Соціальні стандарти: чи очікувати підвищення мінімальної зарплати цього року

5 липня 2018, 07:32

Олександра Романюк Олександра Романюк

Прожитковий мінімум зростає пропорційно інфляції, але не випереджає її

З 1 липня в Україні зріс прожитковий мінімум. Загальний показник збільшився на 4,5% – з 1700 до 1777 грн. Підвищення прожиткового мінімуму для окремих соціальних груп також становило 4,5%:

Реклама

Для дітей до 6 років – з 1492 до 1559 грн.

Для дітей від 6 до 18 років – з 1860 до 1944 грн.

Для працездатних осіб – з 1762 до 1841 грн.

Для непрацездатних – з 1373 до 1435 грн.

Реклама

Одночасно збільшується розмір інших соціальних виплат, які залежать від розміру прожиткового мінімуму. Зокрема, мінімальний розмір аліментів – 50% прожиткового мінімуму для дітей – збільшується до 779,5 грн (до 6 років) і 972 грн (від 6 до 18-ти). Мінімальний розмір декретних (25% прожиткового мінімуму для працездатних) підвищується до 460,25 грн.

Збільшився і максимальний розмір допомоги по безробіттю. Гранична сума, на яку тепер можна претендувати, становитиме 7364 грн (4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб).

Також будуть переглянуті виплати матерям-одиначкам дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. У цих випадках, якщо доходи родини на одну людину менше прожиткового мінімуму, держава доплачує різницю.

Зростання прожиткового мінімуму випередило інфляцію на 0,1%

Тим часом, говорити про те, що підвищення соціальних стандартів набагато поліпшить життя малозабезпечених, наразі не доводиться. Споживча інфляція за підсумками 5 місяців 2018 року (з кінця грудня 2017-го по кінець травня 2018 року) становила 4,4%, стверджує Держстат. А прожитковий мінімум підвищився на 4,5%, тобто лише на 0,1% випередив інфляцію. І то, якщо в червні інфляція не зросте. Притому ціни росли протягом усього першого півріччя, а підвищення соцстандартів відбулося тільки зараз.

Крім того, незалежний економічний експерт Борис Кушнірук звертає увагу на те, що українці набагато сильніше, ніж жителі європейських країн, відчувають подорожчання саме продуктів харчування.

"З огляду на, що ми сировинна країна і у нас великий відсоток населення має низькі доходи, витрати людей на продукти харчування – дуже істотна частина родинного бюджету. Якщо в Європі витрати на продукти харчування становлять 15-17% від доходів родини, то у нас для переважної більшості – понад 50%. Тому ми відчуваємо підвищення цін сильніше, ніж вони", – говорить Борис Кушнірук.

Реклама

За підсумками 5 місяців цього року інфляція в групі "Продукти харчування" становила 4,7%. Тобто вона не набагато, але все ж перевищила середній показник інфляції. І на 0,2% випередила зростання соціальних стандартів.

Наступного разу прожитковий мінімум повинен підвищитися з 1 грудня 2018 року – ще на 76 грн, або на 4,3%. Таким чином, вийде, що з грудня 2017-го по грудень 2018 року прожитковий мінімум збільшиться на 9%. А річна інфляція, як прогнозує НБУ, становитиме 8,9%. Тобто, знову вийде, що зростання соцстандартів "наздоганяє" інфляцію, але не випереджає її.

Підвищення мінімальної зарплати – питання політичне 

Президент України Петро Порошенко неодноразово, починаючи з минулого року, говорив про те, що мінімальна зарплата 2018 року має становити 4000 – 4200 грн. Спочатку найвірогіднішою датою підвищення називався II квартал, потім – III. Звучало і обтічне "до кінця року".

2 липня, відповідаючи на запитання про наступне підвищення мінімальної зарплати, прем'єр-міністр Володимир Гройсман сказав, що це станеться, "як тільки економіка нам дозволить" .

А кількома днями раніше, 29 червня, міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що для підвищення "мінімалки" в бюджеті наразі немає коштів.

Реклама

"У першому кварталі було недовиконання бюджету майже на 6 млрд. В травні практично вийшли "в нуль". За підсумками червня – ми зараз дивимося. Можна буде сказати тільки на початку липня", – сказав міністр.

Експерти вважають, що в бюджеті зараз навряд чи знайдуться гроші для підвищення мінімальних зарплат.

"На сьогодні я не бачу можливостей для підвищення мінімальних зарплат до кінця поточного року. Тому що і з бюджетними доходами не все гаразд, і МВФ досить жорстко заперечує проти підвищення бюджетних витрат. Крім того, підвищення мінімальних зарплат стосується не тільки бюджетників. Малий бізнес також змушений підвищувати зарплати працівникам. Навіть в Києві є люди, які отримують зарплату на рівні мінімальної. А в регіонах це поширене явище. І необхідність підвищити зарплати, тобто збільшити витрати на оплату праці та податки, виявиться непосильним для багатьох представників малого бізнесу", – говорить Борис Кушнірук.  

При цьому аналітики говорять, що зарплати в Україні повинні зростати, і не виключають, що рішення про позачергове підвищення "мінімалки" буде прийнято восени.

"Соціальні стандарти потрібно було ще раніше підвищувати істотніше. З моєї точки зору, прожитковий мінімум, мінімальна зарплата і неоподатковуваний мінімум – це повинні бути величини одного порядку. Щоб ми мали чіткі показники мінімальних стандартів.

Найімовірніше, підвищення мінімальної зарплати відбудеться ще цього року. Я думаю, восени ми побачимо багато соціальних рішень. Наскільки це виправдано економічно, важко сказати. Хоча зарплати в Україні низькі і їх треба підвищувати. Але важливіше те, що осінь в Україні буде дуже політизована, і ми побачимо дуже багато таких політичних, популістських соціальних кроків", – вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин .

Нагадаємо, минулого разу мінімальна зарплата в Україні зросла з 1 січня 2018 року. Відповідно до держбюджету, "мінімалка" зросла до 3723 грн на місяць.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти