Росія намагається злізти з "нафтової голки"

26 березня 2016, 08:33

У РФ шукають точки зростання бюджетних доходів, крім сировинного експорту

Доходи бюджету Росії від продажу нафти і газу танули весь минулий рік слідом за нафтою. Скорочення бюджетних витрат, судячи з усього, триватиме і в 2016-му. Багатьом експортерам не допомогла наростити валютну виручку навіть девальвація рубля. Тому в РФ шукають статті ескпорта несировинних продукції, на яку в світі зберігається стабільний попит.

Виручка від експорту російської продукції, включаючи поставки нафти і газу, знизилася в минулому році майже на третину, до $ 343 мільярдів, випливає з матеріалів Російського експортного центру (РЕЦ) і ФТС. Заробітки експортерів продукції, від якої, як і раніше залежить формування російського бюджету впали на тлі пікіруючих цін. Аналогічна ситуація з продуктами нафтопереробки (бензину, дизпалива, гасу та інших): фізичні обсяги поставок збільшилися на 4%, а виручка впала на 42%, склавши $ 67,4 мільярда.

Найбільшими імпортерами російської несировинних продукції є Нідерланди (поставляються біржові товари – нафтопродукти, нікель, алюміній, мідь), Китай, Казахстан, Туреччина і США. Російські компанії продали в ці країни в минулому році продукції на $ 23,2 мільярда. У десятку входять Італія, Німеччина, Білорусь, Литва та Україна.

Експортери несировинних товарів, включаючи нафтопродукти, металургійну та машинобудівну продукцію, автомобілі, пшеницю, добрива, недорахувалися за рік $ 69 мільярдів – доходи впали до $ 187 мільярдів
.

Реклама

Незолотий мільярд

molten-687088_960_720_01

Фото: pixabay.com

На експорті не менше $ 24 мільярдів заробили в минулому році російські металурги. Чорні металурги позбулися значної частини валютної виручки на продажах сталевих напівфабрикатів, листової сталі і чавуну. Те ж саме на ринку кольорових металів: нікелю, мідного дроту і феросплавів. Начальник аналітичного відділу інвесткомпанії ТКС Partners Андрій Трительников пояснив, що ціни на чавун і нікель за рік знизилися приблизно на третину. При цьому фізичні поставки чавуну досягли 7-річного максимуму (5,34 мільйона тонн), а нікелю скоротилися всього на 5%, до 226,4 тисячі тонн.

Реклама

Виняток-заводиз випускуалюмініюірафінованоїміді,які заробилинаекспорті$6,1мільярда(+17%до 2014 року)і$3,1мільярда(+60%).Наростити експорталюмініюна22%,до3,48мільйонатонн,допомогладевальваціярубля,що зробиламеталзРосіїбільшпривабливимза вартістюв порівняннізаналогічними показниками продукціїзіншихкраїн.Увипадку зрафінованоюміддюмовайде про експортміднихкатодів,наяківсерпні2014року урядРосіїобнуливекспортне мито.

Аленайбільшене пощастилозолотовидобувачам:в 2015році виручкавідекспортунеобробленогозолотавпаланаполовину,до$1,5мільярда,свідчатьданіРЕЦ.Хазановвважаєцезакономірним:ціниназолотострімкопішливниз,впавшидо груднядо$1062заунцію.Зниженняпоставокзолота,найбільшимімпортеромякоговиступаєШвейцарія,вінпояснюєскороченнямзакупівельшвейцарськимибанками.Стабільнимизалишилисяекспортніпоставкидобрив,на чомувітчизнянівиробникизаробили$8,9мільярда.

Суперкомп'ютери

Більшніж70%зростаннязаминулийрікпродемонструвалаРосіяприпоставках"частинобчислювальнихмашин",продавшиїхна$1,1мільярд.ЦяпродукціяпішлавосновномувНімеччину(98%),трохивідправиливІндію,Алжир,МалайзіюіКитай.

ПрирістекспортувНімеччину"частинобчислювальнихмашин"(71%)обумовленийвтомучисліпоставкамисуперкомп'ютерівкомпанії"Тплатформи"на469мільйонів доларів,пояснивдиректорзі стратегічного розвиткуРЕЦМихайлоСніг.Провідний аналітикРАЕККаренКазарянвважає,щоуросійськоївисокотехнологічноїпродукціїприадекватнійдержавній підтримціхорошішансинаміжнародномуринку.

Реклама

Здрастуй,зброя!

3995311

Фото: ТАСС

АлжиріВ'єтнам-традиційніринкидляросійської"оборонки".До В'єтнаму,зокрема,влютомуприбувп'ятийза рахункомпідводний човенпроекту636.УПеруРосіяпоставляєвертольоти:на початкуцьогорокутудидоставилиостанніМі-171за контрактом2013 року напівмільярдадоларів.

За данимиРЕЦ,поставкиросійськоїпродукціїдо Іракув2012-2015рокахзросталина80%щорічно.У 2015 роціекспортеризаробилатам$1,8мільярда.Зброяприноситьзначну частинунесировиннихекспортнихдоходівприпоставкахдо ЄгиптуіІндію.ДжереловОПКпояснив,щомовайдевпершучергупро авіаціюіназемнийтранспорт.

Реклама

Автопригальмувалинакордоні

ЗгідноРЕЦ,експортлегковихавтомобілівзаминулийріквпавбільше,ніжначверть.У2015-муросійськізаводизмоглипродатизакордонпродукціїна$1,1мільярд-на25,7%нижче,ніжв2014-му.РосійськіавтопоставляютьсявосновномувКазахстан,наякийприпадає більше половинивсьогоекспорту.МашинитакожкупуютьвБілорусі(п'ятачастинаекспортнихпоставок),Китаї(7%),НімеччинітаТуреччині(4%і3%).

Аналітик"ВТБКапіталу"ВолодимирБеспаловпояснюєневдачіросійськогоавтопромунасампередситуацієювКазахстані,девлітку2015рокудевальвувалитенге.Реалізаціяавтомобіліввційкраїні,за данимиАсоціаціїказахстанськогоавтобізнесу,просілавідразуна40%.

РосійськіавтопоставляютьсявосновномувКазахстан

Продажі"АвтоВАЗу"вСНДвпалина58%,до19,5тисячімашин,експорт"GM-АвтоВАЗ"(випускаєChevrolet NIVA)скоротивсяна40%,до2,4тисячімашин,повідомлявна початкуроку"Комерсант"з посиланнямнаджерела.Забуксувалинакордоні,за данимивидання,УАЗи-експортніпродажі впалина24%,до4,8тисячімашин.

Проблемизпостачаннямросійськихмашинзакордонвиниклищевпозаминуломуроці,коливітчизнянізаводифактичнопозбулисяодногозключовихекспортнихринків-України.Крімцього,вкінці 2014-гонатлірізкогознеціненнярублягромадяниКазахстануіБілорусікинулисявРосіюзановимиавто,тимсамимвзначній мірізадовольнившинаявнийпопит.

ГрупаГАЗданіщодо експорту нерозкриває,експорт"КамАЗів"впаввминуломуроціна4%,до 5,8тисяч вантажівок,а"Урал"навіть домігся15%зростанняпродажівназовнішніринки(2,3тисячімашин).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти