Чи зможуть українці купувати житло за ціною оренди: що означає запуск лізингу і як це буде працювати

3 вересня 2017, 07:09

Олександр Литвин

Програма на даний момент знаходиться на стадії розробки, в першу чергу в ній зможу прийняти учасники бойових дій на сході і бюджетники

Кабінет міністрів дозволив Державній іпотечній установі (ДІУ) давати квартири в лізинг. Поки мова йде тільки про внесення змін до статуту. Але якщо профільне міністерство і уряд прийме розроблену методику, то вже в цьому році деякі українці зможуть скористатися пільговими "кредитами". Головні відмінності від іпотеки – не потрібно платити перший внесок, немає застави і в будь-який момент можна повернути виплачені кошти. Більш того, чиновники розраховують, що щомісячна виплата буде навіть менше, ніж вартість оренди квартири. Сайт "Сегодня" з'ясував, хто і коли в Україні зможе скористатися новою держпрограмою.

Що таке лізинг і чим він відрізняється від іпотеки

Реклама

Згідно з офіційнимиданими,вУкраїнібільше400 тисячсімейзнімаютьжитло.Реальніжцифри,впевненийріелторМаксимБабуряк,можутьбутивкілька разіввище.Багато українцівживуть невідповідно до своєї прописки,оформляютьдоговірорендиі нереєструютьйого.Порахуватитакихорендарівофіційнастатистикане може,пояснюєексперт.

Назбиратинакупівлю квадратнихметрівіз середньоюзарплатоювкрайскладно.АіпотекавУкраїніодназнайдорожчихвЄвропі-близько20%річних.ДнямиКабінетміністрівдозволивДержавній іпотечній установідаватиквартиривлізинг.

За формою,лізинг-цета жоренда,пояснюєюристОлександрПлахотник,осьтількиоренднаплатайде невкишенювласнику,апогашаєвартістьжитла.ЛізингДІУплануєвидаватинатерміндо20років.Зацей часможнаповністюрозрахуватисязажитлоіотриматинаньогоправовласності.

1253041_1

Фото: архів

"Лізингу непередбачаєзастави.Фактично,виживетевквартирі,яканалежить невам.Якщоцелізингзприватною компанією,тотутможутьбутиризики.Наприклад,цякомпаніяможевзятинаквартиру,заякувиплатити,кредит.Алеякщоцебудедержавнийлізинг,ризикимінімізовані",-впевненийОлександрПлахотник.

"Лизинг не предполагает залога. Фактически, вы живете в квартире, которая принадлежит не вам. Если это лизинг с частной компанией, то тут могут быть риски. Например, эта компания может взять на квартиру, за которую вы платить, кредит. Но если это будет государственный лизинг, риски минимизированы", – уверен Александр Плахотник.

Реклама

Якрозповілисайту"Сегодня"вДержавній іпотечній установі,річнаставка(т.зв."лізинговавинагорода")складе15,3%.Прицьомуплатитипершийвнесок непотрібно.Дляпорівняння,середняукраїнськаставкапоіпотечних кредитах-більше20%річних,прицьомупершийвнесокбудеколиватисявід30до50%відвартостіквартири.Державний"Ощадбанк"пропонуєсвоїмклієнтаміпотекупід23%річнихз терміномпогашеннядо15років.Лізингжеможнабудеоформитина20роківібезпершогоплатежу.

Квартиридляпрограмиплануютьзакуповуватиза допомогоюсистемиProZorroбезпосередньоузабудовників.Скількищомісяцядоведетьсяплатитиучасникампрограми,наданиймоментневідомо.Впершучергуцезалежитьвідвартостіквартириітермінуугоди,протевДІУсподіватися,щоплатитипо лізингудоведетьсянавітьменше,ніжзаорендутакоїжквартири.До слова,встолицівартістьорендиоднокімнатноїквартириможеколиватисявмежах5-7тисячгривеньвсегменті"бюджетногожитла"("хрущовка"недалековідстанціїметро).

Хто і коли зможе скористатись програмою

ПілотнийпроектплануютьзапуститивКиєвівжевцьомуроці.Алескористатися нимзможутьтількиучасникибойовихдій.Спискиучасниківпрограмискладепрофільнеміністерство,аквартирикуплятьузабудовниківза допомогоюсистемиProZorroнавідкритихторгах.ДІУвідразувикупитьквартиріосадивнихбійців.

Наступнийкрок,якщоурядзатвердитьметодику,-квартиридлябюджетників.Впершучергуцеправоохоронціівійськові.Післяних-рештапільговихкатегорій.Відзначимо,згідно зі ст.47КонституціїУкраїни,безкоштовножитлопокладаєтьсягромадянам,якіпотребують соціального захисту.Наділіпідцюкатегоріюпідпадаютьтисячіосіб-сироти,інваліди,багатодітніі т.д.Однакквартириотримуютьлишеодиниці.

new_image2_464

Фото: архів

Реклама

"Унаступномуроцімисподіваємося,щовдастьсязапуститипрограмудляінших.Але,звичайно,впершучергуцечерговики.Згідно "мінргеонівським" правиламцегромадяни,якіпотребуютьполіпшення житловихумов",-розповіливпрес-службіДІУ.

"В следующем году мы надеемся, что удастся запустить программу для остальных. Но, конечно, в первую очередь это очередники. Согласно "минргеоновским" правилам это граждане, которые нуждаются в улучшении жилищных условий", – рассказали в пресс-службе ГИУ.

Чиновникиприпускають:скористатисядержавнимлізингомзможутьіукраїнці,якіне підпадаютьніпідоднузпільговихкатегорій.Однакчергадонихдійдетількивтому випадку,якщоринокціннихпаперівбудестабільнорозвиватися(ДІУне отримуєбюджетногофінансування,азалучаєгрошізринку).

"Покицепроект.Заразприйнялизмінивнашстатут.Намдалиправокрімрефінансуванняіпотечнихкредитівзайматисяілізингом.Мирозробилипроектпрограмизабезпеченняжитломнаумовахфінансоволізингу.ЦейпроектпроходитьузгодженнявКабмінііпрофільнихміністерствах.Наступнийетап-прийняттяКабміномпостанови,яка визначитьсампорядокзабезпеченняжитла.Післяцьогоможнаговоритиконкретно",-поясниливДержавній іпотечній установі.

До слова,врозвиненихкраїнах,деризикидлябанківменше,арівеньінфляціїможеколиватисявмежаходноговідсоткана рік,іпотекуможнавзятипід3-5%річних.Так,вСШАможнаотриматикредитнажитло(такзванийmortgage)зфіксованою ставкою3,72%річнихна30років.Наприклад,зклієнта,якийвзявкредитна200 тисячдоларів,банкчерез15роківотримає252 тисячідоларів.ВУкраїніж,пояснюютьексперти,вумовахдевальваційнихризиківідвозначноїінфляціїговоритипро"дешеві"кредитипокищоне доводиться.

Як раніше писав сайт "Сегодня", згідноз міжнародним дослідженнямGlobal House Price Index,за рівнемпадінняза2016рікперше місцевсвітізайнялаБразилія,адруге -Україна.Зацейрікцінинанерухомістьвпалищена2%.Ринокнерухомостібезпосередньопов'язанийзкупівельною спроможністюістаномекономіки.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти