У НБУ розповіли, наскільки виростуть ціни в Україні

12 липня 2018, 15:04

Нацбанк оновив свої прогнози щодо інфляції з урахуванням нових даних

Національний банк України (НБУ), з огляду на нові дані про темпі зростання цін в Україні та факторів, які на нього впливають, оновив середньостроковий інфляційний прогноз. Про це 12 липня повідомляє прес-служба регулятора. 

Реклама

За даними НБУ, в червні 2018 року було зафіксовано такі показники зростання споживчих цін: 

  • інфляція сповільнилася до 9,9%, опустившись нижче психологічної позначки в порівнянні з червнем 2017 року, склала 0% по відношенню до травня-2018 та 4,4% – до грудня-2017;
  • базова інфляція (та частина інфляції, яка безпосередньо залежить від грошово-кредитної політики і політики валютного курсу) в Україні в червні склала 9% в річному вираженні, 0% – до попереднього місяця, і 3,5% – з початку року.

У НБУ відзначили, що уповільнення інфляції в червні навіть нижче, ніж прогнозував регулятор, було досягнуто завдяки відчутному збільшенню пропозиції продуктів харчування внаслідок більш сприятливих погодних умов і зростання імпорту. 

Крім того, на вартості імпортованих товарів, а також на цінах на товари і послуги зі значною імпортної складової в собівартості сприятливо позначилося зміцнення обмінного курсу гривні, що, зокрема, було обумовлено жорсткою монетарною політикою Національного банку

Втім, все ще високе значення базової інфляції свідчить про збереження значного фундаментального інфляційного тиску, відзначили в НБУ. 

Реклама

"Це – насамперед результат стійкого зростання споживчого попиту, який підтримують високі темпи зростання доходів, які значно перевищують темпи зростання економіки", – підкреслили в Нацбанку. 

На тлі таких показників в Нацбанку ухвалили рішення про перегляд середньострокового прогнозу по інфляції. При цьому регулятор залишив прогноз інфляції на кінець 2018 без змін – інфляція на кінець року очікується на рівні 8,9%. 

"Швидше, ніж прогнозувалося, уповільнення інфляції в травні-червні поточного року буде нівельовано в другому півріччі, адже в кінці року очікується більш істотне, ніж передбачалося раніше, підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, спрямоване на наближення цін на газ на внутрішньому ринку до ціні імпортного паритету ", – заявили в НБУ, нагадавши про одну з ключових вимогу Міжнародного валютного фонду (МВФ), компроміс по якому активно шукають в Кабміні.

Разом з тим, за прогнозом регулятора, на кінець 2019 року інфляція повинна скласти 5,8% і, таким чином, досягти цільового діапазону, який був раніше визначений Нацбанком . В НБУ очікують, що до кінця 2020 року інфляція в річному вимірі сповільниться до 5% – що буде відповідати центральному значенням цільового діапазону (5,0% ± 1 процентний пункт). 

Вплив факторів, які стимулюють зростання цін, посилиться в подальшому, проте жорстка монетарна політика, якої дотримується НБУ, покликана компенсувати ефект цих факторів і забезпечити зниження інфляції і її повернення в межі цільового діапазону в 2019 році, підкреслили в Нацбанку.

Реклама

Серед факторів, які можуть призвести до зростання цін, але на які НБУ може вплинути за допомогою інструментів монетарної політики, в регуляторі назвали:

В тренді
Де вигідніше обміняти долар: курс валют ПриватБанку, Monobank та інших
  • вищий, ніж до цих пір очікувалося, внутрішній попит – в тому числі за рахунок зростання заробітних плат і переказів від трудових мігрантів;
  • спад інтересу інвесторів до українських суверенних зобов'язаннях (єврооблігації та інші ЦБ) внаслідок глобальної тенденції виходу інвесторів з активів країн, що розвиваються;
  • відстрочка отримання фінансування за програмою співпраці з МВФ;
  • інфляційні очікування, які продовжують перевищувати інфляційні цілі Національного банку.

Саме на компенсацію впливу цих факторів і направлено рішення правління НБУ підвищити облікову ставку до 17,5%, підкреслили в Нацбанку. 

"При таких умовах проведення більш жорсткої монетарної політики стане одним з ключових факторів, який забезпечить зниження інфляції відповідно до прогнозної траєкторією і дозволить привести її (інфляцію – Ред.) в межі цільового діапазону в четвертому кварталі 2019 року. Відповідно, Національний банк залишив незмінним прогноз інфляції і на кінець 2019 року – на рівні 5,8%", – резюмували в НБУ.

Згідно з базовим сценарієм прогнозу Мінекономрозвитку, який був схвалений Кабміном 11 липня, інфляція в Україні сповільниться за підсумками 2018 року до 9,9% - з 13,7% минулого року. У 2019 року в міністерстві очікують зростання цін на рівні 7,4%, в 2020 році – 5,6%, а в 2021 році інфляція повинна скласти 5%.

Реклама

Нагадаємо, Нацбанк в кінці жовтня минулого року погіршив прогноз інфляції на 2018 рік з 6% до 7,3%, а в січні цього року – до 8,9%, а Кабінет міністрів – з 7% до 9%. Крім того, НБУ для стримування зростання цін з 2 березня підвищив облікову ставку до 17% з 16%. Разом з тим, 12 липня НБУ обіцяє оприлюднити скоригований прогноз з інфляції в Україні, а детальний макроекономічний прогноз регулятор обіцяє оприлюднити 19 липня. 

При цьому міжнародне рейтингове агентство S & P погіршило прогноз інфляції в Україні на 2018 рік – з 8,7% до 8,9%, але поліпшив на 2019 рік. – з 8% і 7,5%. У Міжнародному валютному фонді (МВФ) також очікують суттєвішого зростання цін. Згідно з підрахунками МВФ, інфляція в Україні в 2018 році складе 11% замість раніше прогнозованих 10%, а в 2019 році вона знизиться до 10%.

Згідно з базовим сценарієм прогнозу Мінекономрозвитку, який був схвалений Кабміном 11 липня, інфляція в Україні сповільниться за підсумками 2018 року до 9,9% - з 13,7% минулого року. У 2019 року в міністерстві очікують зростання цін на рівні 7,4%, в 2020 році – 5,6%, а в 2021 році інфляція повинна скласти 5%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти