Газові переговори: скільки українці переплатять, якщо не буде транзиту в Європу

17 листопада 2019, 07:19

Олександр Панченко Олександр Панченко

Транзит газу в Європу: головні причини, чому не можуть домовитися, і що буде з 2020 року

До закінчення "газової" угоди між Україною і РФ про транзит російського газу в Європу залишилося менше півтора місяців. Перемови про продовження співпраці безуспішні більше року, і керівництво "Нафтогазу" періодично заявляє, що домовитися навряд чи вдасться.

Реклама

Які позиції сторін, чи можливо за час, що залишився, досягти компромісу і чи чекає Україну і країни Європи газовий апокаліпсис, якщо транзит газу через Україну припиниться, з'ясував сайт "Сьогодні". Допомогли нам експерти: аналітик Альтернативного експертного уряду Валентин Землянський і співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Ми отримали відповіді на п'ять головних питань:

 1. Що пропонує Україна, і чому це не влаштовує РФ і Європейську комісію (ЄК – головний виконавчий орган Євросоюзу, аналогічний урядам національних держав).
 2. Що пропонує РФ і чому це не влаштовує опонентів.
 3. Якою є позиція ЄК, кого там підтримують.
 4. Чи вдасться сторонам досягти компромісу до закінчення дії нинішнього "газового" договору – 31 грудня 2019 року – і якими можуть бути поступки сторін.
 5. Що загрожує українським і зарубіжним споживачам газу, якщо новий договір не буде підписаний і транзит газу в ЄС через Україну припиниться.

Що пропонує Україна

За словами експертів, позиція нашої сторони, яку представляє НАК "Нафтогаз України", незмінна:

 • укладення нового контракту на 10 років (до 2030 року) між створеною в результаті анбандлінга "Нафтогазу" структурою-транзитером газу з РФ в ЄС через Україну і російським "Газпромом";
 • обсяги щорічного прокачування газу повинні бути не меншими за 60 млрд куб. м (наразі вдвічі менші) під загрозою штрафних санкцій плюс опціонально до 30 млрд куб. м;
 • "Газпром" виплачує нам 2,5 млрд доларів за недопостачання обсягів газу на виконання рішення Стокгольмського суду за позовом "Нафтогазу". Інші позови до "Газпрому", наприклад за "віджимання" нафтогазовидобувних вишок в Криму, продовжують розглядатися;
 • "Газпром" виплачує Україні штраф 85 млрд грн, накладений на нього у 2016 році Антимонопольним комітетом України за зловживання монопольним становищем на ринку газу.

"Жодна із цих пропозицій не влаштовує" Газпром", оскільки вони не мають наміру ні укладати такий тривалий контракт, ні платити навіть за вже програною справою. Єврокомісія підтримує більшість пропозицій України, крім, можливо, штрафу АМКУ", – роз'яснив Дмитро Марунич.

Що пропонує Росія

 • "Нульовий варіант" по Стокгольму, тобто відгук нових позовів і відмова від матеріальних претензій по вже виграному позову;
 • поставки на внутрішній ринок України 5 млрд куб. м газу на рік за ціною нижче ринкової на 20% (на 35-40 доларів за 1000 куб. м), але на який термін, неясно;
 • після виконання перших двох умов можливі перемови про довгостроковий контракт, але вже з новою українською компанією-транзитером, яка отримає сертифікат ЄК і, радше за все, вже у 2020 році;
 • до кінця 2019 року укласти новий договір або продовжити діючий договір між "Нафтогазом" і "Газпромом" терміном на рік.

На думку експертів, на нульовий варіант, перш за все на відмову від отримання 2,5 млрд доларів, українська сторона не піде. Як і на допуск "Газпрому" на наш ринок, бо це означає крах бізнесу тих, хто займається поставками газу по реверсу з Європи.

Також нам невигідний короткостроковий контракт у зв'язку з тим, що РФ планує добудувати у 2020 році газопровід "Північний потік – 2" в обхід України і в рази зменшити транзит по нашій території. Україна тоді втратить мільярди доларів як плату за прокачування газу і виникнуть складнощі з експлуатацією нашої газотранспортної системи (ГТС).

"Відмовлятися від компенсацій по виграній справі нерозумно, а у тих, хто заробляє на реверсних поставках газу з Європи в Україну, є потужна підтримка у високих українських колах, – говорить Марунич. – А ось суми за новими позовами можна було б знизити або укласти мирову угоду. Рішення має бути прийнято на рівні президента".

Реклама

Землянський вважає, що виграна компенсація в 2,5 млрд також може бути предметом торгу.

"Наприклад, взамін за відмову від їх виплати ми укладаємо контракт на п'ять років і протягом п'яти років нам будуть платити більше за транзит газу, це Україні вигідніше", – вважає експерт.

Позиція Єврокомісії

Думки експертів різняться. Марунич стверджує, що ЄК підтримує Україну, але тиснути на РФ не може, бо Європа залежить від транзиту російського газу. Тому нас будуть все рішучіше підштовхувати до укладання хоч якогось договору про продовження поставок газу з РФ.

Валентин Землянський впевнений, що європейців насамперед хвилюють безперебійні поставки газу взимку, а про що при цьому домовляться Україна і Росія їх не цікавить.

"Перший тривожний дзвіночок для нас продзвенів: секретаріат Енергетичного співтовариства ЄС вже попередив спікера нашого парламенту, що внесення правок до закону про анбандлінге "Нафтогазу" не дозволить новій української компанії-транзитеру отримати європейський сертифікат на право поставок газу, – каже Землянський. – Час іде, якщо до кінця листопада сторони не домовляться про постачання газу, потім буде пізно".

Експерт уточнив, що Росія, за їхніми заявами, готова йти на переговори з новим постачальником газу тільки за наявності у нього національного і європейського сертифікатів. Ці документи мають на увазі прозорість в правових, фінансових і технічних питаннях (надійність обладнання). Малоймовірно, що Україна встигне все це зробити до кінця року. Тобто зараз "м'яч" на нашій половині поля.

Як можуть розвиватися події

Дмитро Марунич оптимістичний: за його прогнозами, є ймовірність не менше 50%, що до кінця 2019 року сторони дійдуть компромісу. Це, наприклад, може бути згода РФ на виплату Україні 2,5 млрд доларів, укладення на 1-2 роки договору про транзит газу до Європи на діючих умовах, допуск "Газпрому" на конкурентних засадах на наш ринок, що дасть українцям дешевший газ, зниження сум за новими позовами до "Газпрому" з 12 млрд доларів до 2-3 млрд, відмова від справляння штрафу, накладеного АМКУ.

"Але для цього Україні перш за все потрібно призначити нове керівництво "Нафтогазу", з пошаною звільнивши недоговороздатне колишнє, отримати рішення суду апеляційної інстанції Стокгольмського суду щодо виплати 2,5 млрд доларів, яке очікується у цьому році", – уточнив Марунич.

Реклама

На 25% кожен вірогідні ще два сценарії розвитку подій, вважає він:

 1. Перший сценарій – новий договір до 31 грудня 2019 року не уклали, дію старого не продовжили, але перемои і транзит газу тривають.
 2. Другий сценарій найжорсткіший: "Газпром" в нуль години 1 січня 2020 року, коли закінчиться дія договору від 2009 року, "перекриє вентиль", і ЄС залишиться без російського газу.

Землянський оцінює ймовірність досягнення компромісу і відмови від нього як 50 на 50. Тобто або є новий договір і є транзит, або немає ні того, ні іншого.

Що буде, якщо транзит припиниться

Експерти песимістичні: без наявності в нашій газотранспортній системі (ГТС) російського транзитного газу, який створює надлишковий тиск для прокачування, можливі серйозні проблеми з його доставкою споживачам.

"Найбільше постраждають південні споживачі – Молдова і Болгарія, до яких газ просто не дійде, – каже Марунич. – Якщо зима не буде суворою, Україна насилу протримається до кінця лютого, потім стане технічно неможливо підняти газ з наших підземних газових сховищ через критичне зниження тиску газу. Тобто газ стане настільки розрідженим, що компресори не зможуть його викачати. Як буде наша влада виходити з такого становища, поки прогнозувати неможливо".

Але те, що при припиненні транзиту без газу залишиться лояльне до РФ так зване "Придністров'я", дає, за словами Марунича, додатковий шанс на досягнення компромісу.

Землянський говорить, що запасів газу в українських підземних сховищах достатньо , А ось чи буде технічна можливість докачати його із заходу, де знаходяться сховища, на південь або південний схід, відповісти складно.

"Така ситуація була у 2009 році, але тоді газ в режимі реверсу прокачували всього 10 днів, потім транзит відновився. Тепер треба буде це робити 100 днів, ніхто не перевіряв, чи можливо це технічно, тим більше що 10 років тому компресорне обладнання було значно новішим", – аналізує Землянський.

Реклама

І ще: додаткові витрати на прокачування газу із заходу на схід боляче вдарять по кишені споживачів, стверджують експерти. За оціночними підрахунками Землянського, тільки за рахунок довгого "плеча" транспортування кубометр газу може подорожчати для споживачів на 2-3 грн, або на 30-40% від нинішньої ціни. Плюс сезонне зростання вартості через високий зимовий сезон ще на стільки ж, що ціну практично подвоїть. Перш за все постраждають ті, хто опалює будинки газом, почнеться вал неплатежів, державі доведеться шукати додаткові мільярди гривень в держбюджеті на збільшення виплат по субсидіях.

Втім, експерти впевнені: в Кабміні теж добре розуміють складність ситуації і зроблять все, щоб не допустити її розвитку за найгіршим сценарієм.

Більш детально з вуст глави "Нафтогазу" про те, як ідуть переговори, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти