Скільки "коштує" пенсія в Україні та інших країнах

У США віддають на пенсії 15% від зарплати, в Польщі – 19,5%, в Україні – 22%, а в Білорусі – 29%

В Україні вже наступного місяця розглянуть у другому читанні проект пенсійної реформи. Як каже міністр соцполітики Андрій Рева, чинна система перебуває в "критичному стані" – дефіцит Пенсійного фонду (ПФ) перевалив за 140 мільярдів, а більшість українців отримують мінімальні пенсії. Сайт "Сегодня" з'ясував, скільки "коштує" пенсія в різних країнах світу і як може змінитися пенсійна система України.

"Вартість" пенсій

Ще кілька років тому в середньому з кожної зарплати українці "на пенсії" віддавали 37%. З 2016-го ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ, 82,5% від якого йде до Пенсійного фонду) скоротили до 22% від зарплати. Як визнають і в Мінсоцполітики, і в Пенсійному фонді, таке рішення призвело до різкого зростання дефіциту. Якщо 2015-го на пенсії не вистачило близько 80 мільярдів гривень, уже 2016-го з державної скарбниці довелося компенсувати дефіцит в 145 мільярдів. Щоб ввести в Україні накопичувальний рівень пенсійної системи, додатково з зарплати доведеться щомісяця стягувати від 3 до 7%, говориться в проекті законопроекту про запуск другого рівня пенсійної системи.

Реклама

Отже, наразі українці віддають "на пенсії" приблизно 22% від своєї зарплати. Мінімальний внесок до ПФ – 704 гривні, а мінімальна пенсія – 1312 гривень. Головна проблема чинної системи – співвідношення платників податку до пенсіонерів – один до одного, при цьому багато роботодавців платять ЄСВ з мінімальної зарплати.

В Україні 26 мільйонів працездатних, офіційно працюють 16 мільйонів, а платять ЄСВ – всього 10,5 мільйона. При цьому пенсії в Україні отримують майже 12 мільйонів осіб. Тобто приблизно 10 працюючих утримують 11 пенсіонерів. Крім того, левова частина роботодавців податки платить тільки з мінімалки, а решту суми доплачує співробітникам "в конверті". В результаті дефіцит ПФ – понад 140 мільярдів гривень, а 70% українців "на заслуженому відпочинку" живуть на мінімальну пенсію. Це приблизно 50% від вартості споживчого кошика. Тобто цих грошей не вистачить навіть на мінімальний набір продуктів і товарів.

1251423

Реклама

Фото: архів

В одночас в Білорусі пенсія "коштує" 29% від зарплати, а пенсійний вік з наступного року для чоловіків становитиме 63 роки, а для жінок – 58 років. Через демографічну ситуацію (кількість громадян похилого віку зростає, а кількість працездатних – скорочується) владі довелося переглянути вік виходу на пенсію, проте розрив між пенсійним віком чоловіків і жінок на п'ять років зберегли. В Україні ж з 2011 року розрив скорочується – вже 2021-го і жінки і чоловіки виходитимуть на "заслужений відпочинок" не раніше 60 років.

При цьому мінімальна пенсія – 2238 гривень (або трохи більше 170 білоруських рублів), а мінімальний внесок "на пенсію" – 1010 гривень. За даними Національного статистичного комітету Білорусі, 10 працюючих утримують 5 пенсіонерів. Дефіцит ПФ з'явився в країні тільки 2014 року, завдяки підвищенню пенсійного віку його планують повністю ліквідувати 2022 року.

Реклама

У Польщіпенсіонери отримують дві пенсії – з солідарного і накопичувального рівнів. Таку систему ввели ще наприкінці 90-х. "Вартість" пенсії – 19,52% від зарплати. 12% йде до солідарного рівня, а 7,5% – на індивідуальні пенсійні рахунки. Мінімальна пенсія в Польщі – більше семи тисяч гривень (1000 злотих). Це вп'ятеро більше, ніж в Україні, але в кілька разів менше, ніж, наприклад, у Франції.

У Польщі пенсійний вік для чоловіка – 65 років, а для жінки – 60 років. Ще кілька років тому уряд планував підвищити пенсійний вік до 67 років, проте під тиском поляків це рішення скасували.

Практично всі польські пенсіонери старше 75 років користуються пільгами – безкоштовною медициною, пільговим проїздом у громадському транспорті. Для отримання трудової пенсії чоловікам потрібно відпрацювати як мінімум 20 років, а жінкам – 15. Зазначимо, в Україні для отримання пенсії достатньо мати 15 років стажу. Щоправда, в рамках пенсійної реформи для таких українців пропонують збільшити пенсійний вік. Ті, хто заробить тільки 15 років стажу, виходитимуть на заслужений відпочинок лише в 65 років.

У США пенсійний вік – 67 років. При цьому для отримання пенсії достатньо 10 років платити 15% від своєї зарплати до Пенсійного фонду. Американська пенсійна система з'явилася ще 1935 року, коли Франклін Рузвельт підписав закон "Про соціальне забезпечення" (Social Security Act). Середній розмір пенсії – 1500 доларів (39 тисяч гривень за чинним курсом гривні).

Як пропонують змінити пенсійну систему в Україні

Наразі в парламенті зареєстровано кілька законопроектів, які передбачають реформування діючої системи. Перший – розроблений Кабміном і узгоджений з МВФ, другий – документ під авторством 59 народних депутатів про запуск накопичувального рівня пенсійної системи.

ЩО ПРОПОНУЮТЬ ЗРОБИТИ ЕКСПЕРТИ:

Переглянути пенсійний вік. Думка експертів про те, чи варто переглядати пенсійний вік, розділилися. Так, головний демограф країни Елла Лібанова вважає, що такий крок наразі не виправданий демографічною ситуацією в країні. "Якщо у нас пенсійний вік 60 років, то наші чоловіки мають шанси прожити на пенсії майже 15 років. Якщо ми пенсійний вік піднімемо (чоловікам. – Ред.) до 65 років, їм залишиться прожити всього 12 років. Це дуже мало, якщо вважати, що 40 років вони десь працюють і сплачують внески, це просто жорстоко", – впевнена Елла Лібанова.

Водночас старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень, експерт в сфері пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко впевнена, що пенсійний вік в Україні піднімати необхідно. "Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік в 65 років можна встановлювати незважаючи ні на які обставини. Насправді можна сказати, що прямих обмежень в міжнародній практиці немає. Низький пенсійний вік не сприяє тривалій тривалості життя. Люди, які доживають до 60 років, з такою ж вірогідністю доживуть і до 63 років", – пояснює Лідія Ткаченко.

Вести "накопичувальні" пенсії. Тільки солідарний рівень, який діє зараз в Україні, забезпечити високі пенсії не може, впевнена експерт Галина Третьякова. Так, коефіцієнт заміщення зарплати (частина зарплати, на яку пенсіонер може претендувати на заслуженому відпочинку) скорочуватиметься. Згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, пенсія має становити як мінімум 40% від зарплати. Наразі в Україні середня зарплата близько 7000 гривень, а середня пенсія за підсумками року досягне всього 28,5% від цієї суми – 2000 гривень.

Більшість експертів сходяться на думці – запускати накопичувальні пенсії в Україні необхідно. Щоправда, в такому рішенні є багато ризиків. Для того, щоб накопичення не "з'їла" інфляція, їх потрібно інвестувати в економіку і примножувати. У багатьох країнах накопичені на пенсії кошти інвестують в фондовий ринок. В Україні цей ринок, кажуть експерти, практично не працює.

Підвищити мінімальний страховий стаж, необхідний для отримання пенсії. Страховий стаж українців скорочується. Якщо в 90-х середній стаж пенсіонерів досягав 34 років, зараз – всього 30 років. Якщо підвищити вимоги до стажу, в українців з'явиться стимул офіційно оформлятися і працювати довше.

Забрати "спеціальні права" на пенсію. Старший експерт Світового банку Олексій Случинський зазначає: ще одна проблема української пенсійної система: зверхправа окремих пенсіонерів (ветеранів, чорнобильців тощо). При цьому, як зазначає експерт, уже через 15 років таких категорій просто не залишиться. Наразі до 30% витрат ПФ – подібні зверхправа і "дотяжки" до мінімальної пенсії тим, хто не набрав необхідний робочий стаж. Експерти розглядають кілька варіантів: скасувати "спеціальні права", або ж почекати, поки кількість пільговиків скоротиться "з природних причин".

ЩО ПРОПОНУЄ УРЯД:

Посилити вимоги для отримання пенсії. Кабінет міністрів в рамках пенсійної реформи пропонує поступово підвищити вимоги для отримання пенсії в 60 років. Якщо документ ухвалять, наступного року "вчасно" на заслужений відпочинок вийдуть українці, які мають як мінімум 25 років стажу. З кожним роком вимоги до стажу збільшуватимуться на 12 місяців. Таким чином, вже 2028-го на пенсію в 60 вийдуть тільки 55% 60-річних – ті, хто заробить як мінімум 35 років стажу.

Скоротити розмір пенсій, які нараховуватимуться після реформи. Наразі коефіцієнт оцінки одного року стажу – 1,35%. Ця цифра фігурує у формулі розрахунку пенсій. В рамках реформи її планують скоротити на 25% – до 1%. Пропорційно скоротяться і пенсії, які призначатимуть після реформи.

1259010

Фото: архів

Перерахувати вже призначені пенсії. Велика частина пенсій розрахована до 2007 року. За цей час показник середньої по країні зарплати "застарів". Прем'єр-міністр Володимир Гройсман пропонує перерахувати вже призначені пенсії з урахуванням того, що розмір середньої по країні зарплати за три роки (саме ця цифра враховується Пенсійним фондом) зріс майже втричі. При цьому пенсії перераховуватимуть з нижчим коефіцієнтом оцінки стажу. В результаті 5,6 мільйона українців отримають надбавку до пенсії від 50 до понад 1000 гривень.

Скоротити кількість пільговиків. В рамках реформи пропонують скасувати всі спеціальні пенсії – вченим, журналістам, педагогам, медикам тощо. Виняток залишать тільки для суддів і військових (для них розроблять спеціальні правила). Така норма приведе до того, що пенсії за вислугою років більше не буде, а розмір, наприклад, академічної пенсії зрівняється з "звичайними" пенсіями.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

56726.49

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

3249.5

Litecoin (LTC)

74.31

Ripple (XRP)

0.58

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти