Скільки Україна винна МВФ і як віддаватимемо: графік виплат

13 листопада 2018 7:46

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Україна розраховуватиметься за кредитами МВФ ще 15 років

У грудні українська влада очікує ще один транш МВФ, який допоможе стабілізувати курс гривні, розрахуватися з колишніми боргами Фонду та залучити зарубіжних інвесторів. За оцінкою фахівців Нацбанку, це може бути 1,5-1,9 млрд доларів, які поповнять резерви. Наразі Україна винна МВФ 11,3 млрд доларів, які треба віддати до 2033 року. А всього, починаючи з 1994-го, Фонд позичив нам майже $ 30 млрд.

25 років в боргах

Реклама

За даними МВФ, перший кредит розміром 346,3 млн доларів Україна взяла 25 років тому, 1994 року. Потім позичали щорічно від 264 млн доларів до 1 млрд доларів на рік, набравши до 2002 року 4,2 млрд доларів. Сім наступних років тільки віддавали борги, повернувши 1,7 млрд доларів плюс 300 млн доларів відсотків. А ось за кризові 2008-2010 рр. примудрилися взяти 11,85 млрд доларів, повернувши менш 380 млн доларів. Потім знову три роки розплачувалися, віддавши 8,2 млрд доларів, в тому числі 310 млн доларів у вигляді відсотків. Нове велике запозичення припало на 2014-2018 роки, коли влада зайняла 12,7 млрд доларів, повернувши понад 7 млрд доларів, в тому числі понад 800 млн доларів відсотків. Разом позичено 29,7 млрд доларів, повернуто 19,5 млрд доларів, виплачено МВФ у вигляді відсотків майже 3,1 млрд доларів. За оцінками економістів, понад 80% взятого в борг знаходилося і знаходиться в резервах Нацбанку, не допускаючи девальвації гривні (чим більше запаси валюти, тим стабільніший курс) і близько 5 млрд грн було за згодою кредитора в різні роки використано для "затикання дірок" в бюджеті, тобто проїдено.

--1_56

Думка експертів

Як видно з інфографіки, якби все взяте в борг у МВФ пустити на розвиток економіки, то 30 млрд доларів вистачило б, наприклад, на будівництво 10 тис. км нових доріг, або на соцжитло для 40 тис. родин, або на забезпечення всіх міст країни сучасними тролейбусами. Президент Украналітцентру Олександр Охріменко називає таке можливе використання коштів ефективним:

"Одна гривня, вкладена в будівництво доріг, дає зростання ВВП на 4 гривні за рахунок зростання промисловості: це виробництво металу, асфальту, створення робочих місць. Але за умовами отримання позики ми не могли їх витрачати і лише платили відсотки. Частина грошей все ж була витрачена урядом в кризових 2008-2009 роках для розрахунків за газ, виплату пенсій і зарплат і дійсно допомогла стабілізувати гривню, яка тоді коштувала 5 грн/дол, на рівні 8 грн".

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає інакше:

"Гроші МВФ дозволили отримати мільярдні позики від Світового банку, макрофінансову допомогу від США і ЄС, не дали гривні в 2014-2015 роках, коли вона впала нижче 30 грн/дол, девальвувати ще більше. Звісно, влада розраховувала, що співпраця з МВФ дасть значні іноземні інвестиції, які прискорять розвиток економіки і дозволять повернути борги, але цього не сталося, в тому числі і з-за того, що 5 років немає миру на сході країни. Зараз Україна за фактом перекредитовується у МВФ: бере нові позики, щоб оплатити старі борги. Позитивні факт від співпраці з МВФ – політичний: у нас стало менше корупції. Наприклад, під тиском США через МВФ ухвалені важливі закони, з'явилися електронні декларації депутатів і чиновників".

З 2019-го платимо більше

Реклама

За графіком виплат боргу, з 11,5 млрд доларів, які треба повернути МВФ, в грудні цього року Україна повинна віддати 596 млн доларів. За словами Охріменка, це трохи і не викличе труднощів. А ось в найближчі 6 років, аж до 2024 року, доведеться затягнути паски. Найбільший обсяг виплат падає на 2019 рік – майже 1,9 млрд доларів, потім ще 5 років, аж до 2024-го, треба буде виділяти з доходів держбюджету від 1,3 до 1,55 млрд доларів щорічно, або 4-5% доходів бюджету. Охріменко уточнив, що для цього економіка повинна зростати на 4-5% на рік, інакше владі доведеться брати нові позики у МВФ, щоб розрахуватися за старими боргами.

Як повідомлялося раніше, зовсім нещодавно МВФ і Україна досягли домовленостей за новою програмою формату stand-by в розмірі 3,9 млрд доларів. Заява МВФ про нову програму надійшла протягом години після рішення Кабміну підвищити ціни на газ в Україні на 23,5% з 1 листопада.

Програма тривалістю 14 місяців замінить затверджену в березні 2015 року програму розширеного фінансування, який закінчується в березні 2019 року. Угоду про 3,9 млрд доларів кредиту затвердять після прийняття держбюджету України на 2019 рік.

Раніше в Нацбанку назвали суму грошей, яку очікують отримати від Міжнародного валютного фонду до кінця 2018 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти