Зерно і риба в зоні ризику: як військовий стан позначиться на аграріях України

27 листопада 2018, 15:20

У Мінагропроді ретельно проаналізували загрози для АПК країни

Міністерство аграрної політики проаналізувало можливі ризики, які несе для аграрної галузі ескалація конфлікту в Азовському морі і режим воєнного стану, введений в 10 областях України. Про це повідомив в.о. міністра аграрної політики Максим Мартинюк.

Реклама

Ризики продовольчого характеру для внутрішнього ринку, зокрема, для 10 областей з воєнним станом, відсутні, підкреслив Мартинюк.

Він зазначив, що пропозиція основних продуктів харчування значно перевищує прогнозований попит, а більшість областей, в яких введено воєнний стан, є профіцитними.

Проте, Мінагропрод оцінив ряд можливих ризиків для ситуації в агро-промисловому комплексі (АПК):

  • Рибна галузь 

"Азовське море генерує більшу частину улову, це вимагає збереження стабільного і зрозумілого режиму рибальства в його водах. Станом на вчорашній день рибалкам було рекомендовано в якості запобіжного заходу повернутися в порт, ніяких юридичних або фактичних обмежень до них не застосовувалося", – зазначив Мартинюк.

  • Портова перевалка, експорт 
Реклама

"Повторення агресивних дій в Керченській протоці. В зв'язку з напруженою ситуацією в Приазов'ї і непередбачуваними діями РФ, обсяги перевалки через порти Бердянськ і Маріуполь можуть бути вимушено скорочені, а потоки перенаправлені в порти Одеси. В минулому році через порти Азова було експортовано близько 5% від загального експорту зерна ... Великі проблеми від можливої концентрації експортних потоків не очікуються. Період надвисокої місячної інтенсивності експорту в цьому сезоні вже пройшов, місяць тому було б набагато складніше", – підкреслив в.о. голови Мінагропроду.

Він додав, що режим воєнного стану охоплює всі портові області і може позначитися на роботі експортної інфраструктури, але "це тільки припущення, оскільки зараз робота йде безперебійно". Як повідомляли в Мінінфраструктури, в Україні вводять спецрежим роботи залізниці.

В тренді
Купити полуницю авансом. Скільки коштує українська ягода з теплиці та грядки?
  •  Юридичні ризики

Вони, за словами Мартинюка, пов'язані з виконанням зовнішніх контрактів і визначенням "форс-мажору". Юристи сходяться на думці, що застосування форс-мажору в разі воєнного стану є імперативним, але практика залежить від того, як був цей пункт виписаний в конкретному контракті.

"Ніхто із свідомих гравців не буде зловживати, оскільки на кону репутація і компанії, і країни в цілому як надійного постачальника. ... Крім того, навіть статус "форс-мажор" не скасовує контракт, а лише зміщує терміни виконання зобов'язань за ним" , – пояснив Мартинюк.

  • Глобальні цінові ризики

"Власне, не ризик в прямому сенсі, але можливість коливань цін як реакція на ескалацію конфлікту – аспект, який треба врахувати. Ступінь впливу – мінімальний. На вчорашній біржовій сесії коливання ціни на пшеницю були в межах 1%, сьогоднішня сесія буде більш показова, але навряд чи істотно інша", – додав в.о. міністра.

Реклама

Також він вказав, що можливе зростання ціни фрахту і підвищення страхових премій.

Нагадаємо, в Мінекономрозвитку раніше вже заявляли, що воєнний стан не вплине на економічну діяльність в Україні, так як поки не передбачено введення будь-яких обмежень.

Крім того, сайт "Сегодня" розібрався, як посилення російської агресії і воєнний стан вплине на економіку України. Експерти попереджають: паніка представляє для економіки більшу небезпеку, ніж сам воєнний стан. А ось довгострокові наслідки на даний час прогнозувати неможливо. 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти