Вирішує відразу три завдання Путіна: чому "Північний потік – 2" такий важливий для РФ і небезпечний для України

"Сьогодні" розбиралися в завданнях, які Росія ставить перед "Північним потоком – 2", – чому цей газогін є таким небезпечним для України
Навіщо Путіну "Північний потік-2" - відповіді експертів
Навіщо Путіну "Північний потік-2" - відповіді експертів / Фото: Колаж: Сьогодні

Російський газопровід "Північний потік – 2" наблизився до запуску максимально за всю свою історію.

Посол РФ у Великій Британії Андрій Келін раніше заявляв, що Росія вже готова постачати по трубопроводу газ і чекає лише остаточного дозволу від німецького регулятора.

Реклама

За словами інших російських високопосадовців, зокрема віцепрем’єра Олександра Новака, запуск "Північного потоку – 2" допоможе розв’язати питання газової кризи у ЄС.

Водночас все більше країн скоса дивляться на "Газпром" і звинувачують його у зменшенні постачання природного газу на вільний ринок, щоб якнайшвидше запустити газогін у роботу.

"Сьогодні" з експертами розбирались, чому Росії так потрібен цей трубопровід і яку роль у цій геополітичній грі відведено Україні.

Реклама

Одним пострілом – усіх зайців

За словами політолога Олега Саакяна, запуск "Північного потоку – 2" вирішить одразу три питання для Путіна.

По-перше, трубопровід, коли стане до ладу, у сукупності з "Турецьким" і першим "Північним потоком" робить Росію повністю незалежною від транзиту газу через Україну.

"Відповідно, це розв’язує їй руки на українському напрямку як у військовому, так і в геополітичному та геоекономічному аспекті", – каже політолог.

Друге завдання, яке Путін хоче розв’язати за допомогою цього газопроводу, – це забезпечення ще більшої інтеграції з фінансово-промисловими групами Німеччини. А як наслідок – зв'язок із політичними елітами та посилення впливів на німецьку політику. Олег Саакян зазначає, що це збільшує можливості корумпування європейської еліти.

Реклама

Ну, і по третє, це посилення своєї енергетичної присутності в Європі в період трансформації та переходу на альтернативні джерела енергії.

"Таким чином Російська Федерація вирішує для себе питання збільшення обсягів постачання газу на європейський ринок в період трансформації. У цей період, за прогнозами багатьох експертів, буде нарощуватися споживання газу", – зазначає експерт.

Не варто забувати, що значна частина російського бюджету – це гроші від продажу енергоносіїв, тож активний продаж та конкуренція на газовому ринку допоможе зібрати більше "нафтодоларів".

Не лише "Північний потік – 2"

Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначає, що "Північний потік – 2" – це лише частина великого геополітичного плану РФ, який націлений на позбавлення України транзиту.

За словами експерта, цей процес почався не тепер і навіть не у 2000-х роках, а ще у 90-х роках минулого сторіччя.

"Північний потік – 2" не можна розглядати окремо від інших ниток газогонів, які були побудовані в обхід України. Проблема нашої країни в тому, що у нас повністю відсутнє стратегічне бачення ситуації. Ми за деревами не побачили лісу", – каже Олексій Кущ.

На його думку, українська влада занадто наближено дивиться на цю проблему і не може осягнути всієї масштабності ситуації.

Експерт зазначає, що створення газопроводів в обхід України почалося із запуску в кінці 90-х проєкту Ямал – Європа. Цей перший обхідний транснаціональний магістральний газопровід, що проходить через Білорусь, забрав у нашої країни кілька десятків мільярдів кубів транзитного газу і, відповідно, мільярди доларів, які пішли в білоруський і польський бюджети.

Ще один проєкт з російського плану було реалізовано зовсім недавно, і увагу на нього звернули занадто пізно. Йдеться про контракт Угорщини з російським "Газпромом" на постачання природного газу газогоном "Турецький потік", який пролягає по території Сербії та Австрії і позбавляє Україну частини транзиту.

"Вся риторика була спрямована на те, щоб зупинити "Північний потік – 2", але чому була тиша навколо "Турецького потоку", який будувався приблизно у той же час? Тобто ось ця однобокість і відіграла остаточну роль у ставленні європейських країн до нас".

Отже, оцінювати важливість "Північного потоку – 2" окремо від інших трубопроводів, які обходять Україну з різних боків – неправильно.

Він лише доповнює цілісну систему з кількох потоків, які спрямовані на повне позбавлення України транзиту.

Коли можуть запустити "Північний потік – 2"

Однак навіть готовий трубопровід не можна експлуатувати просто тепер, адже йому потрібно пройти сертифікацію.

Проєкт має повністю відповідати вимогам Третього енергопакету – документу, який регулює енергетичні відносини у ЄС.

Для цього може знадобитися від чотирьох місяців до пів року, кажуть експерти. Однак лишилась ще одна зачіпка, яка гальмує процес.

18 жовтня "Нафтогаз України" також подав заявку на участь у процесі сертифікації російського газогону з метою довести його небезпечність і не дати запустити в роботу.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Далі по темі

Всі новини
Показати ще
Реклама
Тарифи на газ
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Бізнес News
Money-лайфхакер
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

27.29

Російський рубль (₽)

0.3703

Євро (€)

30.94

ТОП бізнес
Золота жила для підприємців
Чернігів
Харків
Дніпро
Львів
Чорноморськ
1/2
Чому не Київ?
Опитування

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
Опитування
Опитування
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
30,79
30,69
29,79
19,57
30,98
29,85
28,75
19,26
31,45
30,95
30,00
18,32
31,50
31,00
30,00
18,33
33,79
30,79
30,17
19,00
33,88
30,87
30,27
18,97
33,99
30,87
30,27
19,64
33,99
30,87
30,27
19,64
34,59
30,00
28,29
18,98
36,97
30,87
33,97
19,97

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти