Скільки "коштує" пенсія в Україні та інших країнах

15 серпня 2017, 07:57

Олександр Литвин

У США віддають на пенсії 15% від зарплати, в Польщі – 19,5%, в Україні – 22%, а в Білорусі – 29%

В Україні вже наступного місяця розглянуть у другому читанні проект пенсійної реформи. Як каже міністр соцполітики Андрій Рева, чинна система перебуває в "критичному стані" – дефіцит Пенсійного фонду (ПФ) перевалив за 140 мільярдів, а більшість українців отримують мінімальні пенсії. Сайт "Сегодня" з'ясував, скільки "коштує" пенсія в різних країнах світу і як може змінитися пенсійна система України.

"Вартість" пенсій

Реклама

Ще кілька років тому в середньому з кожної зарплати українці "на пенсії" віддавали 37%. З 2016-го ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ, 82,5% від якого йде до Пенсійного фонду) скоротили до 22% від зарплати. Як визнають і в Мінсоцполітики, і в Пенсійному фонді, таке рішення призвело до різкого зростання дефіциту. Якщо 2015-го на пенсії не вистачило близько 80 мільярдів гривень, уже 2016-го з державної скарбниці довелося компенсувати дефіцит в 145 мільярдів. Щоб ввести в Україні накопичувальний рівень пенсійної системи, додатково з зарплати доведеться щомісяця стягувати від 3 до 7%, говориться в проекті законопроекту про запуск другого рівня пенсійної системи.

Отже, наразі українці віддають "на пенсії" приблизно 22% від своєї зарплати. Мінімальний внесок до ПФ – 704 гривні, а мінімальна пенсія – 1312 гривень. Головна проблема чинної системи – співвідношення платників податку до пенсіонерів – один до одного, при цьому багато роботодавців платять ЄСВ з мінімальної зарплати.

В Україні 26 мільйонів працездатних, офіційно працюють 16 мільйонів, а платять ЄСВ – всього 10,5 мільйона. При цьому пенсії в Україні отримують майже 12 мільйонів осіб. Тобто приблизно 10 працюючих утримують 11 пенсіонерів. Крім того, левова частина роботодавців податки платить тільки з мінімалки, а решту суми доплачує співробітникам "в конверті". В результаті дефіцит ПФ – понад 140 мільярдів гривень, а 70% українців "на заслуженому відпочинку" живуть на мінімальну пенсію. Це приблизно 50% від вартості споживчого кошика. Тобто цих грошей не вистачить навіть на мінімальний набір продуктів і товарів.

1251423

Реклама

Фото: архів

В одночас в Білорусі пенсія "коштує" 29% від зарплати, а пенсійний вік з наступного року для чоловіків становитиме 63 роки, а для жінок – 58 років. Через демографічну ситуацію (кількість громадян похилого віку зростає, а кількість працездатних – скорочується) владі довелося переглянути вік виходу на пенсію, проте розрив між пенсійним віком чоловіків і жінок на п'ять років зберегли. В Україні ж з 2011 року розрив скорочується – вже 2021-го і жінки і чоловіки виходитимуть на "заслужений відпочинок" не раніше 60 років.

При цьому мінімальна пенсія – 2238 гривень (або трохи більше 170 білоруських рублів), а мінімальний внесок "на пенсію" – 1010 гривень. За даними Національного статистичного комітету Білорусі, 10 працюючих утримують 5 пенсіонерів. Дефіцит ПФ з'явився в країні тільки 2014 року, завдяки підвищенню пенсійного віку його планують повністю ліквідувати 2022 року.

У Польщіпенсіонери отримують дві пенсії – з солідарного і накопичувального рівнів. Таку систему ввели ще наприкінці 90-х. "Вартість" пенсії – 19,52% від зарплати. 12% йде до солідарного рівня, а 7,5% – на індивідуальні пенсійні рахунки. Мінімальна пенсія в Польщі – більше семи тисяч гривень (1000 злотих). Це вп'ятеро більше, ніж в Україні, але в кілька разів менше, ніж, наприклад, у Франції.

У Польщі пенсійний вік для чоловіка – 65 років, а для жінки – 60 років. Ще кілька років тому уряд планував підвищити пенсійний вік до 67 років, проте під тиском поляків це рішення скасували.

Реклама

Практично всі польські пенсіонери старше 75 років користуються пільгами – безкоштовною медициною, пільговим проїздом у громадському транспорті. Для отримання трудової пенсії чоловікам потрібно відпрацювати як мінімум 20 років, а жінкам – 15. Зазначимо, в Україні для отримання пенсії достатньо мати 15 років стажу. Щоправда, в рамках пенсійної реформи для таких українців пропонують збільшити пенсійний вік. Ті, хто заробить тільки 15 років стажу, виходитимуть на заслужений відпочинок лише в 65 років.

У США пенсійний вік – 67 років. При цьому для отримання пенсії достатньо 10 років платити 15% від своєї зарплати до Пенсійного фонду. Американська пенсійна система з'явилася ще 1935 року, коли Франклін Рузвельт підписав закон "Про соціальне забезпечення" (Social Security Act). Середній розмір пенсії – 1500 доларів (39 тисяч гривень за чинним курсом гривні).

Як пропонують змінити пенсійну систему в Україні

Наразі в парламенті зареєстровано кілька законопроектів, які передбачають реформування діючої системи. Перший – розроблений Кабміном і узгоджений з МВФ, другий – документ під авторством 59 народних депутатів про запуск накопичувального рівня пенсійної системи.

ЩО ПРОПОНУЮТЬ ЗРОБИТИ ЕКСПЕРТИ:

В тренді
Рано ховати: курс біткоїну різко впав, але це не кінець ралі

Переглянути пенсійний вік. Думка експертів про те, чи варто переглядати пенсійний вік, розділилися. Так, головний демограф країни Елла Лібанова вважає, що такий крок наразі не виправданий демографічною ситуацією в країні. "Якщо у нас пенсійний вік 60 років, то наші чоловіки мають шанси прожити на пенсії майже 15 років. Якщо ми пенсійний вік піднімемо (чоловікам. – Ред.) до 65 років, їм залишиться прожити всього 12 років. Це дуже мало, якщо вважати, що 40 років вони десь працюють і сплачують внески, це просто жорстоко", – впевнена Елла Лібанова.

Реклама

Водночас старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень, експерт в сфері пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко впевнена, що пенсійний вік в Україні піднімати необхідно. "Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік в 65 років можна встановлювати незважаючи ні на які обставини. Насправді можна сказати, що прямих обмежень в міжнародній практиці немає. Низький пенсійний вік не сприяє тривалій тривалості життя. Люди, які доживають до 60 років, з такою ж вірогідністю доживуть і до 63 років", – пояснює Лідія Ткаченко.

Вести "накопичувальні" пенсії. Тільки солідарний рівень, який діє зараз в Україні, забезпечити високі пенсії не може, впевнена експерт Галина Третьякова. Так, коефіцієнт заміщення зарплати (частина зарплати, на яку пенсіонер може претендувати на заслуженому відпочинку) скорочуватиметься. Згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, пенсія має становити як мінімум 40% від зарплати. Наразі в Україні середня зарплата близько 7000 гривень, а середня пенсія за підсумками року досягне всього 28,5% від цієї суми – 2000 гривень.

Більшість експертів сходяться на думці – запускати накопичувальні пенсії в Україні необхідно. Щоправда, в такому рішенні є багато ризиків. Для того, щоб накопичення не "з'їла" інфляція, їх потрібно інвестувати в економіку і примножувати. У багатьох країнах накопичені на пенсії кошти інвестують в фондовий ринок. В Україні цей ринок, кажуть експерти, практично не працює.

Підвищити мінімальний страховий стаж, необхідний для отримання пенсії. Страховий стаж українців скорочується. Якщо в 90-х середній стаж пенсіонерів досягав 34 років, зараз – всього 30 років. Якщо підвищити вимоги до стажу, в українців з'явиться стимул офіційно оформлятися і працювати довше.

Забрати "спеціальні права" на пенсію. Старший експерт Світового банку Олексій Случинський зазначає: ще одна проблема української пенсійної система: зверхправа окремих пенсіонерів (ветеранів, чорнобильців тощо). При цьому, як зазначає експерт, уже через 15 років таких категорій просто не залишиться. Наразі до 30% витрат ПФ – подібні зверхправа і "дотяжки" до мінімальної пенсії тим, хто не набрав необхідний робочий стаж. Експерти розглядають кілька варіантів: скасувати "спеціальні права", або ж почекати, поки кількість пільговиків скоротиться "з природних причин".

ЩО ПРОПОНУЄ УРЯД:

Посилити вимоги для отримання пенсії. Кабінет міністрів в рамках пенсійної реформи пропонує поступово підвищити вимоги для отримання пенсії в 60 років. Якщо документ ухвалять, наступного року "вчасно" на заслужений відпочинок вийдуть українці, які мають як мінімум 25 років стажу. З кожним роком вимоги до стажу збільшуватимуться на 12 місяців. Таким чином, вже 2028-го на пенсію в 60 вийдуть тільки 55% 60-річних – ті, хто заробить як мінімум 35 років стажу.

Скоротити розмір пенсій, які нараховуватимуться після реформи. Наразі коефіцієнт оцінки одного року стажу – 1,35%. Ця цифра фігурує у формулі розрахунку пенсій. В рамках реформи її планують скоротити на 25% – до 1%. Пропорційно скоротяться і пенсії, які призначатимуть після реформи.

1259010

Фото: архів

Перерахувати вже призначені пенсії. Велика частина пенсій розрахована до 2007 року. За цей час показник середньої по країні зарплати "застарів". Прем'єр-міністр Володимир Гройсман пропонує перерахувати вже призначені пенсії з урахуванням того, що розмір середньої по країні зарплати за три роки (саме ця цифра враховується Пенсійним фондом) зріс майже втричі. При цьому пенсії перераховуватимуть з нижчим коефіцієнтом оцінки стажу. В результаті 5,6 мільйона українців отримають надбавку до пенсії від 50 до понад 1000 гривень.

Скоротити кількість пільговиків. В рамках реформи пропонують скасувати всі спеціальні пенсії – вченим, журналістам, педагогам, медикам тощо. Виняток залишать тільки для суддів і військових (для них розроблять спеціальні правила). Така норма приведе до того, що пенсії за вислугою років більше не буде, а розмір, наприклад, академічної пенсії зрівняється з "звичайними" пенсіями.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти