Подорожчання бензину триває: чого чекати водіям від цін на АЗС

5 квітня 2019 7:38

Віталій Андронік Віталій Андронік

Ціна на автогаз може ще піднятися на 1,6 грн/л

Їздити на автомобілі тепер дорожче, ніж місяць тому. За березень бензини на АЗС подорожчали ще на 30 коп., автогаз – більш ніж на дві гривні. Більш-менш стабільними залишилися тільки ціни на дизпаливо.

Реклама

Що піднесе квітень водіям, розбирався сайт "Сегодня".

Через що подорожчав бензин в березні

.Вартість пального залежить від цін в сусідніх країнах, звідки Україна закуповує нафтопродукти. Також цінники на стелах АЗС залежать від курсу валют. Тому зростання цін в березні було викликане зовнішнім ринком, каже Сергій Куюн, директор консалтингової групи "А-95". Ціни на бензин подорожчали на кордоні, через це торгова націнка щодо бензинів знизилася і компанії були змушені підняти ціни.

Як змінилися ціни за березень:

  • дизпаливо – мінус 15 коп.;
  • А-92 – +1 коп.;
  • А-95 – +30 коп.;
  • А-95+ – +38 коп.;
  • автогаз – +2,24 грн.

Реклама

 Щодо дизпалива таких процесів не було, націнка трохи скоротилася, але не настільки критично, щоб піднімати ціни, зазначає експерт.

Якщо восени дизель в ціні почав перевищувати бензини, то тепер він повернувся на свою звичайну позицію, говорить Олександр Сіренко, аналітик UPECO. Це також пов'язано з котируваннями на нафтопродукти. З 60 доларів за барель котирування на нафту зросли до 70 дол.

Автогаз продовжить дорожчати

Автогаз в Україні подорожчав з двох причин. По-перше, ресурс подорожчав в країнах, звідки ми імпортуємо автогаз – в Білорусі, Росії. По-друге, навесні на скраплений газ різко підвищується попит.

"Світові котирування на автогаз пішли вгору, українські мережі змушені були відреагувати. Був момент, коли оператори купували ресурс дорожче, ніж продавали – це було наприкінці лютого. Зараз ціна вирівнюється і ціни піднімаються", – пояснює Сіренко.

Всю зиму ринок автогазу був розбалансований. На заправках спостерігався надлишок ресурсу і АЗС опускали ціни через відсутність попиту. Сьогоднішня ціна на автогаз повинна була сформуватися ще в лютому, зазначає Артем Куюн, заступник директора консалтингової групи "А-95".

Фото: А. Іскрицька

Реклама

Скраплений газ користується попитом, поки його ціна не перевищує 50-55% від вартості А-95, зазначають експерти. А сьогодні його ціна становить 44% від вартості бензину. Тобто, автогаз цілком може подорожчати на 1,6 грн і продовжувати користуватися попитом.

"На квітень обсяги автогазу на ринку покривають потребу ринку. Але, можливо, якась напруга в торговельному середовищі спостерігатиметься. Це все підштовхне ціни в опті. Це означає, що десь до 14 гривень є потенціал зростання цін до середини квітня", – говорить експерт.

Чого чекати в квітні

Ціни на АЗС залежатимуть від прибутку, який закладають заправки, зазначає Сіренко. Так, деякі мережі минулого тижня підняли ціни на гривню, а інші не підвищували. Ще один фактор, який впливає на вартість бензину, – курс валют. Через вибори президента України наразі не ясно, чого очікувати.

Зараз причин для підвищення цін немає, вважає Сергій Куюн. У квітні бензин дорожчати не повинен.

"Той потенціал для підвищення цін в районі гривні вже вичерпаний. Основні події розгортаються навколо скрапленого газу. За останній місяць він набрав майже 25% в ціні. Там теж основна причина – подорожчання світових цін, невеликий дефіцит, який мав місце. Зараз ціни близькі до тому, щоб стабілізуватися", – розповів Куюн.

Також немає причин для зміни ціни дизпалива.

Реклама

Фото: А. Іскрицька

У квітні вартість пального залежатиме від двох чинників: валюти і цін на нафтопродукти в сусідніх країнах. Справа в тому, що АЗС купують бензин за валюту, держава нараховує податки на пальне в євро. А прибуток оператори отримують в гривні, і потім знову змінюють його, щоб закупити нову партію бензину, дизпалива або автогазу.

Таким чином, коли національна валюта падає, наступна закупівля нафтопродуктів обходиться АЗС дорожче, через що доводиться піднімати ціни.

В Україні ціни на нафтопродукти – бензин, дизпаливо – залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини експорту палива доводиться на ці три країни. В Україні переробляється не так багато нафти, щоб ці обсяги впливали на ціни. Значний вплив на вартість автомобільного палива надає курс валют. За прогнозами Світового банку, середня ціна на нафту в 2019 і 2020 роках становитиме до 67 доларів за барель. Ціни на пальне в Україні залежатимуть від зовнішнього ринку і курсу долара. Національний банк України прогнозує, що долар 2019-го може коштувати 29,4 грн.

Нагадаємо, раніше телеканал "Україна" підготував сенсаційний репортаж-розслідування "Слідами бензинових цін".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти