Чи доведеться українцям платити за б/в речі: відповіді на головні питання

22 серпня 2017, 18:28

Олександр Литвин

Експерти кажуть: норма, згідно з якою при реалізації б/в речей потрібно платити податок, діє з 2011 року

Державна фіскальна служба днями роз'яснила: при реалізації власних речей і товарів, які вже були у вжитку, потрібно заплатити податок. Така новина викликала бурхливу реакцію в соціальних мережах і в ЗМІ. Однак, як пояснюють експерти, оподаткування  /в товарів – не новина в українському Податковому кодексі. Сайт "Сегодня" з'ясував, кому і який податок потрібно платити при продажу власних речей.

Я хочу продати стару коляску або телефон, мені потрібно платити податок?

Реклама

Так, згідно із законом платити податок потрібно. "Якщо комісійний магазин – юридична особа, то платити податок на доходи фізосіб і військовий збір дійсно доведеться", – пояснили сайту "Сегодня" на гарячій лінії Держфіскальної служби.

Підприємець в такій ситуації вважається податковим агентом і повинен заплатити ПДФО і військовий збір. Клієнту, який прийшов здавати б/в товар, заплатять суму, з якої вже відняли податки.

1204722

Фото: архів

Реклама

А ось чи потрібно сплачувати ПДФО і військовий збір в разі, якщо здаєш річ в комісійний магазин, який зареєстрований як фізична особа-підприємець, податківці ще не визначилися. "Якщо ж комісійний магазин – це фізична особа-підприємець, то відповіді на питання, чи потрібно в такій ситуації платити податки, у нас немає. Ми відправили запит до профільного департаменту і зараз чекаємо роз'яснення", – розповіли на гарячій лінії ДФС.

І який податок я плачу?

Ставка ПДФО в Україні – 18%, а військовий збір – 1,5%. Однак, продаючи власну річ, потрібно заплатити всього 5% ПДФО і 1,5% військового збору. Наприклад, якщо товар, який віднесли в комісійний магазин, оцінюється в 10 тисяч гривень, на руки можна буде отримати 9350 гривень, решта суми піде на сплату податків.

В одному з стокових магазинів побутової техніки сайту "Сегодня" пояснили – податки вони сплачують самостійно, коли проходить оцінка товару, сума, яку клієнт може отримати "на руки", називається вже з урахуванням всіх податків і витрат.

"Ви заповнюєте на сайті бланк, вказуєте, в якому стані техніка, які є документи, комплектуючі, залишаєте свій номер, і з вами зв'язується наш фахівець. Він задасть кілька запитань і зможе назвати приблизну вартість вашої техніки. Точніше – коли принесете техніку в магазин. Вам ніякі податки платити не потрібно, все заплатить магазин", – розповідають в одній з мереж стокових магазинів.

До слова, якщо вартість товару менше прожиткового мінімуму (1624 гривні), платити податок не потрібно.

А якщо я віднесу телефон в ломбард, теж потрібно платити?

Реклама

Якщо віднести б/в річ у ломбард і отримати певну суму "в борг", платити податки, пояснюють в ДФС, не потрібно. "Якщо товар був реалізований в рахунок сплати заборгованості за договором, платити податок не доведеться. Якщо ж ви тільки отримали певну суму в якості позики, то ця сума не може вважатися доходом, отже, і податок на доходи з неї платити не потрібно", – розповіли сайту "Сегодня" на гарячій лінії ДФС. 

А раніше податок платити не потрібно було?

Сплата податків при продажу б/в речей, зазначає експерт РПР Ілля Несходовський, для України не новина. Така норма діє ще з 2011 року. "Нова редакція Податкового кодексу була ще в 2011 році. Нічого в цьому плані за шість років не змінилося. Законодавство діяло і раніше. Юридична особа, або фізична особа підприємець, яке реалізує товар, виступає в ролі податкового агента, який повинен отримати з вас 5% ПДФО і подати інформацію до Державної фіскальної служби", – розповідає податковий експерт.

91808_05

Фото: архів

У ДФС сайту "Сегодня" також підтвердили – ніякі нововведення цього року не з'явилися. ПДФО при продажу б/в речей українці платять уже не перший рік.

А якщо я продам свій телефон на сайті з оголошеннями, теж доведеться платити?

Реклама

Більшість українців б/в речі продають на спеціалізованих сайтах і в соціальних мережах. При цьому податківці встежити за такими операціями не можуть, розповідає юрист Олександр Плахотник. І податки з таких операцій українці не платять.

"Будь-який з нас зараз може за лічені години продати свій телефон на сайтах, назви яких ми всі знаємо. І податки не заплатимо. Чому? Тому що простежити операцію можна, тільки якщо ви продаєте річ податковому агенту, який зареєстрований як фізична особа-підприємець або юридична особа. А ось операції між фізичними особами простежити складно. Ви не задекларували дохід від реалізації, податок не заплатили, і дізнатися про це дуже складно", – розповідає юрист.

Мене можуть покарати, якщо я продам річ в інтернеті і не заплачу податок?

Експерти впевнені: простежити за операціями між фізичними особами в ДФС не можуть, як і покарати за несплату ПДФО в таких ситуаціях. Якщо українець, пояснює юрист, не вказав в декларації, що заробив, наприклад, п'ять тисяч гривень, коли продав у соцмережі свій старий телефон, ніхто не зможе це довести. "Звичайно, правильно було б заповнити декларацію і за власним бажанням заплатити податок, але так ніхто не робить", – упевнений юрист.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти