Ремонт будинку за державний рахунок: як зменшити витрати на комуналку

29 лютого 2020, 10:00

Актуально

Мешканцям багатоповерхівок стане простіше отримати гроші від Фонду енергоефективності. Почати потрібно буде з енергоаудиту

Мінрегіон і європейські донори погодили нові зміни в діяльності Фонду енергоефективності. Це підвищить доступність для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків програми фінансування заходів з термомодернізації будівель "Енергодім".

Реклама

Як зазначив віцепрем'єр Денис Шмигаль, щоб додати акселерації Фонду енергоефективності, необхідно глобально подолати два бар'єри – питання недовіри ОСББ і питання незручності та складності процедур.

"Там, де в законодавстві прописані механізми контролю на рівні держави, нам потрібно максимально спростити процедури і підходи для ОСББ. Це коло взаємної недовіри має бути розірване", – впевнений віцепрем'єр-міністр – міністр розвитку громад і територій України Денис Шмигаль.

За підсумками засідання Координаційної ради донорів Фонду енергоефективності, учасники домовилися таким чином модернізувати державну програму "Енергодім":

  • внести зміни в порядок виплати гранту на термомодернізацію будівлі, які дозволять об'єднати окремі етапи підготовки заявок на участь у програмі підтримки ОСББ, знизити фінансове навантаження на ОСББ, зокрема за рахунок виключення необхідності пошуку власних коштів або залучення кредитних ресурсів на термомодернізації;
  • доповнити програму підтримки ОСББ опцією, що дозволяє виплачувати гранти по завершенні окремих етапів проєктів з термомодернізації після проведення їх верифікації (перевірки Фондом);
  • залучити на допомогу ОСББ професійних менеджерів проєктів, основними функціями яких є допомога і супровід мешканців на всіх етапах участі в програмі "Енергодім" (тобто від підготовки матеріалів до перших зборів ОСББ до підготовки заявки на верифікацію реалізованого проєкту).

Як провести енергоаудит. Фото: Данило Павлов.

Як провести енергоаудит. Фото: Данило Павлов.

Оцінка моральної готовності

Реклама

У січні 2020 року Міністерство розвитку громад і територій України проводило масштабне опитування ОСББ, яке дає уявлення про те, наскільки мешканці в цілому готові модернізувати свої старі будинки. Це опитування відкриває серію досліджень, які має намір провести Мінрегіон, щоб зрозуміти, що гальмує процес реформ, з якими проблемами стикаються люди і яку допомогу вони хотіли б отримати від держави.

Перше дослідження, яке проводилося в січні, стосувалося програми комплексної модернізації багатоповерхових будинків "Енергодім". Ця програма стартувала одночасно з початком роботи Фонду енергоефективності у вересні минулого року. За оцінками Мінрегіону, в Україні близько 80% багатоквартирних будинків, а це близько 144 тисяч, які потребують модернізації, і в першу чергу – в роботах з підвищення енергоефективності житла.

Однак далеко не всі ОСББ цікавляться питаннями енергозбереження. В процесі опитування міністерство розіслало електронною поштою питання до 1985 ОСББ. З них тільки 834 респондентів (42%) відкрили ці листи. А відповіді дали 147, тобто 17,6%.

Після запуску роботи Фонду енергоефективності планувалося основну частину капітальних ремонтів фінансувати саме через нього, через програму "Енергодім". Адже цією програмою передбачені не окремі ремонтні або енергозберігаючі заходи, які окремо не дуже ефективні в плані подальшої економії для мешканців, а саме комплексні ремонти будинків.

"Енергодім" пропонує ОСББ два пакети заходів. Пакет "А", "Легкий", включає в себе установку лічильника тепла та індивідуального теплопункту, заміну котла, теплоізоляцію трубопроводів і балансування системи опалення. Крім того, в рамках цього ж пакету можна провести модернізацію всієї системи гарячого водопостачання, установку регуляторів температури та індивідуальних лічильників у квартирах, а також заміну дверей в під'їздах, вікон на сходових клітинах, установку енергозберігаючої системи освітлення в місцях загального користування тощо.

Реклама

Пакет "Б", "Комплексний", включає всі основні і додаткові заходи з пакету "А", а також заміну вентиляційної системи і цілу низку додаткових заходів щодо відновлення будинку і підвищення його енергоефективності. Як повідомляли в міністерстві, реалізація пакета "Легкий" може забезпечити 20% економії сплати за житлово-комунальні послуги, реалізація пакета "Комплексний" – до 60% економії.

Опитування, проведене Мінрегіоном, показало, що майже 90% ОСББ, які відповіли на запитання, вважають, що модернізація будинку дозволить знизити витрати на комунальні послуги. 88% готові брати участь в програмі модернізації будинку. Для проведення таких робіт 49% відповівших готові взяти кредит, а 25% сказали, що безумовно готові це зробити. Для понад 74% респондентів прийнятною сумою щомісячних додаткових платежів заради ремонту будинку є сума в 500 грн з квартири.

На жаль, перші півроку роботи Фонду енергоефективності показали, що законодавча база, що стосується нової програми комплексного ремонту будинків, досить складна для більшості ОСББ і потребує вдосконалення. У зв'язку з чим, власне, програма "Енергодім" і потребувала нинішнього доопрацювання.

"На відміну від тих же "теплих кредитів", яких видавали сотні і тисячі, отримати кредит від Фонду енергоефективності набагато складніше. Навіть для того, щоб реалізувати "Легкий" пакет, потрібно пройти масу процедур. Спочатку потрібно зробити енергоаудит будинку, потім – проєктно-кошторисну документацію. Для цього потрібно брати кредит, але люди не розуміють, які роботи їм компенсують, а які ні. Основна сума компенсації виплачується лише після закінчення робіт. Якщо немає місцевих програм, я вважаю, фінансувати участь в цій програмі людям дуже дорого", – розповідає Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора".

Серед багатоповерхівок стали з'являтися "перші ластівки" – будинки, які вже скористалися можливістю фінансової підтримки від Фонду. За інформацією голови Наглядової ради Фонду енергоефективності Анджея Райкевича, станом на 24 лютого була отримана 31 заявка від ОСББ. З них 26 – пакет "Комплексний" і п'ять – "Легкий". При цьому 12 об'єднань мешканців вже отримали перший транш коштів.

Додаткові джерела фінансування

Реклама

Голова комітету ЖКГ громадської ради при Київській міській держадміністрації Олег Попенко звертає увагу на те, що програми підвищення енергоефективності житлових будинків доступні сьогодні тільки ОСББ.

"В Україні близько 180 тисяч багатоквартирних будинків, а з них тільки 3700 об'єдналися в ОСББ. Це лише 2,6% від загального числа, тобто дуже мало. Тим більше, враховуючи, які суми грошей закладені на Фонд енергоефективності – 2 млрд грн. На жаль, не всі мешканці багатоповерхових будинків ще готові об'єднуватися в ОСББ або не розуміють, як працює система", – каже експерт.

Олег Попенко зазначив також, що у Києві для ОСББ продовжує діяти програма співфінансування ремонтів будинків "70/30".

"У минулому році програма "70/30" була профінансована на рівні 150 млн грн. У ній виявили бажання взяти участь 223 будинки, а пройшли конкурс 143 будинки. У 2020 році на цю програму вже подали заявки 282 будинки. І конкурс ще триває. Можливо, фінансування буде збільшено", – розповідає Олег Попенко.

Крім того, у Києві діє програма капітальних ремонтів багатоповерхових будинків – саме для тих, де ОСББ ще не створено.

"Програма капітальних ремонтів в минулому році була профінансована на 42 млн грн, а в цьому на неї планується витратити близько 95 млн грн. За цією програмою не всі роботи стосуються термомодернізації. Сюди включені і заміни ліфтів, і ремонт вікон, і установка індивідуальних теплопунктів", – розповідає Олег Попенко.

Починати – з енергоаудиту

Для того, щоб взяти участь у державній програмі термомодернізації або провести в будинку енергозберігаючі заходи за рахунок місцевого бюджету, одним з перших і обов'язкових кроків є проведення енергоаудиту. При цьому для участі в програмі "Енергодім" важливо отримати сертифікат енергоефективності будівлі.

"У сертифікаті вказується клас енергоефективності будівлі за шкалою від найбільш високої оцінки A до найменшої G. У сертифікаті також описуються основні причини втрат енергії, а також основні рекомендовані заходи для підвищення енергоефективності будівлі. У звіті про енергоаудит вже міститься детальний план комплексних енергоефективних заходів із зазначенням їх вартості, термінів окупності", – розповіла Оксана Ананченко, керівник комерційного департаменту YASNO – постачальника електроенергії і рішень з енергоефективності.

При цьому 70% витрат, яких зазнали ОСББ за проведення енергоаудиту, може компенсуватися власникам житла за рахунок програми "Енергодім".

"Сертифікати енергоефективності можуть готувати і видавати тільки енергоаудитори, що пройшли відповідну атестацію. В нашій компанії таких вже 7 осіб. У 2020 році ми вже виконали 2 енергоаудити за зверненням від ОСББ. А в попередні роки за виконаними нами енергоуадітами понад 10 ОСББ отримали фінансування за програмою "70/30".

"Подальшим кроком має бути реалізація рекомендованих заходів. ОСББ може подати заявку на участь у програмі "Енергодім", також будівлю можна утеплити і модернізувати за рахунок інших зовнішніх джерел фінансування, з мінімальним залученням грошей від мешканців. Наприклад, частину робіт можна профінансувати за рахунок цільових міських програм співфінансування енергоефективності в житлових будинках ОСББ і ЖБК "70/30", – розповіла представник YASNO.

YASNO не тільки проводить енергоаудити в тому числі для ОСББ, а й виконує енергоефективні проєкти "під ключ", тобто виступає в ролі підрядника при термомодернізації будівлі.

Простий крок до енергоефективності

Якщо комплексні заходи щодо підвищення енергоефективності будівлі вимагають об'єднання зусиль усіх мешканців, то зменшити витрати на електроенергію кожна сім'я може досить швидко і просто.

"Для цього достатньо скористатися енергоефективними наборами від YASNO, які містять двозонний лічильник електроенергії з послугою установки "під ключ". Такий лічильник дозволяє платити вдвічі менше за електроенергію, використану з 23:00 до 07:00", – розповів директор YASNO в Києві Віктор Мельников. Для більшої економії набір також містить розумну розетку з таймером і LED-лампи, які споживають до 10 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання.

Базова комплектація подібного набору коштує від 2499 грн. Але отримати його можна і дешевше. "Якщо мешканці одного будинку (не тільки ОСББ) замовлять відразу 10 таких наборів, то отримають знижку 10%", – розповів Віктор Мельников.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти