Ринок мікрокредитів готується до нових правил

27 лютого 2020, 17:09

Актуально

В Україні триває реформа фінансового сектора, яка змінить принципи ліцензування та нагляду за роботою фінансових компаній, а також вплине на інші аспекти їхньої роботи

Гравці ринку небанківських кредитів згодні з тим, що галузь потребує нових підходів регулятора, однак застерігають від застосування дуже жорстких заходів, які можуть негативно вплинути на сферу фінансових послуг. Про це йшла мова на круглому столі, організованому Всеукраїнською асоціацією фінансових компаній (ВАФК), в якому брали участь представники Національного та Світового банків, Нацкомфінпослуг, а також керівники фінансових компаній.

Як відомо, вже вступив в силу закон про спліт, згідно з яким нагляд за фінансовими компаніями перейде від Нацкомфінпослуг до Національного банку. В квітні запрацює новий закон про фінансовий моніторинг, готується до прийняття ще ряд важливих для галузі законопроєктів. Всі вони покликані зробити ринок, який швидко розвивається, більш цивілізованим і прозорим. Фінансові компанії усвідомлюють необхідність змін і вже сьогодні готуються до них. Так, в ході круглого столу було підписано Кодекс професійної етики щодо врегулювання простроченої заборгованості.

"Створюючи цей кодекс, учасники асоціації орієнтувалися на прогресивний європейський досвід. Ми розуміємо важливість галузі мікрокредитування для України сьогодні. У країні, де майже 40% людей виключені з фінансової системи, такий інструмент – іноді єдиний спосіб вийти зі складної життєвої ситуації. При цьому близько 20% позичальників стикаються з труднощами під час погашення кредиту. Мета нашого кодексу – зробити процес врегулювання заборгованості коректним і етичним", – розповіла голова ВАФК Ганна Замазеєва.

Ринок мікрокредитування виконує важливу роль, залучаючи людей, які не мають можливості отримувати послуги банків, до фінансової системи країни. Крім того, 30% кредитів фінансових компаній в Україні пов'язані з малим і середнім бізнесом, який також потребує доступних фінансів. Прагнення учасників ринку зробити його більш прозорим і комфортним для клієнта відповідає ініціативам регулятора, які також спрямовані на захист прав споживачів та стимулювання розвитку фінансового сектора.

"Національний банк активно працює над розробкою нового регулювання, яке, як ми сподіваємося, створить сприятливі умови для розвитку мікрокредитування в Україні. У той же час, ми будемо приділяти достатньо уваги нагляду за ринковою поведінкою, в тому числі для того, щоб права споживачів фінансових послуг були захищені. Тому ми підтримуємо самоорганізацію ринку і його прагнення до сумлінної роботи, яке переросло сьогодні в підписання найбільшими мікрокредитними компаніями Кодексу професійної етики", – зазначив керівник проєктів і програм Департаменту ліцензування НБУ Орест Франчук.

Учасники круглого столу підтримують зміни в регуляторній політиці і відзначають важливість онлайн-кредитування для розвитку економіки країни. CEO moneyveo Альона Андронікова наголосила на значенні МФО в розвитку фінансової екосистеми України: "У розрізі фінансової інклюзії ми повинні не тільки надавати досить широкий спектр зручних і доступних кредитних продуктів, а й забезпечувати фінансову грамотність і управління ризиками. Не новина, що мікрокредитування унікальне за своєю високою інноваційністю. Багато наших бізнес-процесів побудовано на технологіях штучного інтелекту і машинного навчання".

Вона також наголосила на важливості соціальної відповідальності для фінансових компаній.

Генеральний директор ФК Dinero Ілля Веселий у виступі зазначив, що очолювана ним компанія підтримує курс НБУ щодо забезпечення балансу інтересів кредиторів і споживачів: "Вкрай важливо, щоб український ринок МФО був адаптований відповідно до європейської моделі сегментації фінансових установ. Ми за втілення найбільш оптимальних методів дистанційної верифікації для українських фінансових компаній і банків, для яких це питання також важливе. Повинно бути ринкове, не адміністративне, регулювання максимального розміру процентної ставки і прибутковості".

"Якісно нове законодавче регулювання мікрокредитування — це можливість дати клієнтам безпечний сервіс, який відповідає останнім тенденціям, і величезний крок у розвитку економічної екосистеми України. Ініціатива Нацбанку передбачає серйозні трансформації сфери мікрокредитування, які покликані вирівняти гравців ринку в правах і обов'язках, сформувати цивілізовані методи врегулювання простроченої заборгованості та підвищити рівень відповідальності гравців ринку перед клієнтами і регулятором. Fintech забезпечив дуже простий доступ всім верствам населення до кредитування і одночасно зробив це на новому рівні сервісності", — говорить Дмитро Стензя, директор компанії MyCredit.

В цілому представники і регулятора, і фінансових компаній погодилися в тому, що ринок мікрокредитування важливий для економічної екосистеми країни. За минулий рік в Україні укладено близько 10 мільйонів небанківських кредитних договорів. Важливо створити умови для ефективної взаємодії всіх учасників ринку фінансових послуг та Кодекс професійної етики, який сьогодні зосереджений на роботі з заборгованістю, в майбутньому буде розширений і доповнений іншими аспектами взаємовідносин сторін.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти