Росія готується розпечатати Резервний фонд

Кошти фонду витрачаються на поповнення дефіциту бюджету

Мінфін Росії приступить до витрат Резервного фонду вже в першому півріччі цього року, повідомив директор департаменту довгострокового стратегічного планування міністерства Володимир Количев. Графік витрачання коштів фонду буде залежати від наявності ліквідності на рахунку Федерального казначейства, пояснив він.

Станом на 1 квітня обсяг Резервного фонду РФ склав 3,4 трлн рублів (більше 50 млрд доларів). Протягом березня він зменшився на 326,14 мільярдів рублів або на 8,7%. У доларах розмір Резервного фонду за березень навіть збільшився – на 700 млн доларів. Це відбувається за рахунок коливань валютних курсів (традиційно Резервний фонд вважається в доларах). За лютий-березень курс долара США знизився з 76 до 66 рублів, що цілком відповідає динаміці зменшення Резервного фонду.

Реклама

Крім того, якщо євро посилюється, то обсяг фонду в доларах зростає, і навпаки. Те ж стосується рублевого еквівалента – якщо курс рубля знижується, то в перерахунку на нього Резервний фонд зростає. Поповнення фонду зараз не відбувається, за винятком доходів від розміщення частини його коштів в держоблігації ряду країн, але прибутковість по таких інструментів зазвичай мінімальна.

При цьому кошти Резервного фонду активно витрачаються на поповнення дефіциту бюджету. У грудні минулого року на ці цілі було направлено 4,52 млрд доларів, 4,14 млрд євро і 0,67 млрд фунтів стерлінгів, які були реалізовані за 710,67 мільярдів рублів.

За даними Мінфіну Росії, за 2015 рік фонд зменшився в рублях на 26,5%, а в доларах – на 43,2%.

Реклама

Раніше колишній глава Мінфіну РФ Олексій Кудрін говорив, що якби не Резервний фонд, то російському уряду довелося б зменшити зарплати і пенсії на 30%.

Експерти вважають, що все буде залежати від декількох факторів – політичних, макроекономічних, а також від динаміки нафтових цін.

"Нинішні рішення по бюджету не остаточні – після осінніх виборів до Держдуми витрати, в тому числі, соціальні, можуть бути переглянуті. У цьому випадку, якщо ціни на нафту збережуться на поточних рівнях, доходи бюджету можуть виявитися вищими, ніж очікувалося, і необхідність витрат з Резервного фонду зменшиться", – вважає головний економіст ФГ БКС Володимир Тихомиров.

Реклама

Якщо ж все залишиться в нинішньому стані – витрати не скоротяться, і нафта буде коштувати близько 40 доларів за барель, то Резервного фонду вистачить на 2017-й і більшу частину 2018 року, а потім він весь буде вичерпаний, додав експерт.

"Загальний обсяг фондів порядку 8,5-9 трлн рублів, при нафти в 50 доларів за барель бюджетний дефіцит складе 2,4 млрд рублів. Тоді фонду дійсно вистачить на 3-4 роки. Якщо ж нафта коштуватиме 40 доларів за барель, дефіцит досягне 5 трлн рублів, і фондів вистачить на два роки", – міркує завкафедрою фінансового менджмента РЕУ ім. Г. В. Плеханова Костянтин Ордів.

Але у держави є й інші витрати – скажімо, потрібні кошти на підтримку банківської системи, адже грошей в АСВ вже практично не залишилося. У вкрай складному фінансовому становищі знаходиться ряд стратегічних підприємств, а також приватний бізнес, якому не під силу кредити під 30% річних. Якщо допомагати їм усім з коштів фондів, то вони можуть бути "обнулені" за рік-два, резюмує експерт.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти