Сильний долар може стати проблемою для світової економіки

5 грудня 2016, 07:47

Швидкий стрибок курсу може спровокувати зрушення в економічній і політичній стратегії США

Найважливіша валюта світу, схоже, впевнено зміцнює свої позиції. Протягом трьох тижнів після перемоги Дональда Трампа на виборах в США, долар різко зміцнився на міжнародному валютному ринку. Зараз показники цієї валюти на 40% перевищують показники 2011 року.

Особливо сильно поліпшення позицій долара спостерігається на тлі подій на валютних ринках інших країн. Так, юань упав до найнижчого рівня по відношенню до долара з 2008 року. Китайські чиновники активно працюють над механізмами, які дозволять зупинити падіння. Те ж саме стосується Індії та ряду інших азіатських країн, пише The Economist.

Долар поступово набирав силу в протягом багатьох років. Але швидкий стрибок, подібний до того, який ми можемо спостерігати зараз, може стати каталізатором зрушень в економічний і політичної стратегії Америки. Багато інвесторів зробили ставку на те, що Трамп буде скорочувати податки і витрачати більше державних коштів на поліпшення інфраструктури. Збільшення фіскального стимулювання, в свою чергу, призведе до підвищення процентних ставок. Прибутковість 10-річних облігацій США за одну ніч виборів зросла з 1,7% до 2,3%, що само по собі вже є привабливим фактором для потоків капіталу.

Зростання найбільшої економіки світу здається позитивною перспективою, проте, вже зараз експерти проводять аналогію з періодом першого президентського терміну Рональда Рейгана, протягом якого долар значно виріс. Цей факт викликав проблеми в економіках інших країн. Сьогодні ситуація може розвиватися набагато гірше, оскільки світові фінансові і кредитні ринки вже активно відреагували на зростання національної валюти США. Зміцнення долара створює небезпеку і для економіки самих Штатів.

Так, позиції Америки як основної торговельної країни в світі погіршуються – число країн, для яких США є найбільшим експортним ринком знижується. У 1994 році цей показник становив 44 країни, а через два десятиліття – 32. Проте, панування долара на світових ринках залишається постійним. Згідно з деякими оцінками, станом на 2014 рік доларова зона, що включає Америку і країни, чиї валюти корелюють з доларом, включає в себе близько 60% населення світу і всього ВВП.

Інші зміни, пов'язані з зміцнення долара, менш помітні, але вони теж присутні. До них відноситься також борг за зовнішніми облігаціями, закупленим за кордоном в країнах, що розвиваються з метою пошуку нових об'єктів інвестицій. Він, за даними експертів, становить близько $ 10 трлн. Зростання долара провокує збільшення витрат на обслуговування цих боргів. Крім того, зміцнення основної світової валюти провокує і подорожчання обслуговування кредитів, виданих в доларах за межами Америки. Саме тому в багатьох країнах світу, що мають доларові боргові зобов'язання, відзначаються скачки валютного курсу.

Що ж стосується ймовірних фінансових проблем всередині Америки, то тут експерти, в першу чергу, говорять про ймовірність зростання дефіциту торгового балансу, що може спровокувати Трампа збільшити мита на імпорт з Китаю і Мексики. Економічні наслідки таких дій можуть бути непередбачуваними.

Крім того, неочевидна і ситуація з двома іншими великими світовими валютами – євро і юань, оскільки вони також мають свої внутрішні проблеми. Іншими словами, протистояти зростанню долара вони не можуть.

Реклама

В тренді
Долар і євро знову подорожчали: офіційний курс

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти