На шляху до енергонезалежності: чи зігріє американський скраплений газ всю Україну

Який "газовий меморандум" підписали Україна, Польща і США ,та чи забезпечить він нашій країні енергетичну незалежність

Україна продовжує шукати шляхи посилення енергетичної незалежності та диверсифікації поставок енергоресурсів. 31 серпня представники нашої країни, Польщі та США підписали у Варшаві Меморандум про тристоронню співпрацю в сфері енергетики, який може започаткувати проект щодо поставок до України через Польщу скрапленого газу зі Сполучених Штатів.

"Історичний день. Ще один крок на шляху до енергетичної незалежності не тільки України, але і всієї Європи", – так прокоментував Меморандум секретар РНБО Олександр Данилюк, який підписав цей документ від України.

Реклама

Стара історія

Ідея будівництва в Україні потужностей для прийому скрапленого газу не з Росії виношувалася давно. Ще на початку 2000-х поставки скрапленого газу через Європу Україні пропонувала Норвегія. Заради дружби з Росією пропозиція була відкинута. У 2010-х вперше заговорили про проект "Інтерконектор Україна – Польща" та про будівництво LNG-терміналу (термінал з отримання та регазифікації скрапленого газу) для поставок газу з Північної Африки, Азії та інших країн. Тоді навіть велися будівельні роботи в цьому напрямку. Однак жоден з проектів так і не був реалізований. Хоча після початку російської агресії розмови про них активізувалися знову, але лише на короткий час.

"Проект "Інтерконектор Україна – Польща" він голова тих проектів, які обговорювалися раніше. Але тоді "Нафтогаз України" вважав, що його реалізація невигідна, і всі роботи в цьому напрямку фактично були припинені. Якби у нас зараз був цей інтерконектор, це відкрило б доступ України до будь-якого газу, який присутній на вільному ринку. Він міг би йти через Польщу до України з будь-якої країни", – говорить експерт з питань енергетики, директор спеціальних програм НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Зараз до старої ідеї повернулися знову. Причому, за словами чиновників, роботи з налагодження поставок скрапленого природного газу (СПГ) через Польщу з балтійських морських терміналів планується проводити досить активно.

"Одним з перших завдань буде аналіз, які роботи потрібно зробити, щоб забезпечити збільшення можливості отримання газу з LNG-терміналу в Польщі. Для того, щоб ми змогли диверсифікувати, отримати конкуренцію. Щоб ми змогли забезпечити нашу безпеку... Уже є політичне рішення, і зараз активно працюватимуть експертні групи, – заявив на брифінгу 2 вересня нещодавно призначений міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель. – Там є різні рішення. Я думаю, що, з огляду на ті швидкості, які ми отримали на вихідних з нашими американськими та польськими партнерами, ми дуже швидко вийдемо на проектне рішення для того, щоб реалізувати цю можливість".

Попереду багато роботи

Підписаний Меморандум – це всього лише декларація про наміри, нагадують експерти. А щоб ці наміри втілилися в життя, має бути в подальшому підписана низка інших документів.

Реклама

"Ця угода передбачає роботу за трьома напрямками. Перше – це будівництво трубопроводу по українській території. Поляки і раніше були готові дотягнути його до нашого кордону, але будувати на українській території, природно, не збиралися. А у нас тоді порахували це невигідним. Друге – необхідно збільшити потужність терміналу в Свіноуйсьце, який зараз розрахований виключно на польські потреби. Там вільних обсягів немає, і навряд чи вони з'являться, тому що газ законтрактований. І третє – зараз поставки американського СПГ обмежені терміналами зі зрідження газу на Атлантичному узбережжі США. Отже, їм треба збільшити свої потужності. Таким чином, потрібно буде укласти контракти на добудову трубопроводу, на збільшення потужності терміналу в Свіноуйсьце і на збільшення потужностей зі скраплення американського газу. Тобто, якщо ми хочемо, щоб цей Меморандум набув реальних, практичних обрисів, нам необхідно розв’язати ці три проблеми", – пояснює Геннадій Рябцев.

Скільки скрапленого газу може прийти до України з Європи?

Експерти вважають, що "Інтерконектор Україна – Польща" не повинен стати єдиною альтернативою російському газу, для забезпечення енергетичної безпеки імпорт газу повинен бути диверсифікований.

"Термінал в Свіноуйсьце може бути лише одним з елементів додаткової підстраховки нашого газового енергетичного балансу. Але він не може бути основним джерелом диверсифікації газових поставок. Країни, які зараз переорієнтуються на скраплений природний газ, зазвичай, мають кілька точок входу. У тому числі мають трубопровідний газ і мають скраплений природний газ. Наприклад, Туреччина розвиває і термінали з прийому зрідженого газу з Катару, і водночас – трубопроводи. Не тільки "Південний" і "Блакитний потік", за якими зараз російський газ йде в обхід України. Найближчим часом там з'явиться ще і газопровід TANAP, яким азербайджанський каспійський газ піде до Південної Європу. Така країна, як Україна, з таким великим споживанням природного газу і досить потужною промисловістю, також повинна мати кілька точок скрапленого газу та обов'язково – трубопровідного газу", – каже економічний експерт Олексій Кущ.

Також сумнівно, що за допомогою одних лише польських терміналів вдасться забезпечити Україну необхідною кількістю газу.

Перші можливі обсяги поставок американського скрапленого газу міністр енергетики Олексій Оржель оцінив приблизно в 1 млрд кубометрів на рік. У перспективі ж, коли будуть збільшені потужності терміналу в Свіноуйсьце і побудований термінал у Гданську, обсяги, звичайно, збільшаться.

Реклама

Кілька років тому йшлося про те, що після будівництва польського інтерконектора і терміналу в Південному Україна зможе отримувати в скрапленому вигляді до 10 млрд кубометрів скрапленого газу на рік. Це приблизно річний обсяг українського імпорту. Але експерти сумніваються в реальності таких цифр.

"Навіть якщо ми нарощуватимемо видобуток власного газу і посилюватимемо енергозбереження, ми все одно не зможемо повністю диверсифікувати свій енергетичний баланс за рахунок поставок скрапленого природного газу. Після повного запуску польської гілки і будівництва перемички з Польщею Україна зможе приймати всього 1-2 млрд кубометрів американського або норвезького газу на рік", – вважає Олексій Кущ.

Якщо повернутися до проекту будівництва LNG-терміналу, це розширило б можливості поставок до України скрапленого газу.

"Ось цей проект дійсно міг би закривати значну частину потреб – близько 5 млрд куб. м на рік", – говорить Олексій Кущ.

На його думку, Україна могла б створити тристоронній консорціум, куди увійшов би Катар, Туреччина і Україна. Катар – як найбільший постачальник скрапленого природного газу в світі, а Туреччина – як країна, що бере участь в логістичному ланцюжку (через її територію повинні йти танкери зі скрапленим газом).

Водночас Геннадій Рябцев вважає український LNG-термінал безперспективним проектом. Справа в тому, що свого часу його будівництво і заморозилося через те, що Україні не вдалося домовитися з Туреччиною про транзит скрапленого газу танкерами через Босфор. І тут слід шукати не тільки політичний аспект.

"Для того, щоб поставляти до України газ з Північної Африки, потрібна згода Туреччини. А Туреччина згоди на прохід газовозів через Босфорську протоку не дасть. Оскільки будь-який газовоз – це потенційна можливість об'ємного вибуху. А з огляду на непрості відносини Туреччини з рядом терористичних організацій, навіть мінімальна ймовірність теракту або захоплення газовоза терористичною організацією означає, що під загрозу буде поставлена ​​столиця, Стамбул. Вибух газовоза в Босфорі призведе до повного руйнування історичного Стамбула. Там буде просто пустеля. Тому, природно, жоден турецький політик не піде на те, щоб забезпечувати енергетичну безпеку України за рахунок зменшення безпеки своєї країни", – говорить Геннадій Рябцев.

Таким чином, плани з будівництва інтерконектора можна розглядати лише як один із напрямів щодо забезпечення імпорту в Україну газу з Європи і США. Ще одним важливим напрямком діяльності нового уряду, як уже говорилося, стане нарощування власного видобутку.

Крім того, як заявив на тому ж брифінгу новий міністр енергетики Олексій Оржель, найближчим часом повинно нарешті розв’язатися питання про анбандлінг "Нафтогазу" і створення незалежного оператора української газотранспортної системи.

"Зараз, цими днями, ми відпрацьовуємо, яка модель найкраща. Ми також про це говорили з нашими американськими партнерами. Ми виберемо найкращу модель, і нам потрібна максимально швидка сертифікація... Це другий надзвичайний пріоритет міністерства", – повідомив Олексій Оржель.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що громади в Україні, на чиїй території добувають газ і нафту, отримують додаткові кошти для свого бюджету.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,54
49,56
27,55
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66260.82

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3557.99

Litecoin (LTC)

78.94

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти