Приватизація в Україні: мільярдні доходи чи діра в бюджеті

6 червня 2018 7:05

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Експерти впевнені, що цього року навряд чи вдасться отримати від продажу держоб'єктів навіть 5 млрд грн, не кажучи вже про заплановані 22,5 млрд

В середині травня Кабінет міністрів затвердив перелік держпідприємств для великої приватизації, включивши до нього 23 промислових об'єкти. До держбюджету-2018 закладено 22,5 млрд грн доходу від приватизації. Сайт "Сегодня" розібрався, які підприємства чекає приватизація і чи зможе влада виконати план, чи в бюджеті з'явиться чергова діра.

Держпідприємства як джерело корупції

Реклама

Приватизація об'єктів державної власності - одна з вимог Міжнародного валютного фонду для надання грошового траншу. Згідно з раніше опублікованими даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, 2016 року в Україні з 3460 державних підприємств 608 виявилися збитковими, а 1666 – повністю не працюють.

Через те, що підприємства збиткові, утримувати їх доводиться на державні гроші, і щорічно на це витрачаються великі суми. Так, Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, заявляв, що 2015-го на утримання таких підприємств витратили понад 50 млрд грн.

Передбачалося, що приватизація допоможе покрити дефіцит бюджету, але через кілька років стало зрозуміло, що Україна не може отримувати від приватизації такі суми, як закладаються до головного кошторису країни.

"Одна з вимог, яка була у нас в договорі про співпрацю з Міжнародним валютним фондом, – це якраз проведення приватизації. Раніше приватизація розглядалася як джерело покриття дефіциту державного бюджету – так зване нестійке джерело. Потім ситуація почала змінюватися і ось приватизація розглядається просто як можливість знизити рівень корупції в країні", – пояснив в коментарі сайту "Сегодня" Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.

Держсектор традиційно вважають найбільшим джерелом корупції. В уряді також зазначають, що приватизація покликана забезпечити вливання коштів у вітчизняну економіку. Можливо, так би і було, але тільки плани на суми, які розраховують отримати від приватизації, не виконують навіть на третину.

Реклама

Наприклад, минулого року був запланований прибуток в розмірі 17, 1 млрд грн, але вдалося отримати тільки 3,4 млрд. Роком раніше ситуація була ще гірша: із заявлених 17, 1 млрд грн отримали лише 188 млн грн. А 2015-го з 17 млрд було всього 151,1 млн доларів доходу.

Грандіозні плани і сумнівні перспективи

Цього року в держбюджеті запланували дохід в розмірі 22,5 млрд грн. Пізніше в.о. голови Фонду державного майна Віталій Трубаров повідомив про зниження очікувань від продажу держпідприємств.

"Ми розраховуємо, що приватизація об'єктів великої приватизації дозволить нам виконати те планове завдання, яке нам надійшло – 21,3 млрд грн", – зазначив Трубаров.

Але навіть в Міністерстві фінансів до таких цифр ставляться скептично. Так, міністр фінансів Олександр Данилюк заявляв, що стільки надходжень отримати не вдасться.

"Приватизаційних надходжень не отримаємо, скільки планували, – це факт", – сказав міністр в ефірі радіо "НВ".

Реклама

Данилюк додає, що за таким рішенням має йти або виставлення інших підприємств на приватизацію, або пропозиція уряду про внесення змін до держбюджету для корекції плану приватизаційних надходжень.

Нагадаємо, що зараз до списку об'єктів великої приватизації входять такі об'єкти, як "Центренерго", п'ять обленерго, Одеський припортовий завод, "Турбоатом", Запорізький титано-магнієвий комбінат, Об'єднана гірничо-хімічна компанія та інші. Початок приватизації планується на осінь цього року, а першим виставленим на торги об'єктом стане "Центренерго".

"Минулого року план не був виконаний навіть на третину, а якщо подивитися два попередні роки, там він не був виконаний навіть на 1%. Це, природно, відразу ж породило стійку думку, що Україна з одниї їй відомих причин не хоче проводити приватизацію", – розповідає Устенко.

В експертному середовищі зазначають, що отримати заплановані доходи не вдасться, досить просто подивитися на приватизації попередніх років.

"З самого початку було великий сумнів у тому, що ми отримаємо 22 млрд. А якщо ми подивимося на історію, де заявляли по 17 млрд, і жодного разу і близько не дійшли. Минулого року трохи краще було, і то, не за рахунок приватизації, а за рахунок покупки додаткових пакетів акцій тощо. Думаю, що цього року не тільки 22 млрд, але навіть 5 млрд ми можемо не набрати. А це означає дірку в бюджеті. Торік випробували, як затикати дірку. Один із способів – це підняти прибутковість внутрішніх облігацій так, щоб до нас прийшли ще нерезиденти і швидко скупили короткотермінові – на півроку – дохідні облігації", – роз'яснює ситуацію Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова.

Цього року приватизація знову буде зірвана

Одне з головних питань – чому ж приватизація провалюється з року в рік? Деякі об'єкти висять на продаж ще з 2016-го, наприклад, як Одеський припортовий завод, який цього року спробують продати вже втретє. До слова, борги заводу вже зрівнялися з його вартістю на аукціоні.

Як зазначає Василь Юрчишин, у багатьох випадках підприємству вигідніше бути збитковим і перебувати на дотаціях держбюджету, ніж займатися менеджментом, намагатися обійти конкурентів тощо.

"Зрозуміло, що приватизація і далі буде законсервована, тому що немає ні політичної волі, ні тих клієнтів, які реально могли б бути зацікавлені. Якби ми хотіли реально щось зробити, то вже потрібно було оголошувати конкурси, враховуючи часовий період між оголошенням конкурсу і визнанням результатів, і перерахуванням грошей. Вже треба було щось робити. Влітку навряд чи щось буде, а восени починаються різні президентсько-парламентські кампанії, там вже не прийматимуть непопулярні, ризикові рішення", – додав Юрчишин.

Реклама

Схожу думку висловив і Олег Устенко, зазначивши, що приватизація не відбудеться тими темпами, які були заплановано минулого року, при складанні державного бюджету, адже вже починається очевидно гальмування реформ, а країна поступово входить в пік політичної боротьби перед прийдешніми виборами.

Експерт додає, що ще одна причина гальмування приватизації – це поганий бізнес-клімат та низькі інвестиційні рейтинги України. За його словами, зараз ціни об'єктів, які виставлені на приватизацію, набагато нижче, ніж та потенційна вартість, яку можна було виставити ще кілька років тому і навіть один рік тому.

"Я думаю, що приватизація буде зірвана цього року, так само, як вона була зірвана і торік", – підсумував експерт.

Нагадаємо, нещодавно ми писали про те, які послуги продає Україна іншим країнам і що купує найчастіше.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти