Реформи: експерти звинувачують владу в імітації прогресу

6 серпня 2015, 07:58

Олександра Захарова Олександра Захарова

Зміни видно в дерегуляції та агросфері, а ось податки регіонах обіцяли, але поки не віддають

З початку обіцяного глобального реформування України пройшло вже більше року. І ось: влада вирішила відзвітувати, якого прогресу вдалося досягти в цьому відношенні. Так, Нацрада реформ відрапортував, що реформу з управління держвласністю виконали вже на 75%. Також, більш ніж на 50%, реалізовані судова, податкова реформи, реформи децентралізації, охорони здоров'я та сільського господарства. Всього реформ, описаних на сайті Нацради, – 18 (див. інфографіку).

Реклама

reformi

Першочерговими вважаються реформа системи нацбезпеки, антикорупційна, судова, правоохоронна реформа, а також зміни, які повинні відбитися на децентралізації, держуправлінні, дерегулювання, охороні здоров'я та податках. Реалізувати їх повною мірою, нагадаємо, мають до 2020 року. У той же час, за останньому опитуванням TNS, 63% українців взагалі не відчули проведення реформ у країні. "Сегодня" з'ясувала, чи відповідають підрахунки реальній ситуації.

ЗАРАДИ ГРОШЕЙ ІЗ ЄС. Економісти озвучений Нацрадою прогрес оцінюють скептично. "Навіщо взагалі вважають ці відсотки: ЄС дає нам гроші під реформи, а також надає або схвалює план щодо їх впровадження. Часто виконання такого плану зводиться до юридичної бюрократії: прийняттю законів, залученню консультантів", – сказав "Сегодня" президент Украналітцентру Олександр Охріменко. Президент центру антикризових досліджень Ярослав Жалило відзначає, що моду вважати прогрес у відсотках Нацрада взяв у минулої влади: "Приблизно так підраховували свої успіхи і при Януковичі. Це не зовсім коректно, але треба розуміти, що реформи неможливо реалізувати все і відразу, як і відразу побачити результат".

ПОДАТКИ І АРМІЯ. Видно результати роботи влади з податкової реформи та дерегуляції бізнесу, вважає Жаліло: "У соціальній сфері спростили процедуру отримання субсидій, трохи спрощується і ведення підприємницької діяльності у сфері сільського господарства, зменшили обсяги спекуляцій у сфері банківського регулювання". "Ще один плюс – запровадження накопичувальної системи в пенсійній сфері з 2018 року. А ось повноцінно реалізувати систему субсидування поки не вдається", – говорить Охріменко. За словами Жолудя, плюсом можна назвати і зміна механізму розрахунку за ЖКП. Видно зрушення з правоохоронної реформі – як мінімум в ситуації зі створенням поліції. А от у сфері освіти багато в чому реформи залишаються на папері. Збільшилася і обороноздатність ВСУ за рахунок збільшення фінансування, але говорити про перехід на стандарти НАТО і серйозну реорганізацію армії поки не доводиться.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

ІМІТАЦІЯ РОБОТИ. Незважаючи на регуляторні зміни в податковій сфері, на думку Охріменка, великого прогресу на практиці поки немає: "Тут ситуація, за відгуками самих підприємців, тільки погіршилася. Незважаючи на канікули від перевірок, їх все одно проводять контролюючі органи: нібито для пошуку фальсифікату. Нікуди не поділися і хабарі". Нескоро, на його думку, ми також побачимо прогрес з реформ і в сфері енергетики.

Згоден з тим, що багато реформ рухаються занадто повільно і глава Комітету економістів України Андрій Новак: "Відбувається піар-імітація деяких реформ, а в ряді сфер – ще й антиреформ. Наприклад, обманом стало зменшення кількості податків – їх просто перегрупували з 22 груп у 9 груп, при цьому з'явилися нові податки – наприклад, на нерухомість, а ставки по митниці і акцизам навіть виросли. За децентралізації поки складно: обіцяли децентралізацію податків, а зараз у нас велика централізація їх, ніж при минулій владі тоді 80% податків йшло в центр, а по бюджету цього року – 82%. Немає і демонополізації: це найкраще показує зростання тарифів на ЖКП". За словами експерта, все це добре бачать західні аналітики: "Тому мінімально підтримувати нас фінансово Європа буде. Але на масштабні інвестиції розраховувати не доводиться". Жаліло ж вважає, що реформи йдуть – просто в нинішніх умовах реалізувати їх не так легко: "Багато чого зроблено для спрощення оподаткування та техрегулювання: введено мораторій на перевірки бізнесу, спростили процедури митного регулювання. Але населення хоче побачити відразу і зростання зарплат, і низькі відсотки по кредитах, а реформи неможливо реалізувати всі й одразу. Процес йде, але для видимого результату має пройти час".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти