Сфера послуг: що купує і що продає Україна іншим країнам

Світу потрібні наші IT-фахівці, швачки, залізничні траси і газова труба

Україна з кожним роком нарощує експорт послуг – за даними Держслужби статистики, за рік (квартал до кварталу) продаж "мізків" і "рук" зріс на 5% і за підсумками I кварталу 2018 року в 2,5 раза перевищив імпорт послуг. Але при цьому у нас хронічний "мінус" в експорті товарів, яких за підсумками кварталу в країні куплено на $ 2,2 млрд більше, ніж продано за кордон. Економісти кажуть, що експорт послуг продовжить зростання цього року, але 2019-го може змінитися падінням через закінчення договору з РФ на транзит газу до Європи.

Найзатребуваніші

Транспортний сервіс становить за грошима половину в експорті та майже чверть (23%) в імпорті (див. інфографіку), причому з експорту тут маємо падіння на 3,5%.

Реклама

--1_27

Як роз'яснив нам президент Украналітцентру Олександр Охріменко, причина в тому, що РФ стала менше транспортувати через Україну газу до Європи, а також, побудувавши Керченський міст, обмежила нам перевезення вантажів морем з Маріуполя, це металопрокат і руда. Тепер їх більше возять залізницею. Зате популярніші стають наші IT-фахівці, швачки, виробники взуття, хімічна і картонно-паперова промисловість, які з давальницької сировини випускають продукцію на експорт.

Саме з цієї причини до ТОП-5 країн-імпортерів послуг потрапила не тільки Росія (транзит палива і вантажів до ЄС), а й США, Велика Британія (IT-послуги) і Німеччина (легпром і хімпром). Серед імпорту послуг поки перевищують експорт курортний сервіс і держпослуги – необхідні витрати на утримання посольств і консульств, участь України в міжнародних організаціях. Стосовно експорту ділових послуг, насамперед консалтингових, то Охріменко песимістичний: на його думку, це банальне відмивання грошей.

Перспективи

Реклама

Експерти впевнені: найбільшу перспективу мають IT-послуги, чому посприяло підписання Асоціації з ЄС.

"Наші програмісти – це вже світовий бренд, з ними хочуть співпрацювати, оскільки вони просять менші гроші за послуги аналогічної якості, ніж іноземні програмісти, – аналізує Охріменко. – Наростатиме і частка послуг з переробки матеріальних ресурсів. Відкривають Україні й інтуристи, а значить, є надія на приріст туристичних послуг".

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин згоден з цим, але зазначає, що частка послуг, як і раніше, невелика в загальному обсязі зовнішньої торгівлі, оскільки становить в ній всього близько 20% і не може переважити "мінус" з експорту товарів (-$ 2,2 млрд тільки за 1-й квартал 2018 р). Насамперед йдеться про енергоносії, що купуються нами, а також про автомобілі, електроніку, побутову техніку та інші товари з високою доданою вартістю. Переломити цю тенденцію найближчими роками навряд чи вдасться. Також фахівці прогнозують зниження частки експорту транспортних послуг через те, що в січні 2019 року закінчиться договір про транзит газу до ЄС між РФ і Україною.

"Наразі складно сказати, скільки газу через нас йтиме 2019-го, але ясно, що набагато менше, ніж зараз", – сказав нам Пендзин.

А Охріменко стверджує, що Україна мало використовує свої можливості країни-транзитера:

"Ми могли б забезпечити транзит до Європи удвічі більшої кількості вантажів сушею. У цьому зацікавлені Китай і країни Південно-Східної Азії, але заважає конфлікт з РФ".

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти