ситуація в цьому випадку склалася двояка, оскільки з одного боку гроші на українські облігації РФ виділила з квазісувереннго фонду (Національний фонд добробуту), але з іншого боку прямого перерахування коштів з бюджету РФ в бюджет України не було.

Реклама

У підсумку крапку в суперечці поставив МВФ, визнавши український борг офіційним.

Що далі?

Реакція сторін на рішення Фонду не змусила себе чекати.

"Для нас це ситуацію не міняє. Міняє це ситуацію, якщо вони, звичайно, захочуть, для влади України", – заявив заступник міністра фінансів РФ Сергій Сторчак.

Його шеф Антон Силуанов напередодні повідомив, що Росія планує звернутися до суду в разі невиконання Україною зобов'язань з погашення боргу перед РФ на 3 млрд. дол. після закінчення 10-денного терміну з офіційної дати.

Реклама

У Києві повідомили, що рішення МВФ не матиме непередбачених наслідків. "Це ніяк не вплине, оскільки це прогнозувалося... МВФ визнав борг офіційної заборгованістю, в той же час МВФ сказав, що він не буде перешкоджати продовженню програми, тому наші очікування нейтральні. Це нейтральна новина і вона ніяк не вплине на фінансову стабільність України", – заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва.

А в українському Мінфіні повідомили, що Україна не може погасити борг по цих паперах, не порушуючи при цьому фінансові цілі, визначені програмою МВФ, і умови боргової операції, завершеної 12 листопада (в частині надання великих переваг того чи іншого кредитору).

"Україна... не має права здійснювати виплати кредиторам, які відмовилися брати участь у реструктуризації", – нагадує Мінфін.

У відомстві підкреслили, що Україна згодна на сумлінне проведення переговорів для досягнення взаємної згоди щодо реструктуризації боргу по облігаціях, термін погашення яких настає в грудні 2015 року. "Крім того, Україна залишає за собою всі права відповідно до українською, англійською та міжнародним правом, а також відповідно до будь-яким іншим застосовним правом, що стосуються облігацій, термін погашення яких настає в грудні 2015 року", – йдеться в повідомленні.

На думку експертів, це рішення МВФ, а також внесені нещодавно зміни в правила кредитування Фонду створюють сприятливий грунт для переговорів Києва і Москви.

Реклама

"Треба розуміти, що з одного боку МВФ визнав борг суверенною, але кілька тижнів тому змінив свої умови кредитування. Раніше за умовами МВФ, якщо допускався дефолт по суверенному боргу, то МВФ припиняв співпраця з такою країною, припиняв фінансувати кредитні програми в ній. Зараз внесено зміну до статуту МВФ, яке дозволяє йому продовжувати фінансувати існуючі у нього програми з такою країною, навіть якщо допущено дефолт по суверенному боргу. Відповідно те, що він визнаний суверенним боргом, це вже не так серйозно, як було б до того як МВФ ухвалив це рішення", – пояснив Сегодня.ua економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у свою чергу, зазначив, що раніше в переговорах по цьому боргу були складнощі, оскільки з його статусом була невизначеність. "Зараз МВФ визнав, що це офіційний, значить, розмови тепер йтимуть більш конкретно. Якби цей борг було визнано комерційним, тоді виникла б необхідності в підгонці його під загальні умови реструктуризації (проти чого категорично виступала РФ). Зараз умови можуть бути інші, і це буде вирішуватися", – сказав він Сегодня.ua. При цьому експерт додав, що тепер (після того, як борг визнано офіційним) Україна може домовитися з РФ про особливі умови реструктуризації, не боячись, що це може викликати невдоволення інших кредиторів, які пішли на реструктуризацію на загальних умовах.

В тренді
Українців попередили про нову аферу в Мережі: шахраї крадуть з картки всі гроші

Василь Юрчишин також нагадав, що РФ вже демонструвала певну готовність до компромісу.

Ще місяць тому РФ однозначно заявляла, що потрібно виплатити весь борг в кінці року і ніяких розмов. Зараз риторика змінилася. Зараз Росія сказала, що згодна погашення протягом трьох років (з 2016 року рівними частинами). Вже якийсь компромісний крок зроблено", – сказав він.

Разом з тим, за словами експертів, поки складно спрогнозувати, як і коли розв'яжеться цей борговий суперечка між Києвом і Москвою. "Це питання більше до юристів тут потрібно дивитися на деталі і на можливості кожної країни. Сьогодні немає єдиного виходу", – сказав Олександр Жолудь.

Василь Юрчишин вважає, що все ж вихід буде лежати не в юридичній, а в політичній площині. "Тут буде шукатися політичне рішення. Причому, в деякому сенсі ми маємо вигоди, оскільки процес реструктуризації був прозорий, він проходив під контролем та за участю МВФ. А спроба якимось насильницьким чином вирішити це питання ні до чого доброго не приведе. Судові процеси, як правило, дуже тривалі. Я думаю, що переговорний процес буде продовжуватися. Всім зацікавленим сторонам вигідно, щоб було знайдено якесь компромісне рішення", – сказав він.

Як відомо, раніше українська сторона неодноразово заявляла, що не буде виплачувати Росії цей борг і готова судитися, якщо Москва відмовиться прийняти загальні умови реструктуризації.

Нагадаємо, Україна і Комітет кредиторів 27 серпня досягли угоди про реструктуризацію частини державного боргу загальним обсягом 18 млрд. дол. Реструктуризація передбачає повне списання 3,8 млрд. дол., відстрочку платежів по тілу кредиту в сумі 11,5 млрд. дол. на 4 роки.

Чим загрожує Україні невиплата боргу?

Відзначимо, що трійка міжнародних рейтингових агентств підвищила свої оцінки України. Standard & Poor's Ratings Services підвищило довгостроковий суверенний рейтинг України з рівня SD / D (вибірковий дефолт) до рівня B- / B. Moody's підвищило урядовий рейтинг емітента України з переддефолтного рівня "Са" до рівня "Caa3" і змінило прогноз розвитку з негативного на стабільний. Fitch довгостроковий рейтинги дефолту емітента України в іноземній валюті з рівня "RD" (обмежений дефолт) до "CCC" (суттєво кредитний ризик).

Разом з тим, як відзначають експерти, якщо Україна не домовиться з Росією про реструктуризацію і відмовиться виплачувати борг, її оцінки в рейтингах знову впадуть.

За словами директора Українського аналітичного сектора Олександр Охріменко, відмова виплачувати борг означатиме фактичний дефолт. "Вони нам зараз підвищили (оцінки в рейтингах), але якщо ми оголосимо (відмова виплачувати борг) вони нам назад знизять. Там бюрократи, їм не важливо, як називається країна – дефолт, значить дефолт", – сказав він Сегодня.ua.

І будь-які особливі обставини тут не спрацюють, відзначає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило. "Агентства мають стандартні протоколи і стандартні процедури розрахунку рейтингів, і порушувати їх не будуть. Вони не мають вплив на методики, тому їх і поважають", – пояснив він Сегодня.ua.

Крім того, як зазначає Олександр Охріменко, існує небезпека, що Україна потрапить в "чорний список". "Мине п'ять-десять років, і коли українське підприємство захоче взяти кредит у європейському або американському банку, йому скажуть "ні, вибачте, ваша країна допустила дефолт, ви у нас в "чорному списку". Є приклади таких країн: Аргентина, Нігерія, Танзанія. Ми потрапляємо в "чорний список" країн, з якими взагалі ніхто не буде мати справу. Це найнебезпечніше", – попередив експерт.

Ярослав Жаліло вважає, що Росія буде використовувати цей кредит, як інструмент політичного тиску на Україну, але в даному питанні, є одне але. "Процедура реструктуризації зовнішньої заборгованості України авторизуємо МВФ та міжнародними договорами і всім зрозуміло, що дефолту немає, а є реструктуризація", – пояснив він.

При цьому експерти вважають, що Україна могла б переводити суперечку з РФ до міжнародних судів, враховуючи що Росія – не тільки кредитор, а й країна-агресор, незаконно анексована Крим і нанесшая України колосальні збитки.

Глава Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що Україна не повинна відмовлятися від боргу, оскільки в цивілізованих країнах прийнято сповідувати принцип спадковості влади. "Але Україна повинна оголосити повний мораторій на виплату цього боргу до повного виведення російських військ і Донбасу і Криму", – сказав він.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти