Посли 11 країн вимагають від України виконати "зелений" меморандум і погасити борги перед інвесторами в зелену енергетику

16 листопада 2020 14:44

Инна Бабур Инна Бабур

Посли нагадали, що влада не виконує свої зобов'язання і це негативно вплине на діловий клімат України

Посли іноземних держав вимагають від України виконати умови меморандуму між урядом та інвесторами в "зелену" енергетику, в якому вказано чіткий графік погашення накопичених боргів за вироблену "зелену" електроенергію, а також обов'язок держави закладати в державному бюджеті на наступний рік 20% коштів на часткове фінансування виробництва "зеленої" енергії. Про це йдеться в зверненні до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля послів 11 країн – Великобританії, Канади, Франції, Німеччини, Нідерландів, Норвегії, Швеції, Туреччини, Данії, Бельгії, Південній Кореї, повідомляє "Politeka" з посиланням на "Цензор".

Реклама

Як зазначається, підписання урядом меморандуму про взаєморозуміння з інвесторами в сектор відновлюваної енергетики стало важливим кроком у пошуку виходу з кризи в галузі – інвестори добровільно погодилися на зниження "зеленого" тарифу, а влада зобов'язалася погасити борги перед виробниками електроенергії з альтернативних джерел.

Меморандум став основою для прийняття парламентом Закону № 810 від 21 липня 2020 року, який, у свою чергу, передбачав скорочення "зеленого" тарифу, починаючи з 1 серпня 2020 року. Очікувалося, що Закон № 810 відновить платіжну дисципліну з боку ДП "Гарантований покупець" (ГП), зокрема, шляхом розблокування додаткових джерел фінансування для ГП, таких 20% співфінансування платежів за "зеленим" тарифом з державного бюджету та випуску державних облігацій для погашення накопиченого боргу ГП перед виробниками відновлюваної енергії.

"Ми дуже стурбовані тим, що "Гарантований покупець" досі не виконує своїх зобов'язань відновити повні і своєчасні платежі виробникам відновлюваних джерел енергії і почати погашення накопиченого боргу ГП до кінця 2020 року. Це є порушенням угоди згідно з меморандумом", - наголошується у зверненні.

Посли нагадали, що влада не виконує свої зобов'язання. На їхню думку, це негативно вплине на діловий та інвестиційний клімат України.

Реклама

"Україні буде важко досягти мети з відновлюваних джерел енергії, визначеної Енергетичною стратегією України та міжнародними зобов'язаннями України в рамках Паризької кліматичної угоди, якщо інвестори не можуть покладатися на законодавчу базу України і рішучість уряду виконувати свої зобов'язання", – зазначили посли.

"Ми очікуємо від вас, що Україна виконає свої зобов'язання щодо відновлення сприятливих і стабільних умов для інвесторів у секторі відновлюваних джерел енергії. Це послужить зміцненню довіри інвесторів до України", - додали посли.

Не пропусти!
Дружини футболістів збірної України готові до польоту і навіть пригледіли вертоліт
Дружини футболістів збірної України на білій вечірці: Юлія Кривцова, Маргарита Степаненко та Юлія Пятова

Як повідомлялося, в липні найбільші асоціації зеленої енергетики і Кабінет міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою Закону №810-IX (набув чинності 1 серпня). Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму боргу (22,4 мільярда грн). 40% від цієї суми Гарпок повинен погасити вже в четвертому кварталі 2020-го. Закон передбачає, що 20% виробництва "зеленої" електроенергії в Україні має бути сплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені через кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.

4 листопада Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт №4119 "Про внесення змін у Державний бюджет на 2019", в якому, зокрема мова йде про надання державних гарантій компанії "Укренерго" для можливості залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії. Законопроєкт був переданий для підготовки до другого читання за скороченою процедурою.

Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії, не виконує зобов'язання з погашення боргів перед ними.

Реклама

За даними з судових реєстрів, вже більше 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 600 млн грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що будуть відмовляти інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в "зеленій" енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти