Рада остаточно прийняла бюджет на 2018 рік

7 грудня 2017, 23:23

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

У документі закладено зростання соцстандартів і держборгу

Сьогодні, 7 грудня, Верховна Рада України прийняла в другому читанні і в цілому законопроект № 7000 "Про державний бюджет України на 2018 рік". "За" документ у другому читанні проголосували 267 народних депутатів при мінімально необхідних 226 голосах. Документ в цілому схвалили 273 нардепа.

Реклама

Як поінформував перед голосуванням заступник голови Комітету з питань бюджету Сергій Мельник, було прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект у другому читанні і в цілому з урахуванням пропозицій комітету.

"Ми змінюємо стандарти нашої роботи. Ми заздалегідь кілька місяців працювали, щоб створити якісний і збалансований бюджет України. ... 2018 рік має стати роком економічного зростання, і ми повинні досягти реальних змін в соціальному житті країни. У проекті бюджету передбачена норма про коригування мінімальної заробітної плати залежно від стану економіки. Я розраховую, що заробітна плата буде підвищена ... і ми зможемо вийти на цифру, яку озвучив президент Петро Порошенко – 4100 грн. Але це все буде залежати від стану економіки ", – заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Прем'єр подякував парламенту за те, що бюджет приймається не "під ялинку" і не пізно вночі. Як зазначив спікер ВР Андрій Парубій, бюджет вперше в історії українського парламенту був прийняти до 12 години ночі і 7 грудня.

Відзначимо, бюджет в першому читанні був прийнятий 14 листопада. При тому, відповідно до закону, крайнім терміном для розгляду проекту держбюджету в першому читанні є 20 жовтня. В цей термін Рада не вклалася, незважаючи на те, що уряд вніс проект бюджету в парламент вчасно – 15 вересня. Для прийняття бюджету в другому читанні у ВР, згідно із законом, був час до 20 листопада. Третє читання, якщо воно знадобиться, мало відбутися не пізніше 25 листопада.

Крайній термін прийняття закону про бюджет України, згідно із законодавством, – 1 грудня. Однак головний кошторис країни все таки регулярно приймають ближче до Нового року. Наприклад, бюджет-2017 був прийнятий під ранок 21 грудня, а бюджет 2016 – о 4 ранку 25 грудня.

Реклама

Після прийняття парламентом бюджет повинен бути підписаний президентом України.

Основні показники бюджету-2018

Законопроект у парламенті представив міністр фінансів Олександр Данилюк. Він нагадав, що бюджет розроблений на базі трирічної Бюджетної резолюції.

"Це революційно, такого в Україні ще не було ... Це створює основу для проведення структурних реформ", – підкреслив Данилюк.

У зміненому до другого читання проекті бюджету доходи визначені на рівні 913 млрд 613 млн 702,5 тис. грн, а витрати – на рівні 988 млрд 634 млн 334,5 тис. грн. Граничний обсяг дефіциту держбюджету встановлено в сумі 81 млрд 849 млн 380 тис. грн. У порівнянні з первісним варіантом законопроекту, доходи держбюджету зросли на 37 млрд грн, витрати – на 41 млрд грн.

Данилюк зазначив, що бюджетних доходів досить для фінансування всіх потреб держави без тотального підвищення податків.

Як запевнили в Мінфіні, доопрацьований проект державного бюджету дозволяє знизити дефіцит до 2,46% ВВП в 2018 році з 2,7% в 2017 році. Планується, що дефіцит бюджету складе 81,8 млрд грн.

Реклама

Бюджет передбачає зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) на 3%.

png_384_01

У процесі доопрацювання бюджету до другого читання погіршився показник очікуваної інфляції до 9% з 7%, очікуваних раніше.

Також у пояснювальній записці вказується, що розрахунки здійснені з використанням прогнозного курсу гривні на кінець 2018 року 30,1 грн / дол. При цьому і в Мінфіні, і в НБУ запевняють – цей курс не є прогнозом, тому слід сприймати його виключно як технічний показник, взятий для розрахунків заради створення "подушки безпеки".

Бюджет-2018 також передбачає підвищення соцстандартів – мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, який з 1 січня складе 1700 грн, з 1 липня – +1777 грн, з 1 грудня – 1853 грн. Мінімальна зарплата підвищиться до 3723 грн з 1 січня. Крім того, Кабмін в цілому погодився з пропозицією президента Петра Порошенка підвищити "мінімалку" до 4100 грн, тому закладений в бюджет показник може бути переглянутий за результатами першого кварталу 2018 року.

Реклама

Згідно з базовим сценарієм, на якому заснований бюджет, середньомісячна заробітна плата складе 8 629 гривень і в реальному вимірі збільшиться на 10,9%. Також планується підвищити витрати на ЖКГ-субсидії майже на 16 млрд грн – відповідні зміни в проект бюджету були внесені безпосередньо до другого читання.

"До другого читання були враховані найбільш болючі питання місцевих бюджетів. Зокрема, збережено забезпечення субсидій на оплату послуг ЖКГ за рахунок державного бюджету", – зазначив заступник голови Комітету з питань бюджету Сергій Мельник.

Мельник також уточнив, що проблеми в медичній сфері поки залишаються, але це питання може бути переглянуте за підсумками першого кварталу 2018 року.

Також до другого читання була узгоджена норма про те, що вищі навчальні заклади 1-2 рівня акредитації, які є окремими юридичними особами, переходять на фінансування з місцевих бюджетів. При цьому місцева влада не має права закривати або перепрофілювати такі навчальні заклади до 2021 року. Державне фінансування зберігається для навчальних закладів 1-2 рівня акредитації, які не є окремими юридичними особами і входять до складу вишів 3-4 рівнів акредитації.

Загальний обсяг державного боргу, обрахований у національній валюті, складе 1,99 трлн грн і становитиме 61,5% від ВВП. Разом з гарантованим державою боргом відсоток досягне 84,6% ВВП. На кінець 2018 року частка внутрішнього боргу складе 37,6% від обсягу державного боргу, а частка зовнішнього боргу – 62,4%, розрахував уряд.

Обсяг платежів з обслуговування державного боргу на 2018 рік прогнозується в обсязі 130,2 млрд грн, що на 16,93 млрд грн більше плану на 2017 рік.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти