Скільки коштує утеплити будинок і чим влада допоможе

14 липня 2016 7:55

Христина Коновалова

Кабмін створює Фонд для компенсацій модернізації будинків українців

Влада зібралися допомагати українцям в утепленні будинків. Вчора Кабмін затвердив концепцію Фонду енергоефективності, який має запрацювати в 2017 році. "Створення Фонду дозволить підвищити ефективність споживання енергії, зменшити витрати людей на опалення квартир і будинків, заощадити витрати на субсидії і створити нові робочі місця", – заявив віце-прем'єр Геннадій Зубко. За його словами, п'ять років роботи Фонду досить для того, щоб Україна наблизилася до євронорм у споживанні і обліку енергоресурсів: "До 2021 року ми маємо досягти щорічної економії в 1,5 млрд кубів газу, 5 млрд грн бюджетних витрат на субсидії". Як саме держава планує допомогти українцям в утепленні будинків і чи реально заощадити на комунальних платіжках, розбиралася "Сегодня".

Реклама

СУТЬ. За розрахунками Мінрегіону, зараз в кожен опалювальний сезон на обігрів будинків і квартир йде 18,6 млрд кубів газу, з яких 2,4 млрд "губиться", наприклад, через неізольовані труби, а 9 млрд – "зникає" в будинках, наприклад, через вибиті вікна у під'їздах. У відомстві підрахували, якщо замінити вікна та двері, поставити теплопункти або котли, встановлювати лічильники в багатоповерхівках і приватних будинках, то можна знизити витрати на 15-50%. У відомстві підрахували чотири варіанти утеплення будинків і їх вартість: витрати в багатоповерхових будинках можуть становити від 6,5 до 84 тис. грн з однієї квартири, а в приватному секторі – від 11 до 100 тис. грн (див. Інфографіку).

Приблизно такі проекти і планують централізовано здійснювати в Фонді енергоефективності. Причому процес взаємодії українців з Фондом буде йти через спеціально розроблену онлайн-платформу. Спочатку клієнт вибирає типовий проект, незалежного інженера і будівельну компанію. У свою чергу, фахівці готують технічні документи по проекту. Далі замовник звертається до Фонду з розміщенням запиту щодо реалізації проекту. І після його схвалення клієнт отримує підтвердження і може вибрати банк з варіантом фінансування. Причому заявка також буде заповнюватися на сайті і автоматично направлятися в фінустанову. Коли в банку схвалять пакет документів і нададуть перший транш, будівельники приступають до роботи. В цей же час технічний офіс Фонду може здійснити вибіркову перевірку будівельних робіт, щоб переконатися, наприклад, в якісній заміні труб або добротному утепленні даху. Після того, як будівельна фаза завершена, проект приймають інженер-проектант, а незалежний енергоаудитора надає сертифікат. За підсумком будкомпанія видає фінальний звіт і всю документацію по проекту.

Найцікавіше питання – фінансове. Після завершення проекту клієнт починає оплачувати вартість його реалізації лише після певного пільгового періоду. Тобто, коли починає отримувати економію за комунальними рахунками. При цьому щомісячний платіж в банк повинен бути менше самої економії за платіжками. Наприклад: людина платила за "комуналку" 3000 грн в місяць, після реалізації проекту його рахунок становить 1500 грн, і в результаті завдяки заощадженим засобам, він може погашати банківський займ.

_01_65

Не пропусти!
Дружини футболістів збірної України готові до польоту і навіть пригледіли вертоліт
Дружини футболістів збірної України на білій вечірці: Юлія Кривцова, Маргарита Степаненко та Юлія Пятова
Реклама

АЛЬТЕРНАТИВА. Поки Фонд енергоефективності не заробив, українці можуть не чекати його запуску і скористатися іншими варіантами енергомодернізації своїх осель. Крім "теплих" кредитів, які діють з 2014 року і компенсують народу від 20% до 70% витрат на утеплення будинку або квартири за рахунок держави, є кілька міжнародних програм енергоефективності. Так, в 2017-м німецьке енергоагентство DENA проведе енергозберігаючу санацію 20-25 житлових будинків в різних регіонах країни. Брати участь в проекті могли як власники приватних будинків, так і ОСББ. Для цього ще навесні вони повинні були подати заявки. І ті, хто виграв в ході конкурсу, вже задіяні в розробці техпроекту, а самі будівельні роботи заплановані на 2017 рік. В ході санації модернізуватимуть системи опалення, вентиляції, електрообладнання тощо. При цьому частково витрати візьмуть на себе і учасники програми, але поки частка їх фінансування обговорюється.

Ще один не менш цікавий проект – це ініціатива ЄБРР під назвою IQenergy. Завдяки їй українці зможуть через сайт подавати заявки на отримання гранту. Тобто можна дешевше замінити вікна чи систему опалення, утеплити стіни або поставити котел. Компенсація витрат можлива через банківські кредити: для фізосіб відшкодування становить 15-20% від обсягу інвестицій, а для ОСББ і кооперативів – 25-35%.

ЕКСПЕРТИ. На думку експертів, утеплювати своє житло потрібно. Тому, поки є час до наступного опалювального сезону, варто скористатися наявними пропозиціями. "Звичайно, в Україні будуть приходити нові іноземні інвестори, оскільки їм цікавий наш ринок з точки зору просування і продажів їх енергозберігаючих технологій та обладнання. Але поки таких пропозицій мало, тому варто активніше ними користуватися", – вважає директор енергопрограмм Центру світової економіки НАНУ Валентин Землянський.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти