Нововведення в оренді житла: скільки квартирантів можна буде селити до квартири

11 грудня 2018, 07:39

Олександра Романюк Олександра Романюк

Для власників орендного житла планують ввести величезні штрафи

У Верховній Раді зареєстровано відразу кілька проектів закону, які передбачають ввести нові обмеження з використання житлового фонду. Законопроекти №№6424, 6424-д і 6424-1 з однаковою назвою "Про внесення змін до Житлового кодексу та інших законодавчих актів щодо забезпечення прав власників (користувачів) приміщень житлового будинку" насамперед спрямовані проти використання квартир в житлових будинках як офісів, хостелів та гуртожитків. Але пропоновані зміни можуть також торкнутися інших орендодавців.

Реклама

Працювати в квартирі дозволять лише власникам

Перший з однойменних законопроектів – №6424 – був зареєстрований в парламенті в травні 2017 року. З пояснювальної записки до нього випливає, що документ покликаний припинити "поширену практику використання не за призначенням квартир в багатоповерхових житлових будинках, зокрема як офісів, готелів та інших закладів тимчасового проживання".

Як зазначають автори законопроекту, на сьогодні пряма заборона існує тільки на використання квартир під промислове виробництво. Щодо інших видів діяльності формулювання або нечіткі, або суперечать одна одній в різних законодавчих і нормативних актах. І це призводить до того, що житло активно використовується і під офіси, і під магазини, і під готелі з хостеламі, і т.д. Причому, щоб не розбиратися з законодавчими хитросплетіннями, власники роблять все "втемну", не переводячи приміщення в нежитловий фонд і не реєструючи свою діяльність. А відповідно, не сплачуючи податки і збори.

Законопроект 6424 пропонує чітко заборонити будь-яке використання квартир в багатоповерхових будинках, крім як для проживання. У Цивільному кодексі повинна з'явитися стаття: "Використання не за призначенням квартир в багатоповерхових житлових будинках, в тому числі як офісів, готелів та інших закладів тимчасового проживання, забороняється. Допускається використання квартир... для здійснення господарської діяльності (без використання найманої праці) лише особами, які є їх власниками або місце проживання яких зареєстровано в даній квартирі, за умови, що така діяльність не порушує прав та інтересів інших власників приміщень у даному житловому будинку і не суперечить встановленим правилам користування житловими будинками і житловими приміщеннями".

Реклама

Іншими словами, працювати в житловому будинку можна буде тільки власнику (офіційному орендарю) квартири або членам його родини. Та й то лише доти, доки на нього не поскаржаться сусіди.

Штрафи злетять до небес

За порушення цієї норми законопроект передбачає величезні штрафи. Наразі за використання квартир не за призначенням можуть присудити штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів, тобто 17 – 51 грн. Та й то, тільки якщо не подіяло попередження.

Автори нового законопроекту пропонують штрафувати без всяких попереджень, відразу, за будь-яке використання квартир не для проживання, а для бізнесу. Причому розмір штрафу збільшити практично в тисячу разів. На перший раз порушникові доведеться заплатити від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів, тобто до 34 000-51 000 грн. Якщо ж протягом року він попадеться знову – розмір штрафу становитиме від 51 000 грн до 81 000 грн.

Хостелам буде непереливки

В тренді
В Україні застиг курс долара, а євро все одно дорожчає: офіційний курс
Реклама

Ймовірно, через занадто радикальні міри покарання законопроект 6424 був відправлений на доопрацювання. Законопроект 6424-д, що прийшов йому на зміну через рік, припускав деякі пом'якшення. А саме: згадані заборони і покарання було запропоновано ввести тільки для житлових будинків від 16 поверхів і вище. Ще й виключити зі списку заборонених перші поверхи, де в нових будинках спеціально обладнуються приміщення для бізнесу, а також останні, мансардні, де дозволено віддавати квартири під майстерні художників.

Однак до моменту розгляду цього проекту депутати вирішили, що він недостатньо радикально забороняє використання квартир під готелі та хостели. Таку діяльність – а вона підпадає під визначення "здача житла в оренду" – неможливо заборонити, така практика існує в усьому світі. Але законодавці придумали, як можна її обмежити.

До наступного законопроекту – №6424-1 – була вписана норма про те, що "при здачі квартири в оренду орендодавець повинен забезпечити кожного жителя площею житла, розмір якої не менше 8 квадратних метрів загальної площі квартири на одну особу".

Таким чином, багато хостелів у висотних будинках виявляються "поза законом". Або їх господарі повинні будуть істотно зменшити кількість ліжко-місць в них. Наприклад, в Києві нерідко можна зустріти оголошення хостелів, розташованих в житлових будинках, де в одному приміщенні (кімнаті) знаходяться від 2 до 5 двоярусних ліжок, тобто де в одній кімнаті перебувають від 4 до 10 осіб. Згідно із законопроектами, такі хостели є протизаконними, і їх господарі можуть бути оштрафовані.

Щоб не порушувати закон, хостели повинні стати набагато просторіше. Наприклад, в квартирі площею 50 кв. м (це найпоширеніший метраж 1-кімнатних квартир в порівняно нових будинках) можна розміщувати не більше 6 осіб, в 70-метрових (двокімнатних) – не більше 8 осіб, і так далі.

Реклама

При такому формулюванні під "заборону" потрапляють і родини, які заради економії знімають малогабаритні квартири. Власники квартир, побоюючись великих штрафів, можуть відмовлятися здавати житло великим родинам.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, як Міністерство регіонального розвитку збирається вирішити проблему застарілого житлофонду, зокрема, "хрущовок".

Також ми розповідали про плюси і мінуси купівлі первинного і вторинного житла.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти