Складною залишається ситуація і на фінансовому фронті

7 вересня 2014, 21:21

События на ТК Украина

Грошові перекази з-за кордону у валюті отримати не можна

Відбити бажання в українців купувати долари – а ще краще – змусити їх продавати валюту – така стратегія простежується в діях Нацбанку. На цьому тижні він прийняв постанову, яка робить неможливим отримання грошових переказів з-за кордону в іноземній валюті – на руки видають лише гривні. Євро і долари заборонили знімати з карткових рахунків. І все частіше лунають скарги клієнтів банків, що вони не можуть отримати свої депозити у доларах – їм нав'язують гривню. Чи попрощаються українці з доларом і євро?

Реклама

У Ольги підійшов термін знімати депозит. У доларах. Внесок розміщувала, коли бакс був по дев'ять. А тепер вже майже тринадцять. Але замість радіти вдалому вкладенню коштів, довелося бігати з одного відділення банку в інше.

"А у вас є валюта в касі, долари? Взагалі немає? Всього п'ять доларів?"

І так вже півмісяця. Депозит не віддають – тому, мовляв, що валюту каси все ніяк не завезуть. А на цьому тижні – в банку з'явилося ще одне пояснення, чому Ольга не може забрати свої долари. Мовляв, Нацбанк видав постанову, яка забороняє зняття валюти з карткового рахунку. А суму депозиту дівчини, передбачливий банк – якраз і зарахував на картку. Так що можете забрати свій внесок через банкомат – але тільки в гривнях – за нашим курсом – сказали дівчині у фінустанові.

"Я поклала депозит у доларах – і хотіла б зняти долари. Коли змушують знімати в гривнях – це порушує всі права", – каже Ольга.

Реклама

І така ситуація в багатьох банках – у тому числі і в найбільших. Невже НБУ дозволив банкам переводити валютні вклади в гривню? Адже це викличе паніку серед вкладників. Таке запитання почали ставити багато експертів. Фінансовий аналітик Олександр Охріменко каже, що Нацбанк на такий крок не наважився. А проблема зі зняттям валютних депозитів виникла лише через неякісно написану постанову НБУ.

"Є протиріччя – юридична суперечність – один розділ каже – можна знімати валюту, другий, не можна. Цей документ сирий, готовий і його потрібно було приймати. Ось такий хаос – це найбільша шкода, взагалі можна зробити для валютного ринку – виходить ситуація, коли банки на свій розсуд – хочуть – видають гривню, хочуть – видають валюту", – пояснює фінансовий аналітик Олександр Охріменко.

У цьому банку, наприклад, на відміну від багатьох інших, валюту вкладникам все таки видають.

"Так, долари отримати можна. Якщо людина, припустимо, розмістила тисячу доларів і у неї закінчився термін вкладу – вона приходить і хоче отримати свою тисячу доларів – вона це може зробити".

У Нацбанку поспішили запевнити – в їхній постанові йдеться лише про те, що не можна знімати валюту з карток через банкомати. Ні про яку конвертацію валютних депозитів, мовляв, мова не йде. Свої долари і ЄВРО люди можуть забирати через каси банків.

Реклама

"Зазначена постанова нічого не ввела нового щодо валютних депозитів – як вони знімалися так і плануються зніматися", – запевнила директор департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова.
Але юридична лазівка для банків залишається – говорить Олександр Охріменко. Не хоче фінустанова віддавати клієнту долари – перерахує депозит на картковий рахунок – і матиме повне право нав'язувати своєму клієнтові гривні.

"Ця постанова – вона так налякає українців, що нам потрібні будуть роки – не місяці, а роки, щоб вони почали нести валюту на валютний депозит", – упевнений Охріменко.

А ось рішення Нацбанку, яке розхвилювало мільйони українців, що працюють за кордоном. І їхніх родичів. НБУ заборонив видачу грошових переказів з-за кордону у валюті. Банки тепер зобов'язані переводити їх у гривню.

"Заробити на простих українцях – от і все".

Ось що думає про постанову НБУ Іван Федченко з Івано-Франківської області. Його батьки – працюють у Португалії – прибирають там будинки. Щомісяця пересилають гроші. Але замість ЄВРО – тепер він буде отримувати гривні. Батько і мати Івана – зараз вдома. Якраз збираються знову їхати. Обурюються – мовляв, важко там працюють, не бачать місяцями дітей – а держава вирішує свої проблеми за їхній рахунок.
"Ми втрачаємо, наші діти втрачають ще більше. Хто виграє з цього – держава – за рахунок нестабільності курсу".

Реклама

Політику Нацбанку експерти вже прозвали – примушування до Гривні. Мовляв, НБУ хоче відбити в українців будь-яке бажання купувати долари, зберігати свої заощадження у валюті. А замість цього – користуватися тільки гривнею. І зробити це Нацбанк може зараз тільки адміністративними методами – шляхом заборон і обмежень.

"Це політика дедоларизації – на жаль – це батіг. Є дві системи – можна батогом, можна пряником. Пряником в умовах війни – не можливо", – каже фінансовий аналітик Ерік Найман.

В тренді
Долар між довгими вихідними застряг на мінімумі з березня: офіційний курс

Саме військові дії на сході – головна причина стрибків курсу. Люди легко піддаються паніці – цим користуються спекулянти – і розгойдують валютний ринок.

Минулої п'ятниці долар на міжбанку підскочив майже до рівня чотирнадцяти з половиною гривень. Вже з понеділка, коли НБУ ввів свої обмеження, гривня почала істотно зміцнюватися.

На це відреагували і прості громадяни. Якщо ще минулого тижня українці долари в основному лише купували, на цьому вже було багато охочих продати валюту.

Тому що долар падає.

Гроші потрібні.

У мене заощадження у валюті, тому доводиться продавати.

Ось – п'ять осіб поспіль – здають долари в цей обмінник. Потім підходить цей чоловік.

Це було в четвер. А вже в п'ятницю – курс долара знову зріс.

Спекулянти навмисно притримують валюту, щоб нагнітати панічні настрої – і потім продати долари ще дорожче. Тим часом у Нацбанку запевняють, що гривня незабаром зміцниться.

"Рівень, до якого буде рухатися курс, – це 12 з половиною. Можу вас запевнити, що національний банк не тільки не йде з ринку, а буде брати дуже активну участь", – повідомила Гонтарєва.

Стабілізувати курс можна буде і за допомогою кредиту МВФ. Цього тижня Україна отримала другий транш – майже півтора мільярда доларів. Третій і четвертий транш, швидше за все, будуть об'єднані – країна отримає їх у середині грудня. Одна лише новина про це – суттєво зміцнила курс гривні, бо заспокоїла панічні настрої. Експерти впевнені – Міжнародний валютний фонд не припинить співпрацю з Україною, і до кінця наступного року країна отримає всю суму кредиту, а це сімнадцять мільярдів доларів.

Тому що якщо МВФ на півшляху, не допрацювавши з Україною, кине Україну наодинці з її економічними проблемами, військово-політичними проблемами, для них це рівносильно поразці. Це рівносильно поразці заходу у протистоянні з Росією. Вони не покинуть Україну. Для них важливий геополітичний момент – не тільки економічний.

А допомога Україні потрібна як ніколи. Золотовалютні резерви Нацбанку скоротилися до критичного рівня – тепер у НБУ є лише п'ятнадцять мільярдів доларів. А ще рік тому був 21. Продовжується відтік депозитів, скорочується і обсяг кредитування. Обвал гривні ставить банківську систему на межу виживання, кажуть експерти. Заборони та обмеження НБУ, як і кредити МВФ, лише дають країні час, але не вирішують проблему. Яким буде курс, і чи вистоїть банківська система – залежить, насамперед, від того, коли в Україні настане мир.

Цю та інші новини ви можете подивитися у випуску інформаційної програми "События" на каналі "Україна" за 07.09.2014 о 19:00.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти