Аудит держави. Пояснюємо, що це таке і навіщо потрібно

6 листопада 2020 18:35

Олександра Романюк Олександра Романюк

У Кабміні порахували, скільки втратила Україна за роки незалежності, і назвали соціальні орієнтири на 2030 рік

Кабінет Міністрів України презентував результати "Національного економічного аудиту держави". Він показав, що за 30 років незалежності країна не реалізувала свій потенціал на суму 1 трильйон доларів.

Реклама

Виступаючи на презентації, президент Володимир Зеленський заявив, що вперше в історії незалежної держави було проведено "комплексний аналіз стану України".

"Аудит держави – це шлях для правильних відповідей на всі ці важливі питання", – пояснив президент мету аудиту.

Надолужити згаяне планується протягом наступних 10 років.

Що таке "аудит держави"

Вперше це словосполучення прозвучало в минулому році в передвиборчій програмі партії "Слуга народу". Правда, тоді подробиці особливо не розкривали.

Говорилося про ревізію справ у різних сферах життя, яку планували провести за перші 100 днів при владі. А як приклад такої ревізії наводили перепис населення, який тоді ще тільки збиралися провести.

Реклама

З презентації стало ясніше, що перевіряли:

  • 2103 ревізії фінансово-господарської діяльності;
  • 223 перевірки закупівель;
  • 16 010 моніторингів закупівель;
  • 617 державних фінансових аудитів.

Під час перевірок виявлено порушень на 625 млрд грн.

Але це тільки частина втрачених можливостей. Робота замість 100 днів зайняла рівно рік – з вересня 2019-го по вересень 2020 року.

В ході аудиту робоча група, в яку входили представники всіх гілок влади, експерти та представники бізнесу, підрахувала, що за 30 років Україна не реалізувала можливості й недоотримала в цілому 1 трильйон доларів.

"Один трильйон втратили всі громадяни нашої країни, втратили через постійну зміну векторів, незавершені реформи, відсутність економічної стратегії, корупцію, неефективне управління", – пояснив Денис Шмигаль.

Який вигляд це має на прикладі

Найбільше втрачених можливостей (у грошовому виразі) пов'язано з розробкою, видобутком і використанням корисних копалин. За підрахунками робочої групи, за цим напрямком Україна за 30 років недоотримала 409 млрд доларів.

Реклама

На сьогодні в країні є понад 12 тис. розвіданих родовищ корисних копалин – нафти, газу, руд, дорогоцінних металів тощо. Але розробляється тільки третина з них – 4632 ділянки.

Однак обліковували не вартість корисних копалин, що не продані за кордон, а те, скільки могла б отримати Україна, якби розвивала власні виробництва з доданою вартістю.

"Збільшити розробку корисних копалин – це не означає збільшити їх вивезення за кордон як сировини. Це означає створити основу для високотехнологічної продукції з доданою вартістю", – підкреслив прем'єр.

Цей потенціал планується реалізувати до 2030 року.

Що не реалізували і на які суми

Якщо взяти галузі економіки, то ось в яких із них і на які суми не був реалізований потенціал:

  • 409 млрд доларів – використання корисних копалин;
  • 407 млрд доларів – міжнародна торгівля та транзит (відсутність підтримки експорту і торгової дипломатії);
  • 85 млрд доларів – земля (за роки відсутності вільного ринку землі в державі "зникло" понад 5 млн га, вартість землі занижена в 5 разів порівняно з європейськими країнами);
  • 63 млрд доларів – інвестиційний потенціал (недоотримані іноземні інвестиції);
  • 40 млрд доларів – ліси (розвиток власного меблевого виробництва замість продажу сировини);
  • 12 млрд доларів – водні ресурси (розвиток гідроенергетики, рибного господарства, зрошення).
Реклама

Цей перелік далеко не повний. Є ще технологічний потенціал, географічний тощо.

До чого приведе "робота над помилками"

За розрахунками уряду, якщо вдасться реалізувати наявний потенціал, Україна надолужить згаяне протягом наступних 10 років.

Для цього розроблено 30 векторів розвитку, 30 пріоритетних проєктів. На підставі аудиту держави і векторів розвитку Кабмін тепер розробляє "Національну економічну стратегію до 2030 року".

Деякі кількісні орієнтири на 2030 рік:

Нагадаємо, раніше результати "аудиту держави" анонсував президент Володимир Зеленський. За його словами, під час аудиту фахівці "з'ясовували, що не так працювало в економіці роками і як це можна вирішити".

Тоді ж – під час щорічного послання до Верховної Ради – глава держави заявив, що в країні має бути розроблена повноцінна стратегія розвитку до 2030 року.

Відео: president.gov.ua

Спочатку планувалося, що команда Зеленського проведе "Аудит держави" ще в перші 100 днів роботи.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти