Лукашенко все контролює, але є небезпека: протести в Білорусі можуть вдарити по економіці України

12 серпня 2020, 07:35

Олександра Романюк Олександра Романюк

Перебої з бензином і зростання цін на пальне – "найлегші" з можливих наслідків, які бачать експерти

Масові акції протесту в будь-якій країні не кращим чином позначаються на її економіці і на взаєминах з іншими країнами – торговими партнерами. Українці ще не забули банківську кризу і "банкопад", які вибухнули після Майдану, і порожню державну скарбницю. Пам'ятають, якими темпами зростали ціни (в 2013 році інфляція становила 0,5%, в 2014-му – майже 25%, в 2015-му – 43,3%). У Франції в падіння економіки в 2019 році (-2,63% ВВП) напевно додали свою частку і акції "жовтих жилетів".

Реклама

У Білорусі серйозні акції протеступочалися тільки днями, і скільки вони триватимуть – поки не відомо. Як неможливо спрогнозувати, чи почнеться в цій країні загальний страйк, до якого зараз закликають ті, хто не згоден з результатами виборів. Однак ми попросили експертів спрогнозувати, як на це відреагує економіка Білорусі і як це може відбитися на ситуації в Україні. Адже Білорусь є одним з найбільших торгових партнерів України.

Інфляції і зростання курсу долара в Білорусі ми не побачимо

Білоруська економіка в останні роки, можна сказати, демонструє стабільність, близьку до стагнації. Зростання ВВП становить 1-2% на рік, рівню інфляції позаздрив би український Нацбанк – близько 5% кілька років поспіль, зарплати ростуть на 1-2% швидше за інфляцію.

Однак всі ці цифри не дають повного уявлення про ситуацію в економіці в цілому. За оцінками експертів, в Білорусі збереглося багато елементів старої радянської системи з переважаючим держсектором і держрегулюванням. А економічне благополуччя і зростання добробуту в Білорусі досягаються останніми роками в основному за рахунок позикових коштів.

Досі в Білорусі левову частку становлять підприємства державного сектору. Ціни на більшість товарів і послуги регулюються державою, як і розмір зарплат більшості білорусів, які працюють у державному секторі. Офіційний курс білоруського рубля також формується не ринком. Тому, зокрема, акції протестів і масовий відтік грошей з банків (з початком заворушень, за інформацією в соцмережах, білоруси кинулися забирати свої банківські вклади і переводити їх в долари та євро) не позначилися на курсі валют.

"Курс валют в Білорусі встановлюють не так, як у нас. У них немає ринку, курс формує Нацбанк. Причому там існує відразу чотири курси: офіційний, неофіційний, "чорний" тощо. Але все одно: якщо у нас ринок відразу відчуває такі події, то у них – ні. Там Лукашенко сказав курс не чіпати – і він стоїть залізно", – пояснює президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Реклама

Банківський сектор в Білорусі, як і більшість підприємств, – також фактично державний, зазначає експерт. І він теж фактично регулюється президентом.

"Так, там дійсно зараз паніка. Але у них дуже жорсткий контроль. І якщо Лукашенко надасть команду не повертати вклади населенню, то банки можуть просто припинити видавати гроші. У Білорусі вже були такі моменти. Коли була сильна девальвація їх рубля, Лукашенко заборонив видавати банківські вклади. І їх припинили видавати. Причому навіть спеціального закону не ухвалювали, просто припинили повертати гроші, і все. І так тривало близько півроку. Ціни теж офіційно ринкові, але якщо Лукашенко сказав, що ціна на картоплю повинна бути такою-от, то так і буде", – говорить Олександр Охрименко.

Під питанням – поставки бензину і дизпалива

Україна досить активно торгує з Білоруссю. За обсягом імпорту в Україну Білорусь посідає п'яте місце в рейтингу таких країн. Минулоріч в Україну з Білорусі було завезено товарів на 3,75 млрд доларів, за п'ять місяців цього року – майже на мільярд доларів. А ось за обсягом експорту Білорусь перебуває тільки на 11-му місці за підсумками минулого року. У 2019-му Україна експортувала туди товарів на 1,55 млрд доларів, в 2020-му – поки тільки на 543 млн.

Як видно з наведених цифр, сальдо торгівлі України з Білоруссю негативне: Україна ввозить з Білорусі в 2,5 рази більше товарів, ніж експортує в цю країну. Білорусь купує у нас всього по троху. Основні грошові надходження в нашу країну йдуть від продажу білорусам залізничних локомотивів (185 млн дол. за підсумками 2019 року), відходів харчової промисловості (170 млн дол.), чорних металів (142 млн дол.), насіння олійних культур (близько 140 млн дол .). А ось ключова стаття імпорту з Білорусі – це нафтопродукти. З 3,75 млрд доларів, які в минулому році "витекли" з України в Білорусь, 2,37 млрд було сплачено за бензин і солярку.

Тому, якщо в Білорусі почнуться серйозні страйки, в Україні на них насамперед відреагують ціни на бензин.

"На сьогоднішній день Україна в основному купує в Білорусі бензин. І купує його тільки на одному підприємстві – Мозирському нафтопереробному заводі. Якщо почнуться страйки і цей завод зупиниться, у нас будуть проблеми. Поки будуть налагоджуватися поставки з Литви або інших країн, можуть бути перебої, і ціна на бензин у нас зросте. Я сподіваюся, звичайно, що у них буде все добре, але такий ризик існує", – говорить Олександр Охрименко.

Економічний експерт Олексій Кущ звертає увагу, що в період збору врожаю особливо серйозні проблеми можуть виникнути з дизельним паливом.

"Один з основних пунктів нашої зовнішньої торгівлі з Білоруссю – це, звичайно, нафтопродукти. Фактично вся Україна їздить на білоруському дизелі. Я не думаю, що там станеться щось таке, що серйозно вплине на поставки. Але якщо буде масова дестабілізація роботи економіки , зупиняться білоруські нафтопереробні заводи, у нас може виникнути дефіцит дизеля на ринку. Особливо це неприємно зараз, коли йде активний збір врожаю. Зрозуміло, що знайти дизпаливо у інших постачальників – не проблема в сучасному світі. Але доведеться, може бути, купувати дорожче. тому що білоруський дизель – один з найдешевших, і тут дуже вигідна логістика", – говорить Олексій Кущ.

Експерт бачить значно серйозну небезпеку для економіки України

Реклама

Олексій Кущ вважає, що дестабілізація ситуації в Білорусі може бути небезпечною для України і значно серйозними наслідками, ніж проблеми з бензином.

"У Білорусі зараз насправді є два варіанти: або Лукашенко, або анексія Росією. Третього варіанту просто немає. Для Росії Білорусь – це такий стратегічний елемент стабільності на її західному фланзі, і будь-які дії відносно Білорусі Росія сприйме як агресію безпосередньо на своїй території. Тобто реакція буде такою, наче сталося відокремлення, наприклад, Бєлгородської області. Але гіпотетично уявимо ситуацію, що Лукашенко не утримує владу. Тоді Росія проводить анексію Білорусі, і ось в результаті цього для України дійсно можуть бути дуже серйозні економічні процеси. З одного боку, ми опинимося охоплені таким недружнім кільцем з півночі, сходу і півдня. Це призведе до масового відпливу інвестицій з України, до закриття інвестиційних проєктів. Тому що Україна тоді перетвориться, умовно кажучи, на формат обложеної фортеці. А з іншого боку, це призведе до колосального росту витрат на оборону. Нам доведеться серйозно посилювати північні кордони, тому що там зараз з боку України дуже слабкий прикордонний контроль. Тому для нас Лукашенко є в цьому плані – принаймні на період, поки ми не станемо потужнішими економічно – єдино можливий варіант збереження хоч якоїсь економічної стабільності, як це не дивно звучить", – говорить Олексій Кущ.

Скільки триватимуть акції протесту в Білорусі

Експерти називають економічний устрій Білорусі "державним капіталізмом". І саме через те, що там значна частка державних підприємств, вони вважають малоймовірними серйозні, масштабні страйки.

"У них в основному держпідприємства. Зарплату фактично регулює держава. І якщо буде страйк, за рахунок чого люди існуватимуть? Тобто там маса нюансів, які я навіть не уявляю, як вони вирішуватимуть", – говорить Олександр Охрименко.

Олексій Кущ теж вважає, що акції протесту в Білорусі довго не триватимуть.

"Передбачати щось в плані соціальної активності – невдячне заняття. Але мій прогноз – що, швидше за все, економічні потрясіння в Білорусі будуть куповані найближчим часом. Якихось масових акцій протесту у вигляді загальнонаціональних страйків я не очікую, що пояснюється специфікою Білорусі. Там, можна сказати, в основному державний капіталізм: дуже багато державних підприємств, і люди тримаються за свою роботу, тому масово переривати роботу своїх підприємств вони не будуть", – говорить він.

Однак, якщо акції протесту в Білорусі будуть жорстоко придушені, це загрожує Білорусі міжнародним скандалом і санкціями. Тому Олексій Кущ вважає, що для Білорусі буде краще обійтися без жорстокості.

"Для Лукашенка було б максимально вигідно перевести все це в формат, умовно кажучи, "жовтих жилетів" у Франції. Тобто, щоб там проходили мітинги, і поліція застосовувала засоби фізичного впливу вкрай обмежено. Тоді б Лукашенко не спалив остаточно мости із західним світом і зберігав би якусь видимість легітимності в сучасній політичній ієрархії. А з часом ці протести, як і протести "жовтих жилетів", зійшли б нанівець. Але тут питання в тому, чи вистачить у Лукашенка політичної витримки. Тому що він таки не Макрон. Політична витримка, політичний такт властиві країнам, де існує колективне ухвалення рішень, де діють регламенти, а не особистості, де все стандартизовано. А особистості в основному емоційні і суб'єктивні у своїх рішеннях. Тому у мене великі сумніви в здатності Лукашенка дотримуватися стандартизованих регламентів. І я думаю, що це призведе до ще активнішої фазі зачистки всіх цих протестів, що може серйозно послабити його легітимність. І тоді він буде заблокований і з боку Європи, і з боку Америки, і йому залишиться один безальтернативний варіант – Росія", – розмірковує Олексій Кущ.

Втім, експерт радить не скидати з рахунків ще одного великого партнера Білорусі – Китай.

"Лукашенко свого часу прийняв дуже правильне рішення. У нього був дуже обмежений політичний маневр, але він навіть в такому обмеженому політичному маневрі зумів знайти диверсифікацію російського впливу у вигляді Китаю. Він привернув китайські інвестиції, створив в Білорусі вільні економічні зони, побудував великий логістичний центр в Гродно, і зараз Білорусь є для Китаю стратегічною країною, тому що через неї йде один з основних потоків китайських товарів до Європи, йдуть товарні потоки більш ніж на 50 млрд доларів. І в саму Білорусь вкладено понад 5 млрд доларів китайських інвестицій. І цей страхувальний трос в вигляді Китаю буде утримувати Білорусь від економічного і політичного падіння. Китай буде підтримувати Лукашенка на геополітичному рівні і стане таким холодним душем для Росії, не дозволяючи їй застосовувати радикальні варіанти вирішення білоруської проблеми. А я думаю, в Москві вже є радикальні сценарії вирішення проблеми Білорусі", – говорить Олексій Кущ.

Чи варто Білорусі боятися міжнародних санкцій

Реклама

Що стосується невдоволення з боку Європи і США, то, на думку експертів, економіка Білорусі не настільки орієнтована на Європу і Америку, щоб вона могла постраждати від "покарання" з їхнього боку.

"Якщо Євросоюз впровадить санкції, це мало вплине на економіку Білорусі. Вона дуже сильно залежить від Росії, а не від Євросоюзу. Найбільше інвестицій в Білорусь йде з Росії і Китаю. Китай, як я розумію, зараз тримає нейтралітет. Євросоюз вже давно запровадив санкції проти Білорусі, але я б не сказав, щоб це якось радикально відбилося на ній", – говорить Олександр Охрименко.

Олексій Кущ взагалі сумнівається, що санкції з боку ЄС можуть бути серйозними.

"ЄС, звичайно, може обуритися недемократичністю виборів і погрожувати Білорусі санкціями. Але існує кілька факторів, які не дозволять Європі реалізувати загрози повною мірою. По-перше, в Білорусі практично всі вибори були такими ж, як ці. По-друге, Європа вже навчена гірким досвідом України 2014-2015 років і прекрасно розуміє, що тиснути на диктатора можна тільки в тому випадку, коли існує сформована опозиція, альтернативний політичний каркас, який може відразу перекласти на свої плечі тягар державності. Зараз приблизно так, наприклад, відбувається у Венесуелі, де з'явився сильний опозиційний лідер. І Європа в багатьох випадках визнає його легітимним лідером країни. Але в Білорусі такого альтернативного каркаса немає. Тихановська поїхала до Литви. Якщо піде Лукашенко, що буде? Повторення сценарію України 2014-15 років? З війною, біженцями тощо? Навіщо це Європі? І по-третє, в самій Європі і в США зараз криза моделі фінансового капіталізму. Вони переходять у формат посткапіталізму, і у них у самих є величезна кількість соціальних проблем. Ми вже бачили протести в США, у Франції. Тобто Європа сьогодні сама може зіткнутися із загрозою масових вуличних заворушень в будь-який момент. І їм може знадобитися досить жорстко застосовувати силу. Тому я думаю, що позиція Європи зараз щонайменше слабка в порівнянні з тим тиском, який вона чинила на Лукашенка раніше. Тобто, начебто, зараз стався найжорсткіший сценарій виборів в Білорусі. Розгін мітингувальників, є поранені і загиблі. Але реакція Європи зараз буде набагато слабшою, ніж вона була на попередні вибори", – резюмує Олексій Кущ.

Тим часом страйки в Білорусі вже почалися. Подробиці дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти