Рецепти експертів щодо виходу з кризи: Від реформи держслужби до дефолту України

30 жовтня 2014, 07:30

Олексій Біловол Олексій Біловол

Експерти оцінили ситуацію в Україні і запропонували майбутній Раді рецепти виходу з кризи

Позбавити від пільг великий бізнес, запустити другий етап пенсійної реформи, впровадити децентралізацію та реформу держслужби – саме з цього повинна почати роботу нова Рада, вважають експерти. Поки переможці парламентських виборів узгоджують плани реформ – від президентської стратегії 2020 до податкової реформи та імплементації угоди про асоціацію, на чому наполягає прем'єр, ми поцікавилися альтернативними шляхами виходу України з кризи.

Реклама

Як виявилося, деякі аналітики пропонують добровільно оголосити дефолт або "продати Крим Росії". Серед інших – відмова від податкових новацій і запуск вже наявних, включаючи закон про трансферне ціноутворення.

"Ідеальний варіант – відмовитися від зміни податкового законодавства. Далі – ухвалити закон, що гарантує недоторканність приватної власності. Потрібно, нарешті, раз і назавжди поставити чіткий заслон. Щоб ніякі рейдери, куплені суди..., щоб неможливо було займатися переділом власності. При цьому потрібно, нарешті, запустити в дію закон про трансферну освіту. У нинішній ситуації є один дуже чіткий принцип – більше податків повинен платити великий бізнес. Відповідно, якщо вони працюють через офшори, то немає проблем, ніхто не заперечує – хай працюють, але вони повинні платити повністю всі податки. Т.е навіть не треба підвищувати або вводити нові податки. Треба просто запустити механізм трансферної освіти", – сказав в коментарі "Сегодня.ua" президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

На його думку, дуже важливим кроком був би "запуск другого рівня пенсійної реформи".

"Це нам дасть можливість, і зняти навантаження з пенсійного фонду, і буде реально стимулювати фізосіб до отримання білої зарплати. Адже як зараз: гроші збираються в один загальний котел і звідти розподіляються. А в даному випадку фізособа буде накопичувати якусь суму грошей і, виходячи на пенсію, їх отримувати. Тобто це створить потужний стимул не просто "вибілити" зарплату, а сам працівник буде зацікавлений працювати "по-білому". І з'явитися можливість акумулювати дійсно великі суми, які можна реально інвестувати в економіку", – пояснює Охрименко.

Реклама

Також він нагадує про важливість децентралізації, щоб рішення приймалися "не з Києва вниз, а знизу вгору".

"Грубо кажучи, у нас бюджетний процес проходить яким чином? Його формує Київ, потім спускає на місця. В європейських країнах – навпаки: його спочатку формує село, потім місто і потім вже на самому верхньому етапі – країна", – резюмує Охріменко з сумом прогнозуючи, "що ця Рада довго пробуде не довго, і не зможе собі дозволити подібних реформ".

На думку заслуженого економіста України, двічі екс-голови Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та екс-міністра економіки Віктора Суслова починати реформи потрібно з держслужби

"Я вважаю, що президенту, уряду і Раді потрібно навести порядок в держслужбі, особливо держслужбі, важко ураженій і пораненій законом про люстрацію. Припинив працювати держапарат, почалася криза держуправління. Бо не буде держуправління – нічого не буде. Ніякі реформи не будуть можливі", – сказав Суслов "Сегодня.ua". – Я б поставив це на перше місце. Крім того, потрібно визначитися з низки стратегічних питань – за участю в СНД і Зону вільної торгівлі СНД, ми вводимо санкції проти РФ чи ні? Природно, ми понесемо великі втрати, але треба визначитися, робимо ми це, чи ні. З валютною політикою... Ми будемо тримати курс і далі, або у нас буде система вільного курсу? Ми продовжуватиме серйозні емісії (друкувати гроші) для рефінансування банків? Ось це всі ключові питання, на які треба дати негайну відповідь".

Експерт підкреслив, що всі реформи потрібно буде проводити з урахуванням того, що під кінець року, за його прогнозами, падіння ВВП України складе 10%, а інфляція – 20%, а в 2015 році Україну чекають значні виплати за боргами.

Реклама

"У тому числі банки повинні погасити $13 млрд. 337 млн. зовнішніх кредитів, уряд – 3 млрд. 294 млн., Нацбанк $716 млн., а основна частина – це інші сектори, але це все комерційні наші найбільші холдинги і корпорації – у них величезні зовнішні борги, вони ж продавали облігації, залучали кредити. І все у них боргів до погашення 1 липня 2015 на суму $37 млрд. 432 млн.", – говорить Суслов, констатуючи, що таких грошей в країні немає. На його думку є два варіанти виходу з ситуації: "або зайняти, що навряд чи, з урахуванням вищеназваної суми, або реструктуризувати – тобто їм на якийсь термін дадуть відстрочку". При цьому експерт переконаний, що "відстрочку дадуть невелику і ненадовго".

А ось директор Інституту розвитку економіки Олександр Гончаров пропонує радикальний шлях – самим оголосити дефолт.

"Я думаю, що потрібно оголошувати дефолт. У 1947 році Великобританія оголошувала дефолт, в 1973 – США, а ми – в 2015. Найголовніше, що у нас унікальний час для того, щоб звернутися до кредиторів про списання хоча б частини боргу. Ми не витягнемо цей борг. Як казав класик, боргова яма – вона найглибша. У неї можна падати все життя", – вважає Гончаров. Також директор Інституту розвитку економіки виступає за девальвацію гривні.

"Або вмикаєш верстат, розкручуєш далі інфляцію і повністю за пару років знищуєш всі фінансові заощадження людей", – підкреслює Гончаров

В тренді
Працевлаштування в Україні: кому легше знайти роботу за фахом (відео)

Менш радикальний шлях на його думку, це скоротити в стратегії Президента України 2020 кількість реформ до 10-ти, а найголовніше знайти під них довгі гроші (і в цьому Гончаров солідарний з Охрименко), а найголовніше Україні катастрофічно важливий бюджет розвитку, а не проїдання.

Реклама

"Ми більше не можемо собі дозволити бюджети проїдання. Потрібен бюджет розвитку. Це дозволить хоча б забезпечити точки росту в реальному секторі економіки. Ну не може банківська система себе почувати добре, якщо погано себе почуває себе економіка – це аксіома", – переконаний Гончаров, додаючи, що потрібно виходити "з фінансового капіталізму".

"Справа в тому, що зараз НБУ умовно займається придушенням інфляції, Мінфін – залученням ресурсу на борговому ринку, а Мінекономрозвитку намагається подальше падіння ВВП, і забезпечити стабілізацію на ринках. Тобто класичні – лебідь, рак і щука", – констатує Гончаров. Він пропонує повернутися до пропозиції Максюти (екс першого замміністра економіки та в.о. міністра в тому ж відомстві після відходу Шеремети) "про створення міністерства планування та економічного розвитку як єдиного головного центру економічних рішень в країні". За його словами, за зразок при цьому пропонувалося брати досвід Великобританії, Франції, Туреччини і навіть Казахстану.

"Підходили до Шимківа (заступника голови АПУ і пропонували: скоротіть 62 реформи до 10-ти хоча б. А найголовніше під 10 навіть під 1 скажіть, що у вас є гроші на реформи. Потрібні довгі гроші – це не короткі дорогі банківські кредити. які на місяць беруться... А звідки довгі гроші – три джерела: недержавні пенсійні фонди, страхові компанії та інститути спільного інвестування", – резюмує експерт підкреслюючи, що ще однією ключовою проблемою є "наявність на ринку відразу трьох регуляторів: Нацфінпослуг, Нацкомісія з цінних паперів і НБУ", які сьогодні "просто рвуть ринок".

В свою чергу колеги Гончарова вкрай негативно ставляться до варіанту оголошення дефолту.

"Дефолт?! Ймовірність є, але я не вірю що він може допомогти. Історія знає дефолти, але не все так просто. Після дефолту країна на дуже тривалий період випадає з світової економіки, і наскільки тривалим може бути цей термін ніхто не скаже – може на десять років, а може і більше. Так що дефолт це дуже серйозно", – висловлює думку Охріменко.

Не менш песимістичний і Суслов: "В плані дефолту ми близькі, адже наших валютних доходів абсолютно недостатньо для виконання валютних зобов'язань. У цьому плані ми близькі. Плюс рейтингові агентства знизили наш рейтинг до переддефолтного рівня", – каже він.

При цьому навіть в скороченні зовнішнього боргу Суслов зазначає негативний аспект. "Так, вона (сума) дійсно стала скорочуватися, але справа в тому, що намагаючись уникнути дефолту наші банки і комерційні банки витягають всю валюту країни і віддають на сплату боргів...", – пояснює експерт. Він додає, що "розраховувати на приплив валюти в країну не доводиться, адже торгівля падає, і по всіх статтях платіжного балансу у нас мінус. І все говорить, що країна повзе до дефолту".

Експерт також пропонує кілька радикальних методів, які, на його думку, можуть поліпшити ситуацію.

"Необхідно підвищувати тарифи на газ, на компослуги, ви читали про Японію?! Вони дійсно живуть в дуже маленьких квартирах. Так що може і нам не варто будувати квартири по 600-1000 квадратів. Або хай там живе той, хто може за все це заплатити реальну ціну. і пенсіонеру, який живе в трикімнатній квартирі, може варто продати свою квартиру і купити йому однокімнатну, в якій він зможе оплачувати послуги", – каже Суслов, добаявляя, що майбутня Рада "занадто популістська і робити все це не буде, тому довго не проживе".

В якості ще однієї крайньої міри він пропонує розглянути можливість "продажу Криму Росії".

"Ми всерйоз вважаємо що ми можемо його повернути?! І яким способом? Або може краще отримати сотню іншу мільярдів доларів і вирішити проблему... Може для Росії було б вигідніше купити. Щоб покінчити з санкціями – все узаконити. У них 600 млрд. дол одних резервів, сотню – іншу вони могли б витратити", – каже експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти