Автогаз вже по 12 гривень за літр: що буде з цінами на паливо

1 вересня 2020, 07:53

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти прогнозують повзуче зростання цін

Літо закінчилося, і до його завершення ціни на всі нафтопродукти поступово відвойовують позиції, втрачені за час жорсткого карантину. Минулого тижня особливо "відзначився" автогаз, вартість якого досягла 12 грн/л. Бензини і дизпаливо загалом по регіонах майже не дорожчали, хоча двома тижнями раніше ціни на них зросли відчутно – на 20-30 коп./л.

Реклама

Які тенденції очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор "Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Читайте також: Де дешевше заправитися: чи чекати нового ривка цін на АЗС

Що змінилося за тиждень

Минулого тижня роздрібні ціни помітно зросли в двох областях – Луганській та Запорізькій – і в Києві. На Луганщині і в столиці приріст цін в роздробі склав 9-15 коп/л, на Луганщині 14 коп/л, але тільки на бензини і дизель, ціна автогазу не змінилася. На Запоріжжі паливо подорожчало на 4-6 коп./л, що виглядало помітним на тлі інших регіонів – там ціни змінилися в межах статистичної похибки на 1-3 коп./л. Водночас в Сумській і Полтавській областях бензини і ДП на копійку подешевшали. У Кіровоградській, Закарпатській та Чернівецькій областях на 1-3 коп./л впала вартість автогазу. Водночас в інших регіонах автогаз навпаки, дорожчав. Середнє зростання цін на нього склало 5 коп./л, дійшовши до 12 грн/ загалом по Україні.

За всіма видами палива діапазон цін зріс. За А-92 – до 19,3% (3,96 грн/л, плюс 15 коп./л), було 18,6%, за А-95 – до 17,6% (3,79 грн/л, плюс 14 коп./л), було 17%, за дизелем – до 16,5% (3,49 грн/л, плюс 14 коп./л), було 15,9%. За автогазом – до 8% (0,93 грн/л, плюс 7 коп./л), було 7,5%.

Ціни на А-92

Реклама

Середня ціна по Україні – 22,03 грн/л (подорожчання на 1 коп./л), найвища – на Луганщині – 24,44 грн/л (подорожчання на 14 коп./л), найнижча – на Сумщині – 20,48 грн/л (здешевлення на 1 коп./л). Луганська область – єдина, де звичайний "другий" коштує дорожче 24 грн/л.

У більшості областей ціни в коридорі 21,80-22,50 грн/л, а в Сумській і Чернігівській ним ще можна заправитися дешевше 21 грн/л.

У Києві бензину А-92 коштує 23,16 грн/л (подорожчання на 9 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 23,09 грн/л (подорожчання на 1 коп./л). Найвища ціна – на Луганщині – 25,27 грн/л (подорожчання на 14 коп./л), найнижча – на Сумщині 21,48 грн/л (не змінилася).

Реклама

Луганська область – єдина, де звичайний "п'ятий" вже коштує дорожче 25 грн/л. Вище 25 грн/л А-95 продають також в Києві, однак на 15 коп./л дешевше, ніж на Луганщині.

У більшості областей ціни перебувають в коридорі 23 – 23,70 грн/л. У двох областях – Чернігівській і Сумській – А-95 коштує нижче 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 24,99 грн/л (плюс 39 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 22,52 грн/л (подорожчання на 2 коп./л). Найвища ціна – на Луганщині – 24,58 грн/л подорожчання на 14 коп./л), найнижча – на Сумщині – 21,09 грн/л (не змінилася).

Реклама

У більшості областей ціна на дизпаливо в межах від 22,30 до 23 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 24,22 грн/л (плюс 15 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні за тиждень досягла 12 грн/л (подорожчання на 5 коп./л). Найвища ціна – на Одещині – 12,45 грн/л (подорожчання на 6 коп./л), найнижча – у Закарпатській області – 11,52 грн/л (здешевлення на 1 коп./л).

Чернігівська область, понад чотири місяці мала статус регіону з найдешевшим автогазом, поступилася позиціями після того як він за тиждень подорожчав відразу на 26 копійок – до 11,79 грн/л. У Львівській (11,98 грн/л), Дніпропетровській (11,90 грн/л) і Луганській областях (11,90 грн/л) ціни за тиждень не змінилися. В інших областях ціна перебуває в коридорі 11,80-12,10 грн/л.

У Києві ціна газу 12,38 грн/л (плюс 12 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що вартість бензину і дизпалива продовжує зростати тому, що ринок поступово повертається на докарантинні показники формування роздрібних цін. Як пояснив Сергій Куюн, протягом літа маржа (націнка) була надзвичайно низькою, тепер вона зростає. Низка роздрібних мереж АЗС за тиждень підняли ціни на бензини і дизельне паливо на 20-50 коп./л.

"Мережа АЗС Shell підвищила ціни на бензин марки А-95 і дизельне паливо на 47 коп./л, до 25,45 грн/л і 24,45 грн/л, відповідно. А-92 подорожчав на 21 коп./л, до 23,69 грн/л. На станціях столичної KLO ціни на бензини були підняті на 30 коп./л: "А-92" – до 22,79 грн/л, А-95 – до 23,79 грн/л. Усі види палива в мережі "Паралель" подорожчали на 50 коп./л. BVS і Motto підвищили ціни в регіонах на 10-20 коп./л, – навів приклади Сергій Куюн. – Структура роздрібних цін (ціна у великому опті + націнка дрібного опту + маржа роздробу) не відповідає тій, яка склалася в останні роки, в роздробі маржа набагато нижча звичайної. Це дає підстави цінам рости, оскільки бізнес має бути прибутковим".

Геннадій Рябцев також говорить, що весь минулий тиждень трейдери продовжували реалізовувати потенціал зростання цін, що сформувався кілька місяців тому і залишився замороженим через великі запаси нафтопродуктів.

"Була небезпека, що гривна продовжить девальвувати і надія, що карантин влітку скасують, попит на паливо злетить. А на ринок якраз приспіло паливо з дешевої нафти, тому оптовики почали його купувати про запас. Вийшло затоварення", – роз'яснив експерт.

Обидва експерти стверджують, що зростання роздрібних цін було б вищим, якби не найбільший український гравець ринку – мережа "Приват". Вона утримує незмінні ціни на АЗС протягом чотирьох місяців, незважаючи на наступне триразове зростання світових цін на нафту (з $ 14 до $ 45/бар). На 28 серпня вартість бензину А-92 в мережі групи становила 20,00 грн/л, А-95 і ДП – 21,00 грн/л. Такі цінники встановлено 29 квітня 2020 р., коли спостерігався мінімум роздрібних цін під впливом обвалення цін на світовому ринку.

На думку експертів, це стало основною причиною низької динаміки роздрібних цін на ринку загалом. За чотири місяці зростання середніх цін склало менше 4% (0,80-0,85 грн/л залежно від виду палива). До того ж преміальні мережі (WOG, ОККО тощо) підвищили ціни в травні-серпні на 1,5 грн/л, а мережі-дискаунтери, наприклад, "БРСМ-Нафта", – на 2 грн/л. Зрештою розрив між цінами на бензин на станціях "Привату" і "преміумів" зріс до рекордних 5,5 грн/л, за ДП – до 4,5 грн/л. Раніше максимум становив 3,6-4,1 грн/л і був зафіксований у першому півріччі 2018 р. В 2019 р різниця взагалі складала – 1,6-2,4 грн/л.

Зріджений газ подорожчав загалом на 5 коп./л, за словами Артема Куюна, завдяки коригуванню в окремих регіональних мережах. Найбільше – на Чернігівщині, а також в Рівненській, Волинській, Тернопільській областях, де закінчилися дешеві запаси. Артем Куюн нагадав, що великі мережі майже дійшли до економічно обґрунтованої на сьогодні ціни – 13 грн/л.

Що може змінитися за тиждень

Експерти кажуть, що на роздрібному ринку нафтопродуктів продовжує поступово реалізовуватися потенціал зростання цін.

"Слабке зростання роздрібних цін і зниження торгових націнок дозволяють прогнозувати швидке зростання оптових і роздрібних цін, – говорить Сергій Куюн – Потенціал зростання цін на паливо залишає мінімум 1 грн/л. Причому, як в опті, так і в роздробі. І це лише завдяки синхронізації з поточними цінами на світовому ринку (нафта по $ 45/бар.). З огляду на те, що фінансові аналітики прогнозують у вересні зниження курсу гривні, це пропорційно відобразиться на ціні палива в роздробі".

Така ж думка у Геннадія Рябцева.

"Триватиме мляве подорожчання, адже попит на паливо з настанням осені зріс. Також підросли котирування цін на нафту. Але коригування регіонами складе за тиждень не більше 10 коп./л", – оцінив ситуацію Геннадій Рябцев.

А скраплений газ не має дорожчати поточного тижня, впевнений Артем Куюн.

"В опті ціна не змінилася, тому жодних передумов для зміни в роздробі й немає", – аргументував експерт.

У 2021 році в Україні збираються ввести тотальний техогляд транспорту. Детальніше дивіться в сюжеті

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти