Реформу бюджету треба починати зі скорочення витрат – експерт

17 листопада 2014, 16:32

Христина Коновалова

У коаліційній угоді передбачена трирічна бюджетна декларація. Експерти: шлях вірний, але діяти треба інакше

В рамках остаточного варіанті коаліційної угоди особливе місце займає реформа публічних фінансів. В її рамках планується впровадити середньострокове бюджетне прогнозування, в тому числі, буде використаний механізм трирічної бюджетної декларації (тобто щороку приймається бюджет, а прогнози робляться вперед на три роки – Авт.). В свою чергу, міністерства повинні будуть розробляти стратегічні плани (в межах граничних сум середньострокового бюджету) і, можливо, переглядати існуючу систему державних цільових програм – з урахуванням госпрогнозірованія.

Реклама

Важливим нововведенням також стане закріплення чітких бюджетних правил, де, зокрема, будуть визначені виняткові випадки внесення бюджетних змін (як витрат, так і доходів – Авт.) протягом року. Буде визначений і статус вищого органу госфінаудітора, яким стане Рахункова палата. Що стосується держборгу, то це питання планується поставити на жорсткий контроль. Ця задача буде реалізована через створення системи з управління ризиками держборгу, з метою запобігання пікових навантажень на держскарбницю при чергових платежах.

Цікавою ініціативою стане реалізація системи "Прозорий бюджет", завдання якої – забезпечити доступність інформації про держфінанси для громадських потреб (експерти вважають, що мова йде, наприклад, про нарахування зарплат бюджетникам, виплату пенсій та інших соціально важливих позиціях – Авт.). І ця інформація повинна буде оприлюднюватися на їх офіційних сайтах. А також в режимі реального часу буде забезпечений доступ до інформації про всі транзакції, що здійснюються на рахунках Держказначейства.

В рамках бюджетних змін новий парламент також планує впровадити нові підходи до формування місцевих бюджетів. Йдеться про забезпечення бюджетної автономії та фінансової самостійності місцевих бюджетів. Тобто, місцеві ради зможуть, незалежно від часу прийняття держбюджету, формувати і затверджувати власну казну. Крім того, за місцевими властями будуть закріплені стабільні джерела доходу і розширена їх дохідна база, швидше за все, за рахунок перерозподілу податкових потоків і надходжень.

В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

ДУМКА. Експерти вважають, що реформа публічних фінансів дозволить наблизити систему формування українського бюджету до міжнародних стандартів. "Наш бюджет формується розхитано, з порушенням термінів його прийняття, про чого страждають прості люди. Тому якщо будуть закріплені жорсткі терміни прийняття бюджету, а також прогнози стануть довгостроковими – з урахуванням трирічного діапазону – це дозволить підійти до проблеми доходів і витрат держскарбниці цілеспрямовано, вдумливо, системно", – вважає економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Аналітик позитивно оцінює бажання нової Ради посилити бюджетну автономію місцевих рад. А ось чи вистачить у відомств ресурсів для забезпечення відкритості надання інформації в режимі онлайн, експерт сумнівається. "Для цього потрібні люди, кошти, час, щоб пред'явити у відкритий доступ масиви раніше закритої інформації. Можливо, на ці процеси знадобиться рік-два", – не виключає Жолудь.

Реклама

В цілому, економіст впевнений, що якими б благими були наміри коаліціантів з реформування бюджету, зараз важливо приділити увагу боротьбі з економічною кризою, яка може рикошетом вдарити по бюджету і збільшити його дефіцит. "Потрібно серйозно переглянути видатки держскарбниці і відмовитися від вторинних. Наприклад, з бюджету йде фінансування театрів або бібліотек. Це все важливі позиції. Але коли на тлі конфлікту на Сході країни, у нас може скоро не вистачити коштів на розрахунки за газ, вугілля, необхідних для забезпечення опалювального сезону, фінансування культурних програм виглядає дивним. Не завадило б такі програми поки що заморозити, щоб заощадити і знизити навантаження на бюджет. А ось вийде економіка України з рецесії, можна і про високий подумати", – вважає Жолудь.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти