Найдивніші індекси: як обчислюють інфляцію по хачапурі, а глибину кризи – по помаді і трупах

8 травня 2016, 08:31

Ірина Крикуненко

Співвідношення зарплат і цін аналізують за допомогою пива і підрахунку перших побачень

Історія індексу про найнещасніші нації бере свій початок в 1980 році, коли американський економіст і радник 36-го президента США Ліндона Джонсона, Артур Оукен, запропонував визначати жителів найнещасніших країн, підсумовуючи рівень безробіття і показник рівня інфляції. Тоді він називав це "індекс дискомфорту", а вже в 2015-му естафету перехопило фінансове інформагентство Bloomberg і під егідою "індекс нещастя" склало рейтинг з 63 країн. Найбільш нещасливими в 2015-му виявилися жителі Венесуели. На другому місці влаштувалася Україна, замкнули п'ятірку ПАР, Греція і Аргентина. Росія зайняла 7-й рядок.

Зате на 2016-й рік прогноз для України трохи поліпшили – нам пророкують п'яту позицію. Венесуела, за прикидками, все так же залишиться в лідерах, за нею – Аргентина, ПАР і Греція. А в кінці рейтингу розташувалися щасливі Таїланд, Сінгапур і Швейцарія
.

Реклама

-2

ПРОКРИЗУ ПОВІДОМЛЯТЬПОМАДАІТРУПИ

ВАмериціцілийрядкомпанійзв'язалирезультатисвоєїпрофдіяльностізперіодамиекономічногоспадувкраїні.Такз'явилися"індекспомади","індексчоловічихтрусів","індекспершихпобачень"і"індекснезатребуванихтіл".

Приміром,за даниминайбільшогоамериканськогосайтузнайомств,вкритичнідлякраїнимоментилюдипочинаютьактивношукатисобіпару:післятерактів 11 вересня 2001року івперіодкризи,що грянулав2008 році,компаніяфіксуваланайбільшісплескиактивностікористувачівнаресурсі.

Реклама

Іншідослідникинаполягаютьнатому,щоекономічнігойдалкидужеточноможнавідстежитиза кількістю...тіл,якіродичіне забираютьзморгу.Оскількивтакомувипадкупохорони беренасебедержава,в2009-му(врозпалкризи)витратина держпохоронивСШАзарікзрослибільшніжвдварази.

Кріміншого,кризувкраїніможнавідстежуватипопредставницямпрекрасної статі,асаме-за кількістюпроданих їмпомад. Такийіндексзапропонувалаодназнайбільшихкосметичнихкорпорацій:за словамиїханалітиків,вперіодкризи 2008-гообсягпродажівфірмовихпомадістотнозріс,на відмінувідодягуіаксесуарів.

ЯК ЗАРОБИТИ СОБІ НА ПИВО

Щеодиннезвичайнийіндекс,"пивний",розробивв2014-муміжнароднийсайтQuartz.Експертизапропонувалианалізуватиспіввідношеннязарплатіцінвкраїніза допомогоюзвичайноїпінтипива-напою,якийєвкожній країнісвіту.

beer-1286691_960_720

Реклама

Показниквизначаєкількістьгодин,якіпотрібновідпрацюватиспівробітникузмінімальнимокладом,щобдозволитисобіпівлітровукружкупінногонапоювбарі чи ресторані.Дляцьогомінімальназарплатавтій чи іншійкраїніперераховуєтьсяу часовому еквіваленті(заосновуберуть40-годинний робочийтиждень,тобто8-годинний робочийдень).Далівартістьпиваділитьсяназарплату.РозрахункиробилисянаосновівартостіспоживчихтоварівNumbeoта інформаціїМіжнародноїорганізаціїпраціпомінімальним зарплатам.

З91країнинайдорожчепивообходилосяжителямГрузії(майже15годинроботи)іБангладешу(13годин24хвилини).АосьзакрилирейтингПуерто-Ріко(12хвилин),атакожАвстраліяіЛюксембург(18хвилин).Українатодізайняла46місце,оскількизапінтупиваукраїнцямтребабулопрацювати1 годину і12хвилин.

Сьогодніжкружкапінногоукраїнцюобійдетьсяв2 години і40хвилиннаполегливоїпраці(примінімалців1450 грнісереднійвартостівітчизняного кухля пива25грн).

ЗБІРНИЙ ІНДИКАТОР ЦІН

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер

Українціне відстаютьвідзарубіжнихколег:крімзнаменитого"індексуборщу"напередодніВеликодняМінекономрозвиткувивелосвій"індекспаски".Засловамианалітиківвідомства,в 2016-мприготуваннякласичногопаскивагоюв500-600граміввдомашніхумовахобійшлосяукраїнцевів22,04грн,щона33,9%дорожче,ніжріктому.

Реклама

Всьому виною – подорожчання родзинок (30% від загальної вартості ласощі) і сухих дріжджів (упаковка в 11 грамів подорожчала на 181,6% в порівнянні з 2015-м). А от борошно і яйця – єдині продукти з пасхального рецепту, які подешевшали в порівнянні з минулим роком. І хоча у відомстві підкреслюють, що індекс поки що не є офіційним макроекономічним показником, за ним все ж можна визначити приблизну динаміку споживчих цін на соціальні товари, з яких якраз і роблять святкову паску: яйця, цукор, молоко, борошно, сіль, масло вершкове і соняшникове.

ІНВЕСТИЦІЇ В ПРЕКРАСНЕ

Востанніпаруроківтемпературунаринкуальтернативнихінвестиційвимірюютьза допомогоюпредметівмистецтва.Адженідлякого несекрет,щосамекартини,антикваріатіскульптуриєоднимизнайнадійнішихвкладеньфінансів.У2011-муцьогоз'явилосяцілкомпереконливепідтвердження:тодіприбутковістьподібнихінвестиціймайжевтриразиперевищилавкладеннявакціїтаоблігаціїнафондовомуринку(7,8%проти2,7%).Подібнихіндексівіснуєдекілька:ARTIMX,Mei Moses All Art Index,Art Price Index...

theatre-955148_960_720

Восновірозрахункуіндексіввикористовуютьрізнідані:російськийARTIMXвраховуєкількістьпроданихлотівнабільшніж17тис.аукціонах,аміжнароднийMei Moses All Art Indexвідстежуєвартістьпроданихлотів,з огляду налишеті,щоперепродуютьсянаринку.

ПИТАННЯ МЕБЛІВ

Ще один незвичайний індикатор – "Індекс меблів" родом з Росії. Автори дослідження пропонують вивчати умови ведення бізнесу в тій чи іншій країні за ціною на певний набір меблів торгової марки IKEA, чиї магазини представлені по всьому світу. Основна ідея індексу в тому, що, як відомо, найбільший меблевий гігант не підганяє ціни під купівельну спроможність жителів країни, а виставляє цінники в залежності від витрат на ведення бізнесу (податки, дозволи та ін.). Таким чином російські дослідники склали набір з семи предметів (ніж, каструля, крісло, журнальний стіл, форма для випічки, лампа і набір склянок) і порівняли його вартість в 28 країнах.

Оскількидослідженняпроводитьсяразна два роки,тов2014-мунайдорожчінаборибуливІсландії($216,5),Ізраїлі($224,8)іВеликобританії($150,1).Анайдешевші-вСША($103,7),Чехії($113,5)іПольщі($116,2).Українапокиврейтингуне представлена,оскількиофіційнийпредставниктакіне змігзайтинаукраїнськийринокчерез конфліктзвладою.

ІНФЛЯЦІЯ ПО ХАЧАПУРІ

АосьвГрузіївжебагатороківекспертивідстежуютьрівеньінфляціїза допомогоюсвоготрадиційноголасощі-хачапурі.Справавтому,щодляйогоприготуванняпотрібнінайпростішіпродукти,яківходятьвбудь-якуспоживчукорзину:молоко,борошно,яйця,сир.Сьогодніавторидослідження,Міжнароднашколаекономіки(ISET),вважають"індексхачапурі"вТбілісі,Телаві,Кутаїсіта Батумі.Вкошикіндексукрімпродуктіввходятьцінинаелектроенергіюіприроднийгаз,якінеобхіднідляйогоприготування.

Так, згідно з останніми дослідженнями, в квітні 2016 року середня вартість приготування одного стандартного імеретинського хачапурі склала 3,16 ларі (36 грн), що на 3,2% нижче, ніж в березні 2016- го. За словами експертів, зниження "індексу хачапурі" пов'язане з тим, що на ринок надійшло багато сиру. Так, в порівнянні з минулим місяцем в Телаві індекс знизився на 6,9%, в Батумі – на 6,6%, а в Тбілісі – на 4,1%. Дивно, але тільки в Кутаїсі індекс виріс на 4,9%. Автори дослідження пояснюють це тим, що жителі Кутаїсі більш строго дотримувалися Великого посту і після Великодня почали масово скуповувати яйця і молоко, що призвело до зростання цін. В цілому ціна хачапурі 2016 на 6,9% вище, ніж в квітні 2015 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти