Зростання зарплат в Україні: чи очікувати його в 2019 році

3 лютого 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Прогноз середньої зарплати до кінця 2019 року виявився нижче, ніж середня зарплата за грудень 2018 го

Середня номінальна заробітна плата в грудні 2018 вперше перевищила позначку в 10 тисяч гривень і склала за підсумками місяця 10 573 грн. Виходить, що за рік середня зарплата виросла на 20,5%, тоді як інфляція виявилася на рівні 9,8%.

Реклама

Якщо говорити про окремі види економічної діяльності, традиційно найвища середня зарплата у фінансистів та страховиків – 18 088 грн за грудень. Причому їхні зарплати зросли більше, ніж в середньому по країні: на 21,4%. На другому місці за рівнем зарплат – держуправління і оборона – 17 Ціна: 192 грн в грудні 2018 го, +19% за рік. Третє місце за рівнем зарплат продовжують утримувати працівники сфери інформації та комунікації, куди відносяться і програмісти. За даними Держстату, за грудень 2018 року середні зарплати у них склали 15 518 грн. Хоча, як недавно писав сайт "Сегодня", за даними опитування працівників сфери IT, їх середні зарплати восени минулого року вже досягли 1900 доларів, або понад 50 тис. грн.

Найнижчі середні зарплати за підсумками 2018 року нарахували працівникам громадського харчування (графа "Тимчасове розміщення та організація харчування") – 6801 грн, за рік надбавка склала всього 15,7%. На другому місці з кінця – медики і соцпрацівники, середня зарплата яких в грудні склала 7340 грн (причому нарахована, тобто без вирахування податків). За рік зарплати в цій галузі піднялися на 19%.

Обіцянку про 10 тисяч виконати вдалося

Про те, що в 2018 року середня зарплата в Україні виросте до 10 тисяч гривень, свого часу заявляли прем'єр Володимир Гройсман, віце-прем'єр Павло Розенко, президент Петро Порошенко та інші. Як бачимо, ці їхні прогнози виправдалися, хоча спочатку очікувалося, що показник в 10 тисяч може бути досягнутий в жовтні-листопаді.

Втім, восени у багатьох ще залишалися сумніви в тому, що обіцяний показник взагалі вдасться отримати до кінця року. Середня зарплата за листопад, за даними Держстату, була майже на півтори тисячі менше грудневої – 9161 грн.

Реклама

Однак грудень – незвичайний місяць в плані зарплат. Завдяки тому, що багато підприємств намагаються порадувати співробітників грошима перед святами і кілька зрушують графіки виплат, а також через те, що під кінець року зазвичай підгадується премії, "тринадцяті зарплати" та інші матеріальні блага, показник зарплат за грудень завжди виходить набагато вище , ніж за інші місяці. Після цього, в січні, зазвичай слід помітне "просідання" показників, так що побити грудневий "рекорд" часто вдається лише навесні, а то і до літа. Наприклад, показника нарахованої зарплати за грудень 2016 року не пощастило досягти тільки в березні 2017 го, показника за грудень 2017 го – тільки в червні 2018 го.

"Просідання" січневої зарплати в 2017 році, в порівнянні з груднем 2016 го склало 7,2%, за січень 2018 го, в порівнянні з груднем 2017 го, – 12,14%. Якщо зарплата за січень 2019 го виявиться хоч на 10% менше грудневої – значить, рік ми почнемо з показником середніх зарплат, який знову буде нижче 10 тисяч.

В тренді
Більше не "Укрпошта": пенсії в Україні будуть доставляти по-новому

У 2019-му зарплати вирішили не підвищувати?

Таке питання виникає, коли порівнюєш грудневу статистику по зарплатах і прогнози політиків на 2019 рік.

Так, напередодні Нового року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що середня зарплата в 2019 році підніметься до… 10,5 тис. грн. А якщо в економіці все буде добре, то навіть більше, сказав прем'єр.

Реклама

Нагадаємо, 10,5 тис. грн – такою була середня зарплата в грудні. Навіть більше – 10 573 грн. Чи означає це, що українцям не варто розраховувати на істотні надбавки в поточному році?

В останні роки середня зарплата підвищувалася не менш ніж на 2000 грн на рік. Як писала "Сегодня", експерти вважають, що і в 2019 році середня зарплата виросте на 15-17%, а за сприятливої економічної ситуації і на 20-25%. В абсолютних цифрах це означало б, що до кінця року середня нарахована зарплата в Україні повинна скласти не менше 12,2 тис. грн. А за оптимістичними прогнозами – всі 13 тисяч.

У той же час в НБУ прогнозують, що темпи зростання зарплат в 2019 році все ж скоротяться в порівнянні з минулим роком. В останньому звіті НБУ про фінансову стабільність за 2018 рік відзначається: "Конкуруючи за працівників, підприємства були змушені значно піднімати зарплати. Найбільше витрати на персонал зросли в транспортній галузі, легкій промисловості, машинобудуванні, дещо менше – в сільському господарстві та виробництві будівельних матеріалів. У 2019 НБУ очікує зниження інтенсивності трудової міграції, що сповільнить підвищення зарплат".

Також в НБУ називають і інші причини, через які розраховувати на активне зростання зарплат в 2019 році не доводиться. "У 2019 можливе уповільнення реальних доходів населення через низькі темпи зростання ВВП і жорстку фіскальну політику, що буде обмежувати зростання зарплат в бюджетній сфері", - йдеться в тому ж звіті НБУ.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти