Розвиток альтернативної енергетики в Україні опинився під загрозою

10 липня 2019 22:08

Зелений тариф був встановлений для стимулювання розвитку альтернативної енергетики в Україні

Розвиток альтернативної енергетики опинився під загрозою. Компанії, які виробляють зелені кіловати, можуть не отримати частину грошей за свою електроенергію. Окружний адмінсуд Києва зупинив дію тарифів для Укренерго. Це держпідприємство має компенсувати частину вартості зелених кіловат.

"Це несе дуже серйозні ризики для функціонування енергосистеми", – каже Всеволод Ковальчук, голова НЕК "Укренерго".

Реклама

Один з ризиків – неможливо повністю розраховуватися з виробниками зеленої енергії. У новому енергоринку різницю між ринковою вартістю електроенергії і зеленим тарифом, встановленим для виробників електроенергії з поновлюваних джерел, має компенсувати "Укренерго". Кошти для цього закладені в її тариф на передачу струму. У компанії вже порахували, скільки грошей можуть заборгувати за 3 місяці – близько 6,2 млрд грн.

Зелений тариф був встановлений для стимулювання розвитку альтернативної енергетики в Україні. Зараз українські станції, що працюють від енергії сонця, вітру та біопалива виробляють близько 2% від всієї вітчизняної електроенергії. До 2035 року, згідно з енергетичною стратегією України, ця частка повинна становити 25% від усієї виробленої електроенергії. Рішення суду, впевнені експерти, ставить план розвитку галузі під загрозу.

"На жаль, ми вже маємо фідбек від інвесторів, вони будуть відкладати всі рішення щодо переговорів, які вже пройшли", – говорить Олександр Дяченко, заступник голови Української водневої ради.

До кінця наступного року заплановано приріст потужностей вітрових поколінь майже вдвічі. Компанії вже будують вітряні млини.

"Якщо ми сьогодні почнемо гальмувати фінансування за рахунок зеленого тарифу, компанії будуть нести величезні збитки", – говорить Андрій Конеченков, голова Української вітроенергетичної асоціації.

Розвиток зеленої генерації повинен підтримувати енергетичний баланс країни. За даними "Енергоатома", вже через 10 років енергоблоки доведеться виводити з експлуатації. Якщо не будувати нові, в тому числі альтернативні потужності, Україна буде купувати кіловати з-за кордону. Скасування тарифів "Укренерго" заблокує надходження інвестицій, а потім і будівництво цих потужностей.

"Це імідж України, коли ми показуємо себе як ненадійного партнера, який не може стабільно забезпечити розвиток галузей в країні і безпеку вкладених інвестицій в своїй державі", – каже Олена Колтик, директор з розвитку Української асоціації відновлюваної енергетики.

Реклама

Нацрегулятор і "Укренерго" подали скарги на рішення суду. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг тим часом готує нову постанову. Якщо її ухвалять, Укренерго зможе розраховуватися з зеленими поколіннями з 1 серпня.

Нагадаємо, а Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України висловили повну підтримку НКРЕКУ..

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти