Російські кіловати можуть завадити євроінтеграції України – експерти

23 жовтня 2019 23:04

Аналітики звертають увагу на те, що Київ може стати енергетично залежним від Москви

Замість газової голки – петля електропровода. Так українські експерти називають ситуацію, обговорюючи відновлення поставок електроенергії з Росії.

Реклама

Вже майже чотири роки як Україна безпосередньо не купує російського блакитного палива. Однак зараз, як твердять аналітики, Україну "підсаджують" на дешеву російську електроенергію, імпорт якої три тижні тому відновили в Україні.

Журналісти "Сьогодні" з'ясували, що кіловати з Росії можуть не тільки знищити вітчизняну енергетику, але і пошкодити подальшу інтеграцію України в Євросоюз.

Власні кореспонденти "Сьогодні" в Бельгії зустрілися з мешканкою цієї країни Оленою Єфименко. Раніше вона була мешканкою Дніпра. У Бельгії проживає вже 19 років. Чи не перше, що її вразило після переїзду – світло в Європі є завжди, аварії – рідкість, про скачки напруги, через які горить техніка, не йдеться. Постачальника електроенергії люди вибирають так само легко, як і мобільного оператора – того, який вигідніший.

"Сьогоднішній постачальник більш вигідну пропозицію дає, дешевшу. Скажімо, у нас подвійний тариф, вночі платимо дешевше. Ми перемо тільки вночі, після 22-ї години, і в суботу-неділю у нас цілий день – один тариф", – говорить мешканка Бельгії Олена Єфименко.

Подібні зручності повинні отримати й ті, хто живе в Україні. І сприяти цьому, за словами фахівців, має повне об'єднання нашої енергомережі з європейською, заплановане на 2023 рік. Це -обов'язкова умова євроінтеграції. Поки з ЄС з'єднаний тільки Бурштинський енергоострів, звідки електрика йде тільки в частину Західної України. Коли ж настане об'єднання, в Україну прийдуть іноземні енергокомпанії, які через конкуренцію будуть "підштовхувати" вітчизняні компанії краще працювати.

"Споживачі зможуть отримати більш якісну і дешевшу електроенергію, а виробники зможуть продавати свою електричну енергію не тільки в Україні, але і в Європі", – говорить президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець.

Реклама

До цього терміну Україна повинна відключитися від енергосистеми пострадянських країн. Але поки на це немає ані натяку, кажуть аналітики. Навпаки, за словами експертів, завдяки поправці до законопроекту, яку фахівці вже назвали "поправкою Геруса", Україна три тижні тому відновила імпорт електроенергії з Росії.

"Те, що зробив голова комітету з енергетики пан Герус – він підсунув свиню своїй же команді, він відкрив імпорт електроенергії з Росії та Білорусії і ввів далі в оману президента, а той підписав відповідні зміни", – заявляє президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець.

Закон змінили в інтересах конкретної людини, стверджують експерти.

"Ми, звичайно, бачимо, чиї інтереси ... Ми бачимо – саме компанії пана Коломойського, вони ж і почали закуповувати цю дешеву електроенергію з Російської Федерації", – говорить народний депутат України Іванна Клімпуш-Цинцадзе (фракція партії "Європейська солідарність").

Новими поправками Андрій Герус хоче замаскувати імпорт російської енергії під нібито білоруську, пояснюють фахівці. І задаються питанням – хто ж повірить, що в Україну будуть поставляти білоруські кіловати? Адже в самій Республіці, мовляв, – дефіцит електроенергії. Тому, твердять експерти, Київ ризикує: Кремль спочатку запропонує світло дешевше, а далі – затягне електричну петлю.

"Для Росії енергоресурси – це завжди політика. Вони, звичайно, зараз запропонують дешевше, щоб у нас закривалися ТЕС, закривалися шахти, впало виробництво на атомних електростанціях і потім, коли ми своє виробництво зведемо вниз, вони запросто" викотять "ціну вище або просто нас відключать", – пояснює політолог Кирило Сазонов.

В Європейському енергосоюзі те, що відбувається, вважають неприпустимим, і закликають відкликати поправки, оскільки вони порушують угоду про асоціацію з ЄС, ставлять хрест на цивілізованій енергетичній інтеграції, а ще – суперечать принципам європейського права.

"Ми з колегами розробили законопроект, він дуже короткий. Він передбачає, що ми можемо торгувати електроенергією тільки з країнами-учасницями Енергетичного співтовариства, це перш за все Євросоюз", – пояснює народний депутат України Іванна Клімпуш-Цинцадзе (фракція партії "Європейська солідарність") .

Тільки так можливо повне об'єднання енергомережі України і ЄС, переконані аналітики. Завдяки цьому об'єднанню країна отримає можливість більше продавати власної енергії за кордон, більше заробляти на транзиті імпортних кіловат і зможе залучити багатомільярдні інвестиції з Європи на модернізацію власної енергомережі, яка зносилася більш ніж на 80%.

Реклама

Про те, які наслідки може мати відновлення імпорту електроенергії з Росії, дізнавайтеся з сюжету новин "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти