Україна – перша в регіоні: як у нас запускають нову технологію безконтактних платежів

6 червня 2019, 07:39

Олександра Романюк Олександра Романюк

Прийматимуть платежі замість POS-терміналів тепер звичайні смартфони

РОS-термінали, за допомогою яких українці вже звикли розплачуватися в торговельних мережах безготівковим способом, незабаром, схоже, можуть вже вирушати до музею застарілого обладнання. 4 червня компанія Visa представила нове технологічне рішення – Tap to Phone, яке можна назвати "термінал в смартфоні". За допомогою цієї програми потреба в терміналах як обладнанні для безготівкової оплати просто відпадає.

Не секрет, що сьогодні багато торгових точки не приймають безготівкові платежі. Зокрема, ларьки, невеликі кафе і їдальні на підприємствах і навчальних закладах. Не вимагає закон забезпечити споживачеві можливість здійснювати безготівкові платежі в населених пунктах з населенням менше 25 тис. осіб і т.д. Користуючись потураннями в законодавстві, багато підприємців свідомо уникають розрахунків за банківськими картками. По-перше, це затратно: оренда одного терміналу у банку коштує від 300 грн на місяць. По-друге, вони побоюються, що безготівкові платежі "видадуть" їх реальний оборот і суми, що надходять на бізнес-рахунки, зацікавлять податківців.

"POS-термінал в смартфоні"

Реклама

Новий додаток, розроблений компанією Visa, позбавляє бізнес від необхідності платити за оренду РОS-терміналу і закладати ці витрати до вартості товару. Як розповіла під час презентації старший віце-президент і директор регіонального розвитку підрозділу компанії Visa в країнах СНД і Південно-Східної Європи Віра Платонова, додаток Tap to Phone буде безкоштовним, що дасть можливість підприємцям економити на банківському обладнанні (терміналах).

"Будь-який приватний підприємець, і не тільки приватний підприємець, будь-який торговець може активувати свій смартфон і приймати платежі у будь-якого клієнта", – говорить вона.

Технологія Tap to Phone – наразі нове явище не тільки в Україні, але і в світі. Зокрема, Україна – перша країна в регіоні країн СНД і Південно-Східної Європи, де цей додаток запускається в тестовому режимі (до регіону входять 17 країн).

"Це абсолютно унікальне слово в розвитку платіжної інфраструктури в світі. І мене радує, що Україна є однією з перших країн, де запущена ця технологія", – сказала Віра Платонова.

Як розповів директор департаменту інноваційних платіжних технологій СНД і Південно-Східної Європи Олександр Стельмах, крім нашої країни, минулого року пілотний проект був запущений тільки у Великій Британії і в Канаді.

Програма підійде не всім

Втім, у програми є обмеження. По-перше, вона підходить тільки для безконтактних карт. На сьогодні кількість таких карт вже досить велика. Хоча, за даними НБУ, з початку 2019 року кількість безконтактних карток зросла на 15%, до 4,5 млн штук, але порівняно із загальною кількістю карт – 61,8 млн шт. – це ще небагато. Приблизно тільки кожна восьма активна платіжна карта в Україні є безконтактною.

По-друге, технологічне рішення Tap to Phone на сьогодні є лише для пристроїв, що працюють на платформі Android. Не тільки для смартфонів, але і для годинників, браслетів, кілець і т.п. Як пояснив Олександр Стельмах, компанія Apple наразі не готова співпрацювати з платіжними системами – конкурентами Apple Pay.

Ще одним обмеженням можна назвати те, що до моменту запуску проекту єдиним партнерським банком у проекті став "Ощадбанк". Тобто торговець, який захоче користуватися технологією Tap to Phone, повинен буде відкрити рахунок в "Ощадбанку". Покупець же може робити платежі карткою будь-якого банку. Однак, за словами Віри Платонової, після тестового періоду технологія стане доступною і для підприємців – клієнтів інших банків, які захочуть приєднатися до проекту.

Зазначимо також, що фіскальних функцій програма не виконуватиме. Тобто касові апарати воно не замінює і фіскальні чеки видавати не збирається.

Розплатитися на базарі карткою – не буде проблем

Реклама

І все ж, незважаючи на перераховані обмеження, технологія Tap to Phone може істотно поліпшити платіжну інфраструктуру, вважають творці.

"В Україні сьогодні близько 280 тисяч терміналів. Близько 80% з них підтримують безконтактні платіжні карти і смартфони для оплати. Але щоб українці почувалися комфортно, розраховувалися своїм телефоном або своєю банківською карткою не тільки в Києві, але в будь-якому маленькому містечку, у нас повинно бути близько 1 мільйона терміналів. Тому я впевнена, що ця технологія стане революційною для України і для всього пострадянського простору. Тому що вона дасть можливість кожному маленькому торговцю – на виставці, на ярмарку – приймати безготівкові платежі і підніме їх кількість в рази", – говорить Віра Платонова.

"У нас країна ще не зовсім цифрова. На 1 млн населення у нас близько 5-6 тисяч терміналів. У розвинених країнах ця цифра становить 20-25 і навіть більше 40 тисяч. Достатнього покриття у нас немає, тому що не зовсім ефективно ставити техніку в місця, де немає великих обертів. Адже цю техніку треба супроводжувати, платити за сервіс. Це цілий бізнес-процес, який веде банк, аутсорсингові компанії, бізнес. Все це стримує розвиток безготівки в країні. А технологія, яка сьогодні презентується, дозволяє взагалі уникнути цього. Є телефон, завантажили додаток – і цього вже достатньо. І ще потрібно укласти договір з "Ощадбанком", відкрити рахунок. З ростом технологій, безконтактних карт ця технологія набуватиме все більшого і більшого значення", – прогнозує заступник голови правління "Ощадбанку" Антон Тютюн.

За його словами, клієнти "Ощадбанку" отримають можливість скористатися новим сервісом вже з наступного тижня.

До речі, в додатку налаштований ліміт платежів в розмірі 1000 грн. Якщо необхідно сплатити суму більше ліміту, це можна буде зробити, лише запровадивши PIN-код. Між іншим, можливість здійснювати платежі понад ліміт в Україні тестуються вперше в світі. Як розповів Олександр Стельмах, в Великій Британії, наприклад, у користувачів Tap to Phone досі немає можливості перевищувати ліміт за платежами.

Розробники нової технології не збираються зупинятися на досягнутому. Зокрема, в планах – удосконалити додаток таким чином, щоб він служив не тільки інструментом для платежів, а й для звітності.

"На поточний момент основна функція Tap to Phone – платіжна. Але вже зараз нічого не заважає продавцю проводити якісь інтеграції, щоб суми підставлялися автоматично, а не водилися кожен раз вручну. Проте ми плануємо розвивати додаток. У нас є задумки, в тому числі і щодо того, як інтегрувати туди не тільки платежі, а й додаткові облікові функції. Ще один напрямок, які ми вважаємо цікавим, – це випуск корпоративної картки, щоб торговець міг приймати платежі і розраховуватися ними з контрагентом", – ділиться планами Олександр Стельмах.

Зазначимо, раніше ми писали про те, що тільки 38% представників малого і середнього бізнесу беруть безготівкові платежі до оплати в Україні, тоді як в Європі цей показник – понад 60%. Однак в країні планують масово перевести бізнес на безготівкову оплату.

Разом з тим, почастішали випадки додаткової комісії при оплаті товарів і послуг карткою:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти