Сигарети і алкоголь в Україні продовжують дорожчати: чому так і чого чекати далі

10 липня 2018, 07:50

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

До кінця року ціни на алкоголь піднімуться ще на 15%

Ціни на алкоголь і тютюнові вироби в Україні зростають практично кожен місяць. Так, з початку року було зафіксовано подорожчання цих товарів на 7,3%. Сайт "Сегодня" розбирався, чому алкогольні напої та тютюнові вироби продовжують підвищуватися в ціні і чого чекати далі.

З початку року алкоголь зріс в ціні на 7,3%

Реклама

В Україні за травень цього року істотно зросли ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби. Так, за даними Державної служби статистики, пляшка горілки 0,5 л в травні, порівняно з квітнем, зросла в ціні з 81,76 грн до 82,01 грн.

Вино вітчизняного виробника подорожчало майже на 1 гривню – з 59,27 грн до 60,19 грн. Пляшка пива 0,5 л піднялася в ціні з 14,2 грн до 14,47 грн, пачка сигарет медіум-класу подорожчала з 28,76 грн до 29,39 грн, а сигарети без фільтра зросли в ціні на 73 копійки і тепер коштують 22,67 грн.

Також помітне зростання цін порівняно з груднем 2017 р., адже вартість всіх тютюнових виробів і алкогольних напоїв зросла на 7,3%. Нагадаємо, що востаннє мінімальні ціни на спиртне на законодавчому рівні підвищувалися ще в вересні 2017 р. Але, незважаючи на це, майже кожен місяць з'являється інформація про те, що ця категорія товарів продовжує зростати в ціні.

Так, за даними Держстату, за період з січня по травень цього року, ціни на алкоголь і сигарети зросли на 20,2% порівняно з аналогічним періодом 2017 р.

pricealc_01

Ціни зростатимуть і далі

Незважаючи на те, що алкоголь і сигарети дорожчають практично кожен місяць, Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) України запропонувало підвищити мінімальні ціни на окремі види алкогольних напоїв.

Реклама

У документі, який розробило міністерство, зазначається, що зростання цін обумовлене подорожчанням компонентів виробництва.

"Відбулося зростання складових ціни на алкогольні напої через подорожчання компонентів виробництва, зокрема цін на спирт, тару, комплектуючі. Тому на сьогодні розмір мінімальних цін не відповідає реальним витратам на виробництво і реалізацію алкогольних напоїв та потребує корегування", – сказано в документі.

В ініціативі закладено підвищення цін на:

  • горілку і лікеро-горілчані вироби – на 12,4-19,6%;
  • віскі, ром і джин – на 12%;
  • коньяк (бренді) – на 6,6-9,5%;
  • вина – на 4,5-13,5%.

Після того, як цей документ приймуть, мінімальна ціна пляшки горілки 0,5 л підніметься з 79,55 до 89,4 грн. Віскі подорожчає з 159,8 грн до 179 грн, ром і джин додадуть у ціні близько 20 грн і коштуватимуть майже 170 грн. Вино з 37 грн подорожчає до 42 грн, а шампанське – з 79,19 до 89 грн.

pricealcsoon

Чому алкоголь і сигарети продовжують дорожчати

Реклама

Експерти розповідають, що підвищенням цін на алкоголь і сигарети уряд просто намагається отримати більше вливань до державного бюджету.

"Підвищення цін на алкоголь пояснюється підвищенням акцизу на алкогольні і тютюнові вироби. Уряд шукає найлегші способи, з якого потоку отримати більше податків. Вони підвищують акцизи, щоб збільшити надходження до державного бюджету. Коли зросли і продовжують зростати ціни на алкоголь, зменшується обсяг його споживання. Тому в уряду не вийде математично додати ці надходження до бюджету", – вважає голова комітету економістів України Андрій Новак.

Він також додає, що ціни на алкоголь та тютюн в Україні досить низькі, якщо порівняти з цінами сусідніх країн, але водночас, не варто забувати про рівень доходів українців.

"Рівень цін на алкоголь, як і на тютюн, досить низький в Україні, навіть порівняно з сусідніми країнами. Але потрібно враховувати рівень доходів українців. За співвідношенням доходів і цін для більшості українців алкоголь досить дорогий. Саме тому відроджується масове самогоноваріння. Таким чином люди намагаються отримати алкоголь дешевше, ніж в торгових точках", – зазначив експерт і додав, що до кінця року очікується підвищення цін на алкоголь в середньому на 15%.

Економічний експерт Борис Кушнірук розповідає, що ціни на тютюнові вироби та алкогольні напої підвищуються відповідно до запланованого підвищенням акцизів, а до 2025 р. ціни на сигарети в Україні повинні зрівнятися з європейськими.

"Стосовно тютюнових виробів, то у нас є зобов'язання за угодою з Євросоюзом з приводу підвищення акцизів. До 2025 року ми повинні вийти до європейських цін на ці товари. Там є чітко заплановане щорічне підвищення акцизу на тютюнові вироби", – зазначив Кушнірук.

Він додає, що підвищення акцизу на алкоголь і сигарети – це своєрідний "податок на гріхи", який допомагає поповнити державний бюджет.

"Для держави, це, фактично, можливість поповнити дохідну базу. Це називається" податок на гріхи", податок на якісь вироби, які щодо шкідливі, і тому замість того, щоб підвищувати прямі податки, наприклад, податок на дохід фізичних осіб тощо, значно правильніше підвищувати ставки акцизів на алкогольні напої, на тютюнові вироби. Такі підвищення цін цілком очікувані і спостерігатимуться в подальшому", – підсумував Кушнірук.

Нагадаємо, раніше ми досліджували "індекс окрошки", підрахувавши, як за рік зросли ціни на літні продукти.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти