Соломонове рішення МВФ по "кредитом Януковича": реакція сторін, оцінки і прогнози експертів

Як зазначають економісти, Фонд, фактично, зняв один з найбільш проблемних питань у борговому суперечці Києва і Москви і підштовхує сторони до компромісу

МВФ визнав офіційний статус "кредиту Януковича", але при цьому нові правила Фонду дозволяють Україні поки не платить Росії 3 млрд. дол.

У середу, 16 грудня 2015 року, Фонд нарешті визначився зі статусом боргу України перед РФ на суму в 3 млрд. дол.

Реклама

Як відомо, 17 грудня 2013 року на засіданні українсько-російської міждержавної комісії в Москві екс-президент України Віктор Янукович домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про кредит на суму 15 млрд. дол. Отримати Україна встигла 3 млрд. З цих грошей. Купон по єврооблігаціях України, випущеним в забезпечення боргу, склав 5% річних. Покупцем облігацій виступив Фонд національного добробуту Росії. Погашення облігацій заплановане на 20 грудня 2015 року.

З усіма іншими кредиторами України в рамках програми співпраці з МВФ вже домовилася про реструктуризацію, однак РФ відмовилася йти на реструктуризацію на загальних умовах, стверджуючи, що її обов'язок є не комерційним (як в інших кредиторів), а офіційним.

Як відзначали деякі експерти, ситуація в цьому випадку склалася двояка, оскільки з одного боку гроші на українські облігації РФ виділила з квазісувереннго фонду (Національний фонд добробуту), але з іншого боку прямого перерахування коштів з бюджету РФ в бюджет України не було.

Реклама

У підсумку крапку в суперечці поставив МВФ, визнавши український борг офіційним.

Що далі?

Реакція сторін на рішення Фонду не змусила себе чекати.

Реклама

"Для нас це ситуацію не міняє. Міняє це ситуацію, якщо вони, звичайно, захочуть, для влади України", – заявив заступник міністра фінансів РФ Сергій Сторчак.

Його шеф Антон Силуанов напередодні повідомив, що Росія планує звернутися до суду в разі невиконання Україною зобов'язань з погашення боргу перед РФ на 3 млрд. дол. після закінчення 10-денного терміну з офіційної дати.

У Києві повідомили, що рішення МВФ не матиме непередбачених наслідків. "Це ніяк не вплине, оскільки це прогнозувалося... МВФ визнав борг офіційної заборгованістю, в той же час МВФ сказав, що він не буде перешкоджати продовженню програми, тому наші очікування нейтральні. Це нейтральна новина і вона ніяк не вплине на фінансову стабільність України", – заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва.

А в українському Мінфіні повідомили, що Україна не може погасити борг по цих паперах, не порушуючи при цьому фінансові цілі, визначені програмою МВФ, і умови боргової операції, завершеної 12 листопада (в частині надання великих переваг того чи іншого кредитору).

"Україна... не має права здійснювати виплати кредиторам, які відмовилися брати участь у реструктуризації", – нагадує Мінфін.

У відомстві підкреслили, що Україна згодна на сумлінне проведення переговорів для досягнення взаємної згоди щодо реструктуризації боргу по облігаціях, термін погашення яких настає в грудні 2015 року. "Крім того, Україна залишає за собою всі права відповідно до українською, англійською та міжнародним правом, а також відповідно до будь-яким іншим застосовним правом, що стосуються облігацій, термін погашення яких настає в грудні 2015 року", – йдеться в повідомленні.

На думку експертів, це рішення МВФ, а також внесені нещодавно зміни в правила кредитування Фонду створюють сприятливий грунт для переговорів Києва і Москви.

"Треба розуміти, що з одного боку МВФ визнав борг суверенною, але кілька тижнів тому змінив свої умови кредитування. Раніше за умовами МВФ, якщо допускався дефолт по суверенному боргу, то МВФ припиняв співпраця з такою країною, припиняв фінансувати кредитні програми в ній. Зараз внесено зміну до статуту МВФ, яке дозволяє йому продовжувати фінансувати існуючі у нього програми з такою країною, навіть якщо допущено дефолт по суверенному боргу. Відповідно те, що він визнаний суверенним боргом, це вже не так серйозно, як було б до того як МВФ ухвалив це рішення", – пояснив Сегодня.ua економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у свою чергу, зазначив, що раніше в переговорах по цьому боргу були складнощі, оскільки з його статусом була невизначеність. "Зараз МВФ визнав, що це офіційний, значить, розмови тепер йтимуть більш конкретно. Якби цей борг було визнано комерційним, тоді виникла б необхідності в підгонці його під загальні умови реструктуризації (проти чого категорично виступала РФ). Зараз умови можуть бути інші, і це буде вирішуватися", – сказав він Сегодня.ua. При цьому експерт додав, що тепер (після того, як борг визнано офіційним) Україна може домовитися з РФ про особливі умови реструктуризації, не боячись, що це може викликати невдоволення інших кредиторів, які пішли на реструктуризацію на загальних умовах.

Василь Юрчишин також нагадав, що РФ вже демонструвала певну готовність до компромісу.

Ще місяць тому РФ однозначно заявляла, що потрібно виплатити весь борг в кінці року і ніяких розмов. Зараз риторика змінилася. Зараз Росія сказала, що згодна погашення протягом трьох років (з 2016 року рівними частинами). Вже якийсь компромісний крок зроблено", – сказав він.

Разом з тим, за словами експертів, поки складно спрогнозувати, як і коли розв'яжеться цей борговий суперечка між Києвом і Москвою. "Це питання більше до юристів тут потрібно дивитися на деталі і на можливості кожної країни. Сьогодні немає єдиного виходу", – сказав Олександр Жолудь.

Василь Юрчишин вважає, що все ж вихід буде лежати не в юридичній, а в політичній площині. "Тут буде шукатися політичне рішення. Причому, в деякому сенсі ми маємо вигоди, оскільки процес реструктуризації був прозорий, він проходив під контролем та за участю МВФ. А спроба якимось насильницьким чином вирішити це питання ні до чого доброго не приведе. Судові процеси, як правило, дуже тривалі. Я думаю, що переговорний процес буде продовжуватися. Всім зацікавленим сторонам вигідно, щоб було знайдено якесь компромісне рішення", – сказав він.

Як відомо, раніше українська сторона неодноразово заявляла, що не буде виплачувати Росії цей борг і готова судитися, якщо Москва відмовиться прийняти загальні умови реструктуризації.

Нагадаємо, Україна і Комітет кредиторів 27 серпня досягли угоди про реструктуризацію частини державного боргу загальним обсягом 18 млрд. дол. Реструктуризація передбачає повне списання 3,8 млрд. дол., відстрочку платежів по тілу кредиту в сумі 11,5 млрд. дол. на 4 роки.

Чим загрожує Україні невиплата боргу?

Відзначимо, що трійка міжнародних рейтингових агентств підвищила свої оцінки України. Standard & Poor's Ratings Services підвищило довгостроковий суверенний рейтинг України з рівня SD / D (вибірковий дефолт) до рівня B- / B. Moody's підвищило урядовий рейтинг емітента України з переддефолтного рівня "Са" до рівня "Caa3" і змінило прогноз розвитку з негативного на стабільний. Fitch довгостроковий рейтинги дефолту емітента України в іноземній валюті з рівня "RD" (обмежений дефолт) до "CCC" (суттєво кредитний ризик).

Разом з тим, як відзначають експерти, якщо Україна не домовиться з Росією про реструктуризацію і відмовиться виплачувати борг, її оцінки в рейтингах знову впадуть.

За словами директора Українського аналітичного сектора Олександр Охріменко, відмова виплачувати борг означатиме фактичний дефолт. "Вони нам зараз підвищили (оцінки в рейтингах), але якщо ми оголосимо (відмова виплачувати борг) вони нам назад знизять. Там бюрократи, їм не важливо, як називається країна – дефолт, значить дефолт", – сказав він Сегодня.ua.

І будь-які особливі обставини тут не спрацюють, відзначає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило. "Агентства мають стандартні протоколи і стандартні процедури розрахунку рейтингів, і порушувати їх не будуть. Вони не мають вплив на методики, тому їх і поважають", – пояснив він Сегодня.ua.

Крім того, як зазначає Олександр Охріменко, існує небезпека, що Україна потрапить в "чорний список". "Мине п'ять-десять років, і коли українське підприємство захоче взяти кредит у європейському або американському банку, йому скажуть "ні, вибачте, ваша країна допустила дефолт, ви у нас в "чорному списку". Є приклади таких країн: Аргентина, Нігерія, Танзанія. Ми потрапляємо в "чорний список" країн, з якими взагалі ніхто не буде мати справу. Це найнебезпечніше", – попередив експерт.

Ярослав Жаліло вважає, що Росія буде використовувати цей кредит, як інструмент політичного тиску на Україну, але в даному питанні, є одне але. "Процедура реструктуризації зовнішньої заборгованості України авторизуємо МВФ та міжнародними договорами і всім зрозуміло, що дефолту немає, а є реструктуризація", – пояснив він.

При цьому експерти вважають, що Україна могла б переводити суперечку з РФ до міжнародних судів, враховуючи що Росія – не тільки кредитор, а й країна-агресор, незаконно анексована Крим і нанесшая України колосальні збитки.

Глава Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що Україна не повинна відмовлятися від боргу, оскільки в цивілізованих країнах прийнято сповідувати принцип спадковості влади. "Але Україна повинна оголосити повний мораторій на виплату цього боргу до повного виведення російських військ і Донбасу і Криму", – сказав він.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
35,99
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,48
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,45
51,22
35,14
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

38755.32

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2094.82

Litecoin (LTC)

71.75

Ripple (XRP)

0.61

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти