Прогноз від бізнесу: що буде з українською економікою через рік, і як компаніям розвиватися в цих умовах

4 листопада 2019, 16:40

Актуально

В Києві відбувся XVIII Форум фінансових директорів України

Як може змінитися ситуація в Україні в найближчий рік? Які виклики та ризики стоять сьогодні перед українським бізнесом? Як за допомогою правильної бізнес-стратегії і фінансових інструментів забезпечити зростання і бізнес-трансформацію компанії в умовах стрімко мінливого і не завжди сприятливого ділового середовища? Ці та інші питання обговорювалися на XVIII щорічному Форумі фінансових директорів, який відбувався 29 та 30 жовтня в Києві.

Макропрогноз від бізнесу

Реклама

Велика увага на форумі була приділена макроекономічним прогнозам і очікуванням бізнесу на найближчу перспективу, які є основою для побудови бізнес-стратегій. Зокрема, під час експертної дискусії "Що очікує бізнес в найближчі 12 місяців" своїм баченням розвитку подій поділилися радник президента Олег Устенко і заступник голови правління банку "Південний" Максим Цимбал.

Олег Устенко постарався обгрунтувати прогнозну цифру в 7% зростання ВВП в наступному році, яка озвучується урядом України і яка, на його погляд, є цілком реальною за умови здійснення правильної монетарної політики і реальному, а не декларативному, збільшенні привабливості бізнес-середовища і, як наслідок, зростанні інвестицій. За прогнозами радника президента, інфляція в 2020 році очікується в районі 6%, а облікова ставка НБУ продовжить знижуватися і на кінець року може становити 9%. Відповідно, відсоткові ставки за банківськими кредитами можуть знизитися до 12-13% на кінець року.

Дослідження на тему "Макроекономіка і банківський сектор", які були проведені банком "Південний" і які озвучив Максим Цимбал, в принципі, підтверджували основні тенденції, проте цифри дещо відрізнялися.

"Ми, як банк, обов'язково враховуємо в побудові своїх прогнозів розвитку чотири ключові компоненти: інфляцію, облікову ставку, курс і відсоткові ставки в економіці. На сьогодні інфляція становить 7,1-7,2%. А до 2022 року НБУ закладає в свій прогноз зниження інфляції до 5%. І у нас немає жодних сумнівів, принаймні зараз, що рівень інфляції буде приблизно таким", - заявив Максим Цимбал.
Він спрогнозував, що НБУ і далі пом'якшуватиме монетарну політику і до кінця 2020 року облікова ставка становитиме 10%, а в 2021-2022 роках знизиться до 9%.

Реклама

У міру зниження облікової ставки очікується і падіння банківських ставок. Однак, судячи з досліджень банку "Південний", кореляція між зниженням облікової ставки та банківськими ставками не зовсім пряма і є певний часовий лаг між цими подіями. З цієї причини здешевлення кредитних ресурсів не буде лінійним.

"Наш прогноз зниження відсоткових ставок до кінця наступного року – це рівень 15,5-16,5% при обліковій ставці 10% і якщо збережеться нинішня динаміка. А в 2021 році при рівні облікової ставки 8-9% ми дійсно можемо побачити розмір ставок 13,5-14,5%", - вважає заступник голови правління банку "Південний".

Що стосується курсу валют, то в своїй стратегії розвитку банк закладає на 2020 рік курс 26,5 грн за долар. Основні ризики він пов'язує з запуском "Північного потоку-2" і можливістю втрати Україною близько 3 млрд доларів за транзит газу. При цьому в 2021 році банк прогнозує зміцнення курсу, основним драйвером якого може послужити можливе відкриття ринку землі. А до 2022 року курс може повернутися до 26 грн за долар.

Очікування бізнесу оптимістичні

Також експерти банку "Південний" провели аналіз настроїв бізнесу. Для цього використовувалися як офіційні дані НБУ, так і власні дослідження компанії.

Реклама

Висновки експертів банку базувалися, по-перше, на аналізі даних НБУ за індексом ділової активності та очікуваннях бізнесу. По-друге, на аналізі фінансової звітності корпоративного сектора в Україні, який провели аналітики банку "Південний". А по-третє – на аналізі проектів реальних компаній – клієнтів банку на предмет настроїв бізнесу.

Максим Цимбал зазначив, що за останні дев'ять кварталів значення індексу ділової активності, який виводить НБУ, не опускалося нижче 115%. А показники вище 100% свідчать про позитивні настрої бізнесу. Однак звертають на себе увагу як і раніше високі очікування щодо зростання заробітної плати (62% проти 64% раніше) і деяке зниження очікування потреб в кредитах (баланс 34% проти 37,8%).

Другий показник НБУ – індекс очікувань ділової активності, який показує настрої не на перспективу, а "тут і зараз", – також підтверджує позитивний тренд. Однак динаміка щодо різних галузей неоднакова.

"Щодо будівництва і послуг значення показників з кожним місяцем зростає. Промисловість показала зростання лише останнього місяця, а торгівля демонструє негативну динаміку. Основні ризики з боку бізнесу бачаться в падінні цін, відтоку персоналу і скороченні мереж", – прокоментував дані Максим Цимбал.

У процесі другого дослідження банк проаналізував на предмет рівня капіталізації та обсягу інвестицій всю офіційну фінансову звітність, подану корпоративним сектором – компаніями з річним оборотом від 200 млн грн, за 2016-2018 роки.

Реклама

"В абсолютному вираженні капіталізація компаній корпоративного сектора за ці роки зросла на 136 млрд грн. Також зросли показники і у відносному вираженні. Це означає, що компанії накопичують капітал, а не виводять. І ми розцінюємо це як позитивні настрої в бізнесі в цілому. Що стосується інвестицій, то ми бачимо, що EBITDA зростає, і більша його частина направляється в інвестиції. І ось ці два компоненти – рівень капіталізації і обсяг інвестицій – на наш погляд, також позитивно характеризують настрої бізнесу щодо перспектив наступних 12 місяців", – говорить Максим Цимбал.

В тренді
Українців зобов'яжуть забезпечувати немічних батьків: за що доведеться платити

Третє дослідження, проведене банком "Південний", включало в себе аналіз близько сотні проектів за останні 6 місяців на загальну суму понад 3 млрд грн. Воно також показало, що компанії активніше залучають фінансування на інвестиційні цілі, зростає рівень капіталізації та інвестиційний грошовий потік.

"Всі три зрізи, які ми зробили, не суперечать один одному. Індекси НБУ говорять про те, що бізнес налаштований позитивно. Офіційна звітність компаній це підтверджує, як і аналіз проектів наших клієнтів", – робить висновок Максим Цимбал.

Як залучити інвестиції

Багато спікерів на форумі говорили про те, що, незважаючи на позитивну динаміку економічного розвитку України і оптимістичні настрої бізнесу, нестача інвестицій все ще залишається серйозною проблемою. А без цього залученого ресурсу складно домогтися як підйому всієї вітчизняної економіки, так і швидкого розвитку будь-якого бізнесу.

"У глобальному світі посилюється конкуренція за інвестиційний ресурс, і ми просто не маємо права її програти. Тому що, в моєму розумінні, у нас немає ніякого середнього варіанту. Або Україна виходить на орбіту високошвидкісного економічного зростання, або триватиме таке активне згасання", - заявив у своєму виступі Олег Устенко.

Одна з панельних дискусій на форумі була присвячена якраз проблемам інвестування. Були оцінені світові тенденції, сформовані основні виклики, розглянуті успішні кейси українських компаній. Крім того, в рамках форуму відбулася Конференція скарбників і фінансових директорів, на якій тема інвестицій також була однією з центральних.

Директор департаменту корпоративного бізнесу банку "Південний" Олександр Матюшенко розповів про проблеми та шляхи залучення зовнішнього фінансування.

У своєму виступі він, зокрема, зазначав, що останніми роками Україні вдається потроху повертати довіру іноземних інвесторів. Якщо в 2018 році загальна сума інвестицій нерезидентів становила 7,6 млрд доларів, то вже за першу половину 2019- го – понад 4 млрд. А до кінця року сума іноземних інвестицій може скласти близько 9 млрд доларів. Торік близько 4 млрд з 7,6 млрд становили інвестиції нерезидентів в українські гривневі ОВДП. Однак інша частина – а це трохи менше половини – були все-таки прямі інвестиції в реальний сектор економіки. Як прогнозує Олександр Матюшенко, за підсумками нинішнього року інвестиції саме в економіку зростуть ще більше. Однак при цьому він зазначив, що отримати ці інвестиції на сьогодні можуть тільки великі компанії і корпорації.

"Для великого бізнесу, який знаходиться в середині або нижній частині рейтингу (а таких компаній в Україні налічується близько 4500), отримання інвестицій все ще залишається досить проблематичним. Зокрема, для непублічних компаній таке фінансування фактично закрите", – сказав Олександр Матюшенко.

У той же час зростаючий інтерес зовнішніх інвесторів до українського ринку цінних паперів теж можна сприймати як позитивний сигнал для українського бізнесу.

"Я думаю, що наступним кроком буде фінансування корпоративного банківського сектора з боку іноземців. Ну, а далі – і звичайного приватного бізнесу", - спрогнозував він.

Серйозним ризиком і для іноземних інвесторів, і для України все ще залишається значний рівень доларизації української економіки. На сьогодні валютна складова в депозитному портфелі – 45%, в кредитному – 43%.

"Очікування НБУ до доларової складової банківського сектора – 20%, а сьогодні він становить в загальному кредитному портфелі банківської системи 43%. Це 242 млрд грн, або 10 млрд доларів. До 2020 року частка доларових кредитів в українській економіці зменшиться до 37%, однак вона все одно залишатиметься істотною", - прогнозує Олександр Матюшенко.

В існуючих умовах способом залучити іноземні інвестиції для тих компаній, для яких вони сьогодні фактично закриті, є посередництво банківського сектора.

"Великі транснаціональні компанії мають оптимістичні очікування, вони готові вкладати в Україну. Але для непублічних компаній таке фінансування все одно достатньо закрите. Тому що іноземні інвестори їх не знають, ставляться з побоюванням. І якраз партнерські відносини з банком дозволяють вибудовувати таке фінансування через надання документарного інструменту", - впевнений Олександр Матюшенко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти