Ринок землі в Україні: як МВФ оцінює питання іноземців

13 листопада 2019, 17:02

Євгенія Давиденко

Експерти висловили протилежні думки щодо значення нової програми МВФ

Рада прийняла в першому читанні законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення. Він, зокрема, передбачає тимчасову заборону на покупку с/г угідь іноземцям, за винятком тих юросіб-нерезидентів, які вже працюють в Україні. Щоправда, не виключено, що до моделі ринку ще внесуть корективи.

Реклама

Тим часом 14 листопада очікується приїзд чергової місії Міжнародного валютного фонду (МВФ). Чи вплине вибір моделі ринку, зокрема, обмеження щодо іноземців, на переговори, сайт "Сьогодні" розпитав експертів.

Фінансист Сергій Фурса каже: для наших європейських колег головне – сам факт зняття мораторію.

"Ринок землі – частина нашої програми, власне кажучи, ми не зможемо запустити програму при поточних домовленостях без запуску ринку землі. Якщо не буде ринку землі – не буде програми", – зазначив він.

При цьому, чи будуть обмеження на придбання землі для іноземців – для МВФ не важливе, вважають експерти.

"Нюанси щодо іноземців не впливають на МВФ, – продовжив фінансист. – Ми бачили [повідомлення] від Світового банку – "це вам вирішувати". Ви зробіть ринок землі, дайте право людям продавати землю, якщо хочете обмежувати іноземців – бог з вами. Ви самі собі зробите гірше, але ми вам не можемо вказуват".

"Я б не переоцінював ухвалення або неухвалення саме зараз закону про обіг сільськогосподарських земель на співпрацю з МВФ. Була попередня програма розширеного кредитування, там теж був прописаний момент, що Україна брала на себе обов'язки ухвалити відповідний закон. Однак деталі в меморандуму не прописуються", – сказав економіст Віктор Скаршевський.

Водночас опитані експерти не зійшлися в думці щодо потреби України в кредиті фонду.

"Ми не зможемо розрахуватися з боргами без програми", – переконаний Фурса.

"У проекті бюджету на наступний рік вже в другому читанні, як і першому, нових кредитів не передбачено. Тобто бюджет збалансований і без цих додаткових кредитів", – зазначив Скаршевський.

Реклама

Втім, раніше в коментарі сайту "Сьогодні" заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко, проаналізувавши доопрацьований до другого читання проект держбюджету на 2020 рік, зазначила, що Україна має погашати борги наступного року, тому важливо залишатися в програмі Міжнародного валютного фонду.

Як відомо, у вересні-2019 Кабмін вніс до Ради законопроект № 2178, який передбачав, що сільгоспземлю зможе купити будь-який громадянин України або юридична особа, зареєстрована в Україні, територіальні громади та сама держава. Таким чином, передбачалося, що іноземці зможуть купувати землю, зареєструвавши підприємство в Україні. У документі пропонувалося дозволити продаж землі з 1 жовтня 2020 року.

10 жовтня в ході прес-марафону президент Володимир Зеленський розкритикував цей законопроект, після чого група депутатів зареєструвала в парламенті оновлений документ. Оновлений законопроект про обіг земель передбачає заборону на продаж ділянок компаніям, бенефіціарами яких є іноземці, до 2024 року. Заборона не стосується іноземних громадян, які вже більше трьох років працюють на українській землі і платять податки до держбюджету. Саме цей оновлений законопроект Рада прийняла в першому читанні.

При цьому президент України Володимир Зеленський у відеозверненні 11 листопада заявив, що продавати і купувати землю зможуть тільки українці і українські компанії. Такі правки, за словами Зеленського, внесуть до законопроекту про ринок землі до другого читання:

Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення був введений 2001 року, а з 2002-го заборона почав діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. Відтоді його щорічно продовжують. Востаннє закон про продовження мораторію підписав п'ятий президент України Петро Порошенко в лютому-2019. Просто зняти мораторій – недостатньо для відкриття ринку. Спочатку потрібно прийняти законопроект про обіг с/г земель.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Земельна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти